Nyheder
2022-11-30
DBHU KALENDEREN

2022-11-27
FACTS: TABK Grand Prix 2022

2022-11-26
DBHU Challenge Tour 22/23

2022-11-12
VM-kvalifikation 2023 (slutstilling)

2022-11-12
DBHU Grand Slam 2022 (4 af 4)

2022-11-12
FACTS: Danish Masters 2022

2022-10-30
FACTS: Efterårs Cup 2022

2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

Nordjysk Mesterskab 2006 - 4. afdeling

2006-03-11

4. afdeling af Nordjysk Mesterskab 2006 i bordhockey blev afviklet lørdag med Aalborg-klubben Black Ravens Bordhockey som arrangør.

Turneringen blev afviklet i Omnihuset på Filstedvej.

Indledende runde blev vundet af Mathias Langbak med 30 points.
Det samme havde Peter Ørum, men da Mathias Langbak vandt deres indbyrdes kamp med 3-0 blev han vinder af indledende.
Disse to spillere var de klart bedste spillere i hver sin pulje, hvor Mathias i pulje 1 slog Kenneth, Jørgen og Anette, mens Peter i sin pulje slog både Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen og Jan Berggren Jensen.

Nedenfor ses resultaterne af kampene i play off:

Kvartfinalerne:
Mathias Langbak - Anette Engel = 2-1, 3-0, 0-2 og 1-0
Peter Ørum - Kenneth Nielsen = 3-2 efter forlængelse, 2-0, 0-3 og 3-0
Bjarne Axelsen - Jørgen Jensen = 4-2, 4-3 og 6-0
Jan Berggren Jensen - Michael Toft Nielsen = 8-1, 4-2 og 6-4.

Semifinalerne:
Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen = 2-1, 2-0, 3-4, 3-4 efter forlængelse og 2-1.
Peter Ørum - Bjarne Axelsen = 0-3, 0-2 og 0-2.

Kampen om tredjepladsen:
Peter Ørum - Jan Berggren Jensen = 5-1, 4-5 efter forlængelse og 7-2.

Finalen:
Mathias Langbak - Bjarne Axelsen = 2-3 efter forlængelse, 0-5, 2-1 og 2-3.


B-slutspillet:


Kvartfinaler:
Christian Nielsen - Jesper Rasmussen = 4-0, 5-0 og 5-1.
Bjarne Rytter Sørensen - Rasmus Nielsen = 4-0, 3-0 og 4-0.

Semifinaler:
Anders Dodensig - Christian Nielsen = 2-0, 2-1 og 2-1.
Bjarne Rytter Sørensen - Bertram Jellesen = 2-3, 3-2 efter forlængelse, 4-0 og 4-0.

Kampen om den samlede 11. plads:
Christian Nielsen - Bertram Jellesen = 2-3, 2-3, 3-0 og 0-2.

Kampen om den samlede 9. plads: (B-finalen)
Anders Dodensig - Bjarne Rytter Sørensen = 5-3, 4-1, 2-3 og 6-1.


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)