DANSKE MESTRE BORDHOCKEY (STATISTIK 2004-2024)

af | dec 28, 2023

2004: Bjarne Axelsen – Lasse Penning – Peter Ørum
2005: Bjarne Axelsen – Peter Ørum – Lasse Penning
2006: Bjarne Axelsen – Mathias Langbak – Peter Ørum
2007: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
2008: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Nico Lyksholm
2009: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Nico Lyksholm
2010: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen – Anders Dodensig – Mathias Jacobsen
2014: Bjarne Axelsen – Anders Dodensig – Anette Engel
2015: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Mathias Jacobsen
2016: Bjarne Axelsen – Anders Dodensig – Anette Engel 
2017: Bjarne Axelsen – Anders Dodensig – Anette Engel
2018: Bjarne Axelsen – Anders Dodensig – Anette Engel
2019: Bjarne Axelsen – Michael Toft Nielsen – Anette Engel
2020: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Mohamad Alian
2021: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
2022: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
2023: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen



Antal medaljer

  • 20-0-0: Bjarne Axelsen
  • 0-11-5: Anette Engel
  • 0-5-3: Anders Dodensig
  • 0-1-4: Michael Toft Nielsen 
  • 0-1-2: Peter Ørum
  • 0-1-1: Lasse Penning
  • 0-1-0: Mathias Langbak 
  • 0-0-2: Mathias Jacobsen 
  • 0-0-2: Nico Pedersen
  • 0-0-1: Mohamad Alian

Turneringssystem m.m.

  • 2004: en serie på 14 turneringer
  • 2005: en serie på 6 turneringer
  • 2006: en serie på 6 turneringer
  • 2007: en serie på 5 turneringer
  • 2008: en serie på 6 turneringer
  • 2009: en serie på 8 turneringer
  • 2010: en serie på 6 turneringer, hvoraf 4 tæller.
  • 2011: en serie på 7 turneringer, hvoraf 5 tæller.
  • 2012: en serie på 6 afdelinger + slutspil

Fra 2013 blev Dansk Mesterskab afholdt som en turnering over én dag.Nedenfor en oversigt over værtsbyerne og datoerne fra 2013.

  • 2013: Brønderslev (30/3 2013)
  • 2014: Skørping (1/2 2014)
  • 2015: Vejgaard (31/1 2015)
  • 2016: Randers (27/2 2016)
  • 2017: Haderslev (25/3 2017)
  • 2018: Aabenraa (14/4 2018)
  • 2019: Svendborg (2/3 2019)
  • 2020: Snejbjerg (20/3 2020)
  • 2021: Aarhus (29/5 2021)
  • 2022: Frederikshavn (19/3 2022)
  • 2023: Vejle (18/3 2023)
  • 2024: Kolding (16/3 2024)

———————————————————————————————————————————

  • 2004: Lasse Penning – Alexander Dunnigan – Mathias Langbak
  • 2005: Lasse Penning – Jan Berggren Jensen – Mathias Langbak
  • 2006: Mathias Langbak – Christian Nielsen – Anders Dodensig
  • 2007: Mathias Langbak – Jan Berggren Jensen – Anders Dodensig
  • 2008: Nicolai Dahl Jeppesen – Nico Lyksholm – Anders Dodensig
  • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen – Anders Dodensig – Nico Lyksholm
  • 2010: Anders Dodensig – Nicolai Dahl Jeppesen – Nico Lyksholm
  • 2011: Anders Dodensig – Emil Algrensen – Lasse Kristensen
  • 2012: Anders Dodensig – Victor Løth Bodilsen – Mathias Jacobsen
  • 2013: Mathias Jacobsen – Anders Dodensig – Emil Algrensen
  • 2014: Mathias Jacobsen – Anders Dodensig – Anders P. G. Holt
  • 2015: Anders Dodensig – Mathias Jacobsen – Fredrik Løth Bodilsen
  • 2016: Anders Dodensig – Mathias Jacobsen – Fredrik Løth Bodilsen
  • 2017: Anders Dodensig – Mathias Jacobsen – Fredrik Løth Bodilsen
  • 2018: Anders Dodensig – Nico L. Pedersen – Nour Dalal
  • 2019 U18: Grathien Niyonshuti, Szymon Witulski, Mohammed Guha
  • 2019 U25: Grathien Niyonshuti, Mohamad Alian, Jimmy Bihame
  • 2020 U18: Szymon Witulski, Francis Niyongira, Grathien Niyonshuti 
  • 2020 U25: Mathias Jacobsen, Emil Algrensen, Szymon Witulski
  • 2021 U18: Szymon Witulski, Mohamad Alian
  • 2021 U25: Mathias Jacobsen, Szymon Witulski, Mohamad Alian
  • 2022 U18: Szymon Witulski, Mohamad Alian, Havin Kasem
  • 2022 U25: Mathias Jacobsen, Szymon Witulski, Mohamad Alian
  • 2023 U18: Szymon Witulski, Mohamad Alian, Havin Kasem
  • 2023 U25: Szymon Witulski, Mathias Jacobsen, Alex Emanuel Latorre
  • 2024 U25: Szymon Witulski, Mathias Jacobsen, Alex Emanuel Latorre
  • 2024 U18: Szymon Witulski, Havin Kasem, Alex Emanuel Latorre

Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

  • 7-3-3: Anders Dodensig
  • 7-2-1: Szymon Witulski
  • 5-4-1: Mathias Jacobsen
  • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
  • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
  • 2-0-1: Grathien Niyonshuti
  • 2-0-0: Lasse Penning
  • 0-3-2: Mohamad Alian
  • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
  • 0-2-1: Emil Algrensen 
  • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
  • 0-1-2: Havin Kasem
  • 0-1-0: Francis Niyongira 
  • 0-1-0: Alexander Dunnigan
  • 0-1-0: Christian Nielsen
  • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
  • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
  • 0-0-3: Alex Emanuel Latorre
  • 0-0-1: Mohammed Guha
  • 0-0-1: Jimmy Bihame 
  • 0-0-1: Nour Dalal
  • 0-0-1: Lasse Kristensen
  • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt

—————————————————————————————————————————-

  • 2006: Kenneth Nielsen, Jørgen Jensen, Michael Toft Nielsen
  • 2007: Kenneth Nielsen – Michael Toft Nielsen – Vagn Kristoffersen
  • 2008: Michael Toft Nielsen – Kenneth Nielsen – Michael Pedersen
  • 2009: Michael Toft Nielsen – Steen Sundbro – Ole Larsen
  • 2010: Bjarne Axelsen – Michael Toft Nielsen – Jess Jensen
  • 2011: Bjarne Axelsen – Michael Toft Nielsen – Mads Løth Bodilsen
  • 2012: Bjarne Axelsen – Michael Toft Nielsen – Mads Løth Bodilsen
  • 2013: Michael Toft Nielsen – Thony Restel – Mads Løth Bodilsen
  • 2014: Bjarne Axelsen – Michael Toft Nielsen – Thony Restel
  • 2015: Bjarne Axelsen – Thony Restel – Michael Toft Nielsen
  • 2016: Bjarne Axelsen – Michael Toft Nielsen – Mads Løth Bodilsen
  • 2017: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
  • 2018: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Mads L. Bodilsen
  • 2019: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
  • 2020: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
  • 2021: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
  • 2022: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
  • 2023: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen
  • 2024: Bjarne Axelsen – Anette Engel – Michael Toft Nielsen

Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

14-0-0: Bjarne Axelsen
3-6-9: Michael Toft Nielsen
2-1-0: Kenneth Nielsen
0-8-0: Anette Engel
0-2-1: Thony Restel
0-1-0: Jørgen Jensen
0-1-0: Steen Sundbro
0-0-5: Mads Løth Bodilsen
0-0-1: Vagn Kristoffersen
0-0-1: Ole Larsen
0-0-1: Michael Pedersen
0-0-1: Jess Jensen

——————————————————————————————————————-

Årstal: Guldvinder – Sølvvinder

  • 2004: Fremad Eagles – Frederikshavn BK
  • 2005: Fremad Eagles – Frederikshavn BK
  • 2006: Fremad Eagles – Evolution BHK
  • 2007: Fremad Eagles 1 – Fremad Eagles 2
  • 2008: Fremad Eagles 1 – Fremad Eagles 2
  • 2009: Torpedo Ducks – Fremad Eagles
  • 2010: DBHU Danmark – Grasshoppers
  • 2011: Pink Elephants – Team Shell
  • 2012: Pink Elephants – Team Shell
  • 2013: Fremad Eagles – Team Shell
  • 2014: Fremad Eagles – Team Roosters
  • 2015: Fremad Eagles – Team Shell
  • 2016: BHK Saksen – Team Shell Bodilsen
  • 2017: BHK Saksen – Team Shell Bodilsen
  • 2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept – Team Shell 
  • 2019: Team Axelsen Bordhockey Koncept – Inter
  • 2020: Team Axelsen Bordhockey Koncept – Big Body
  • 2021: Team Axelsen Bordhockey Koncept – TABK U25
  • 2022: Team Axelsen Bordhockey Koncept – TABK 2
  • 2023: Team Axelsen Bordhockey Koncept – TABK 2
  • 2024: Team Axelsen Bordhockey Koncept – Esbjerg BHK

Guldholdene:

2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.

2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.

2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.

2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.

2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.

2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.

2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.

2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.

2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.

2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.

2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen

2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig

2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen

2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen

2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen

2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.

2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen 

2021: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen

2022: Bjarne Axelsen, Mathias Jacobsen, Nico Lyksholm, Nour Dalal

2023: Bjarne Axelsen, Szymon Witulski, Mohamad Alian, Alex Emanuel Latorre 

2024: Bjarne Axelsen, Szymon Witulski, Mathias Jacobsen, Havin Kasem, Alex Emanuel Latorre, Michael Toft Nielsen, Anette Engel

Antal guldmedaljer

  • 21: Bjarne Axelsen
  • 17: Anette Engel
  • 16: Michael Toft Nielsen
  • 09: Mathias Jacobsen
  • 07: Anders Dodensig
  • 05: Nico Lyksholm
  • 04: Mathias Langbak Christiansen 
  • 03: Peter Ørum 
  • 02: Jan Berggren Jensen
  • 02: Szymon Witulski 
  • 02: Alex Emanuel Latorre
  • 01: Mohamad Alian 
  • 01: Nour Dalal
  • 01: Alexander Dunnigan
  • 01: Vagn Kristoffersen
  • 01: Tim Tigges
  • 01: Lasse Penning
  • 01: Nicolai Dahl Jeppesen
  • 01: Brian Robert Møller
  • 01: Havin Kasem

——————————————————————————————————————————–

Danske Mestre:

  • 2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
  • 2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
  • 2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
  • 2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
  • 2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
  • 2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
  • 2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
  • 2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
  • 2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
  • 2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
  • 2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
  • 2019: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
  • 2020: Bjarne Axelsen og Mathias Jacobsen (TABK)
  • 2021: Bjarne Axelsen og Mathias Jacobsen (TABK)
  • 2022: Bjarne Axelsen og Anette Engel (TABK)
  • 2023: Bjarne Axelsen og Szymon Witulski (TABK)
  • 2024: Bjarne Axelsen og Mathias Jacobsen (TABK2)


Sølvvindere:

  • 2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
  • 2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
  • 2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
  • 2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
  • 2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
  • 2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M’s)
  • 2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
  • 2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
  • 2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
  • 2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
  • 2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)
  • 2019: Szymon Witulski og Grathien Niyonshuti (BEST BROS)
  • 2020: Anette Engel og Grathien Niyonshuti (Fremad Eagles)
  • 2021: Anette Engel og Robert Ndayishimiye (BHK Saksen)
  • 2022: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
  • 2023: Anette Engel og Havin Kasem (TABK 2)
  • 2024: Anette Engel og Szymon Witulski (TABK 1)


Bronzevindere:

  • 2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
  • 2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
  • 2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
  • 2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
  • 2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
  • 2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
  • 2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
  • 2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
  • 2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
  • 2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
  • 2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)
  • 2019: Mohammed Guha og Mohamad Alian (TABK)
  • 2020: Mohamad Alian og Yousef Alhazwani (My)
  • 2021: Mohamad Alian og Yousef Alhazwani (My)
  • 2022: Havin Kasem og Alex Emanuel Latorre (Burro)
  • 2023: Mohamad Alian og Mustafa Kasem (M&M)
  • 2024: Alex Emanuel Latorre og Havin Kasem (TABK3)

Medaljestatistik

  • 17-0-0: Bjarne Axelsen 
  • 10-7-0: Anette Engel
  • 3-4-0: Anders Dodensig
  • 3-3-1: Mathias Jacobsen
  • 1-2-0: Szymon Witulski 
  • 0-3-2: Michael Toft Nielsen
  • 0-3-1: Nour Dalal
  • 0-2-1: Mohammed Dalal
  • 0-2-1: Grathien Niyonshuti
  • 0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
  • 0-1-2: Havin Kasem 
  • 0-1-1: Robert Emmanuel
  • 0-1-1: Mohammed Guha
  • 0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
  • 0-1-0: Mads Løth Bodilsen
  • 0-1-0: William Løth Bodilsen
  • 0-1-0: Elise Algrensen
  • 0-1-0: Berthram Jellesen
  • 0-0-4: Mohamad Alian
  • 0-0-3: Yousef Alhazwani
  • 0-0-2: Emil Algrensen
  • 0-0-2: Alex Emanuel Latorre
  • 0-0-1: Mustafa Kasem 
  • 0-0-1: Francis Niyongira
  • 0-0-1: Thony Pierre Restel
  • 0-0-1: Kristian Dall
  • 0-0-1: Steen Lee Mortensen
  • 0-0-1: Nico Lyksholm
  • 0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
  • 0-0-1: Victor Løth Bodilsen
  • 0-0-1: Jess Jensen
  • 0-0-1: Lasse Kristensen
  • 0-0-1: Frederik Kristensen
  • 0-0-1: Kim Pedersen
  • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt
  • 0-0-1: Andreas Jensen
  • 14-0-0: Anette Engel 
  • 0-4-2: Rose Augustin
  • 0-2-3: Lis Engel
  • 0-2-1: Ida Dodensig
  • 0-1-2: Mie Dodensig
  • 0-1-0: Havin Kasem 
  • 0-1-0: Jakline Kasem
  • 0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
  • 0-1-0: Fatima Kayed
  • 0-1-0: Elise Algrensen
  • 0-0-2: Sara Dalal
  • 0-0-1: Sofija Salling 
  • 0-0-1: Celina Bjerring Bang 
  • 0-0-1: Cecilie Lyksholm
  • 0-0-1: Amalie Nielsen