Nyheder
2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

Axelsen mod Ørum for 4. gang i Grand Prix-finale

2006-10-07

Det blev en dansk klassiker i finalen i Efterårs Cup 2006 da Bjarne Axelsen og Peter Ørum - begge fra Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - der tidligere har mødtes i finalerne i Nytårs Cup 2005 og Påske Cup 2005 og 2006 lavede en ditto i Efterårs Cup 2006.

For anden gang i dansk bordhockeys historie blev der spillet bedst af 7 i finalerne.

Det blev dog kun til 5 kampe, som til gengæld alle blev spændende og tætte.

Peter Ørum vandt den første med 1-0 efter forlænget spilletid på en Vasby.

Bjarne Axelsen vandt kamp to, tre og fire med 2-1, 4-3 og 3-2 mestendels på centrifuger, Skyffler og et par enkelte foulempninger og prototyper.

I den 5. kamp vandt Bjarne Axelsen med 3-0.
Målene her sat ind på en centerfinte, en Maltzev i kort hjørne og en ripost efter et skud fra Peter Ørums venstre back.

I kampen om tredjeprisen vandt Anette Engel med 3 kampe mod 0 over Michael Toft Nielsen. Cifrene blev 2-1 efter forlængelse, 2-1 og 2-1.


Nedenfor ses placeringerne:
1. Bjarne Axelsen
2. Peter Ørum
3. Anette Engel
4. Michael Toft Nielsen
5. Anders Dodensig
6. Nico Lyksholm Pedersen
7. Bjarne Rytter Sørensen
8. Nicolai Dahl Jeppesen
9. Peter Nielsen
10. Mie Dodensig
11. Kenneth Jensen
12. Bawi Lian Sang
13. Alexander Juhl Nielsen
14. Ida Dodensig
15. Helene Pannerup
16. Joyce Lamwaka
17. Berthram Jellesen
18. Lejla Hansen
19. Christina Hansen


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)