Nyheder
2023-01-28
STATISTIK: NM 2004-2023

2023-01-28
FACTS: NM 2023 U18

2023-01-28
DBHU Challenge Tour 22/23 (5)

2023-01-21
FACTS: DBHU Holdfinalen 2023

2023-01-10
DBHU: valg til bestyrelsen

2023-01-07
FACTS: DM 2023 Double

2023-01-07
FACTS: DM 2023 U25

2023-01-06
FACTS: DM 2023 U18

2023-01-03
FACTS: DM 2023 V35

2023-01-02
STATISTIK: DM 2004-2023

2022-12-10
FACTS: Jule Challenge 2022

2022-12-10
DBHU Challenge Tour 22/23 (4)

2022-11-30
DBHU KALENDEREN

2022-11-27
FACTS: TABK Grand Prix 2022

2022-11-26
DBHU Challenge Tour 22/23

2022-11-12
VM-kvalifikation 2023 (slutstilling)

2022-11-12
DBHU Grand Slam 2022 (4 af 4)

2022-11-12
FACTS: Danish Masters 2022

2022-10-30
FACTS: Efterårs Cup 2022

2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

EBL 2006 - sidste afdeling

2006-06-13

10. og dermed sidste del af Eagles Bordhockey Liga 2006 blev afviklet tirsdag i selskabslokalerne på Niels Bohrs Plads.

I finalen mødtes Bjarne Axelsen og Peter Ørum mens Michael Toft Nielsen og Berthram Jellesen udkæmpede slaget om tredjepladsen.

Den samlede stilling i Eagles Bordhockey Liga 2006 ses under klubstatistik.



Nedenfor ses resultater fra play off:


Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Peter Nielsen = 5-0 og 4-1.
Peter Ørum - Nico Lyskholm = 7-0 og 4-3.
Michael Toft - Bjarne Rytter Sørensen = 8-1 og 2-0.
Berthram Jellesen - Anette Engel = 3-0 og 4-2.

Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Berthram Jellesen = 4-2 og 4-0.
Peter Ørum - Michael Toft Nielsen = 7-0 og 4-3 efter forlængelse.

Kampen om tredjepladsen:
Michael Toft Nielsen - Berthram Jellesen = 2-3 efter forlængelse, 2-1, 1-2 efter forlængelse og 0-2.

Finalen:
Bjarne Axelsen - Peter Ørum = 3-1, 5-2 og 5-2.


Samlet stilling i 10. afdeling:
1. Bjarne Axelsen
2. Peter Ørum
3. Michael Toft Nielsen
4. Berthram Jellesen
5. Anette Engel
6. Nico Lyskholm
7. Yasher Bavel
8. Bjarne Rytter Sørensen
9. Peter Nielsen


Tre bedste i den åbne klasse og ungdomsklassen:
(De 8 bedste ud af 10 afdelinger indregnes)


Den åbne klasse:
Guld: Bjarne Axelsen
Sølv: Anette Engel
Bronze: Peter Ørum

Ungdomsklassen:
Guld: Berthram Jellesen
Sølv: Anders Dodensig
Bronze: Nico Lyskholm


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2023 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)