Nyheder
2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

2022-04-02
DBHU Challenge Touren 2021/22 (8)

Pigemesterskabet Søndergade Skole 5. klasse

2006-04-26

Martina Dam og Pernille Østergaard, der iøvrigt begge var i indledende pulje 3, mødtes i finalen af Klassemesterskaberne for 5. klasses piger på Søndergade Skole i Brønderslev, da Fremad Eagles Bordhockey besøgte skolen onsdag formiddag og eftermiddag.

I finalen udnyttede Martina Dam sine to største chancer mens Pernille Østergaard brændte sin største chance i kampen ved stillingen 1-0 til Martina.

Der blev dog vist noget godt bordhockey fra mange af de spillere der var med.

I gruppe 1 var der tre spillere der lige til det sidste kæmpede en hård kamp om førstepladsen nemlig Malene Kalmar, Trine Dyrting og Anne Kristensen. Her blev det dog Anne Kristensen der trak det længste strå og sikrede sig førstepladsen med en sejr i sidste kamp på 3-2 over Anne Nørkjær, der mod Anne Kristensen spillede sin bedste kamp.

I kvartfinalerne vandt Anne Kristensen over Kristine Nygaard fra pulje 4 med cifrene 5-0. Den senere vinder Martina Dam vandt i sin kvartfinale over Pernille Nielsen med 2-0, mens Pernille Østergaard - der vandt pulje 3 - i sin kvartfinale slog Line Nielsen med 1-0.

Line Nielsen var tæt på slet ikke at gå videre men klarede lige andenpladsen i sin pulje, da Line Klæstrup ikke magtede at holde sin føring mod Kristina Løth der udlignede til 1-1 og dermed hjalp Line Nielsen videre fra den indledende gruppe.

I den sidste meget spændende kvartfinale vandt Maja Kristensen med 3-2 i en fantastisk kamp over Trine Dyrting.

Semifinalerne blev vundet forholdsvis sikkert med to overskydende mål af både Martina Dam, der vandt 2-0 over Anne Kristensen, der dermed tabte sin første og eneste kamp overhovedet i mesterskabet, mens Pernille Østergaard i den anden semifinale vandt med 3-1 over Maja Kristensen.


Nedenfor ses det endelige resultat:
1. Martina Dam
2. Pernille Østergaard
3. Maja Kristensen
4. Anne Kristensen
5. Pernille Nielsen
6. Line Nielsen
7. Kirstine Nygaard
8. Trine Dyrting
9. Line Klæstrup
10. Malene Kalmar
11. Stefanie Bang
12. Louise Hjortbæk
13. Sofie Ulsted
14. Helena Vestergaard
15. Louise Rydder
16. Emma Jensen
17. Kristina Løth
18. Camilla Sørensen
19. Mai Egers
20. Anne Nørkjær
21. Sidsel Tipsmark


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)