Nyheder
2021-11-27
DBHU Challenge Touren 2021/22 (3)

2021-11-16
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-13
EM-kvalifikationen 2022 (2 af 4)

2021-11-13
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (5 af 5)

2021-11-09
DBHU KALENDEREN

2021-11-09
FACTS: Danish Masters 2021

2021-11-03
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-02
Jacobsen vandt TABK Challenge 2021

2021-11-02
DBHU Ranglisten (2/11 2021)

2021-10-11
NM 2021: Guldvinderne

2021-10-11
FACTS: Efterårs Cup 2021

2021-10-11
NM 2021 Holdfinalen (facts)

2021-10-10
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-09-30
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2021

2021-09-20
Idrætsmesse i Brønderslev Midtby

2021-09-18
INFO: Danish Masters 2021

2021-09-18
DBHU KALENDEREN

2021-09-18
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-08-26
INFO: DBHU Super Cuppen 2021

2021-08-25
FACTS: Coppa Angela 2021 (NM21)

2021-08-24
TURNERINGSARRANGØR?

2021-08-23
EM-KVALIFIKATIONEN 2022

2021-08-21
DBHU Ranglisten (22/8 2021)

2021-08-21
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (4 af 5)

2021-08-21
FACTS: Denmark Open 2021

2021-08-18
DM 2022: KVALIFIKATION (opdateret)

2021-08-17
Er du klar til at arrangere?

2021-08-14
INFO: Denmark Open 2021

2021-07-18
DBHU KALENDEREN

2021-06-26
DBHU Ranglisten (1/7 2021)

2021-06-26
DBHU Ranglisten (28/6 2021)

2021-06-26
STATISTIK: DM 2004-2021

2021-06-26
DBHU HOLDFINALEN 2021

2021-06-26
FACTS: Sommer Cup 2021

2021-06-26
DBHU Grand Slam F5 2021 (3 af 5)

2021-06-15
150 DBHU Grand Prix-guld i træk! (Interview med Bjarne Axelsen)

2021-06-12
DBHU Ranglisten (14/6 2021)

2021-06-12
DBHU Grand Prix 2021/22 (1)

2021-06-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (2 af 5)

2021-06-07
INFO: Sommer Cup 2021

2021-06-07
FACTS: Vendsyssel Masters 2021

2021-06-05
DM 2023 Elite: valg af turneringsby

2021-06-02
DBHU KALENDEREN

2021-06-02
DM 2022: kvalifikation

Efterårs Cup 2006 - praktiske informationer

2006-10-04

Nedenfor ses det planlagte tidsskema for Efterårs Cup 2006


Program:
15.00: Start gruppespil
16.00: Ottendedelsfinaler (Bedst af 3)
16.25: Kvartfinaler (Bedst af 5)
16.55: Semifinaler (Bedst af 5)
17.25: Finale (Bedst af 7) og bronzekamp (Bedst af 5)
Samtidig gruppespil ungdom
18.15: Prisuddeling åben klasse
18.25: Semifinaler Ungdom (Bedst af 3)
18.45: Finale Ungdom (Bedst af 5) og bronzekamp (Bedst af 3)
19.15: Prisuddeling Ungdom
19.30: Socialt samvær på Chris for dem der ønsker det........til kl. ????

I det tilfælde en ungdomsspiller kvalificerer sig til semifinalerne i den åbne klasse er vedkommende direkte i semifinalerne i ungdomsklassen uden at spille indledende runde for ungdom.
De tre tilbageværende spillere vil da spille om én plads i semifinalerne.

Er 2 eller 3 ungdomsspillere fra samme indledende gruppe for ungdom kvalificeret til semifinalerne i den åbne klasse spiller ALLE de resterende ungdomsspillere en indledende runde alle mod alle.

Er 4 ungdomsspillere kvalificeret til semifinalerne i den åbne klasse, spiller de øvrige ungdomsspillere en indledende runde alle mod alle, og der indføres kvartfinaler for ungdom.
Vinderen af denne indledende runde møder i det tilfælde nr. 4 fra åben klasse i kvartfinalen.
Nr. 2 fra denne indledende runde skal så møde nr. 3 fra åben klasse i kvartfinalen o.s.v.


Evt. spørgsmål: Kontakt Bjarne Axelsen på 28 34 43 40.


Puljeinddelingen for ungdom:



Gruppe A

Gruppe B

Berthram Jellesen Anders Dodensig
Nico Lyksholm Pedersen Nicolai Dahl Jeppesen
Christina Hansen Mie Dodensig
Ida Dodensig Alexander Juhl Nielsen


Puljeinddeling åben klasse

Gruppe A

Gruppe B

Bjarne Axelsen Peter Ørum
Michael Toft Nielsen Peter Mozhaev
Anders Dodensig Anette Engel
Peter Nielsen Nico Lyksholm Pedersen
Berthram Jellesen Nicolai Dahl Jeppesen
Bawi Lian Sang Bjarne Rytter Sørensen
Christina Hansen Kenneth Jensen
Mie Dodensig Ida Dodensig
Helene Pannerup Lejla Hansen
Alexander Juhl Nielsen Joyce Lamwaka


Kampene i Play Off-fasen i åben klasse:

De 8 bedste fra hver pulje går videre til 1/8-finalerne, som afvikles efter nedenstående skema (Bedst af 3):

Kamp K: 1 fra pulje A mod 8 fra pulje B.
Kamp L:  4 fra pulje B mod 5 fra pulje A

Kamp M: 2 fra pulje B mod 7 fra pulje A
Kamp N: 3 fra pulje A mod 6 fra pulje B

Kamp O: 3 fra pulje B mod 6 fra pulje A
Kamp P: 2 fra pulje A mod 7 fra pulje B

Kamp Q: 4 fra pulje A mod 5 fra pulje B
Kamp R: 1 fra pulje B mod 8 fra pulje A


Kvartfinaler (Bedst af 5)
Vinderne af kampene K og L mødes i kvartfinalen
Vinderne af kampene M og N mødes i kvartfinalen
Vinderne af kampene O og P mødes i kvartfinalen
Vinderne af kampene Q og R mødes i kvartfinalen


Semifinaler (Bedst af 5)
Vinderne af kvartfinale KL og MN mødes i semifinalen
Vinderne af kvartfinale OP og QR mødes i semifinalen

I finalen spilles bedst af 7 kampe mens der i kampen om bronzemedaljerne spilles bedst af 5 kampe.


Turneringsjury:

I tilfælde af tvivlsspørgsmål omkr. regler, sportslig eller usportslig optræden m.v. vil turneringens 3-mands jury træde sammen.

Den består af arrangør Peter Nielsen, teknisk ansvarlig i DBHU Michael Toft Nielsen samt turneringsleder Bjarne Axelsen.


Alle bedes møde ind senest kl. 14.45 på Café Chris.


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2021 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)