Nyheder
2022-11-30
DBHU KALENDEREN

2022-11-27
FACTS: TABK Grand Prix 2022

2022-11-26
DBHU Challenge Tour 22/23

2022-11-12
VM-kvalifikation 2023 (slutstilling)

2022-11-12
DBHU Grand Slam 2022 (4 af 4)

2022-11-12
FACTS: Danish Masters 2022

2022-10-30
FACTS: Efterårs Cup 2022

2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

FACTS: Coppa Angela 2022

2022-10-01



Coppa Angela 2022
Lørdag den 1. oktober 2022
Læringscenter 4
Søndergades Skole
Søndergade 40
9700 Brønderslev


DBHU Challenge Tour 22/23 blev skudt i gang med turneringen Coppa Angela 2022, der foregik i Brønderslev.

Efter en særdeles tæt og spændende basisrunde og efterfølgende finaledivision for de 8 bedste var der kun 4, der gik til A-semifinalerne.

Her var Michael Toft Nielsen og Szymon Witulski pointmæssigt helt lige, men Michael Toft Nielsen var bedst indbyrdes med tre sejre på 4-0 over Szymon i hhv. Basisrunden og Finaledivisionen og snuppede derfor den fjerde og sidste billet til A-semifinalerne.

Til gengæld gik Szymon Witulski til B-slutspillet, som han vandt med semifinalesejr over Mustafa Kasem og finalesejr over Alex Emanuel Latorre.

I A-semifinalerne mødtes Bjarne Axelsen og Michael Toft Nielsen for første gang i play off siden Vendsyssel Masters 2021.
Det blev en sejr til Bjarne Axelsen på 3-0 i sæt (7-0, 7-2, 6-0).

I den anden semifinale var det Anette Engel mod Nico Lyksholm.
En hård og opslidende kamp sluttede 3-1 til Anette Engel (7-4, 4-5, 6-1, 6-4).

I kampen om tredjepladsen vandt Michael Toft Nielsen 2-0 (5-1 og 6-0).
Finalen vandt Bjarne Axelsen med 3-0 over Anette Engel (6-0, 6-0, 5-2).





DBHU Challenge Tour
2022 2023

Stillingen
50: Bjarne Axelsen 
40: Anette Engel 
32: Michael Toft Nielsen 
25: Nico Lyksholm 
19: Szymon Witulski 
14: Alex Emanuel Latorre 
10: Havin Kasem 
07: Mustafa Kasem 




DATO

TURNERING

1/10

Coppa Angela 2022

29/10

Efterårs Cup 2022

26/11

TABK Grand Prix 2022

17/12

Jule Challenge 2022

28/1

Vinter Challenge 2023

11/3

Vendsyssel Masters 2023

15/4

Forårs Challenge 2023

29/4

Brønderslevmesterskabet 2023



Points:
50, 40, 32, 25, 19, 14, 10, 7

I hver turnering er der point til de 8 bedste spillere i turneringens slutstilling.
Til den samlede stilling i DBHU Challenge Touren 22/23 indregnes samtlige 8 turneringer.





Statistik
Coppa Angela 2007-2022



ELITE:
(guld, sølv, bronze):

2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Abdulrahman Hajabdo
2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen/Nico Pedersen
2018: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
2019: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
2020: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Szymon Witulski
2021: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Szymon Witulski
2022: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen 


Antal vundne medaljer
(guld-sølv-bronze):

16-0-0: Bjarne Axelsen
0-13-2: Anette Engel
0-2-5: Anders Dodensig
0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
0-0-6: Michael Toft Nielsen
0-0-2: Szymon Witulski
0-0-1: Abdulrahman Hajabdo
0-0-1: Nico Pedersen 




Ungdom:
(guld, sølv, bronze):

2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade
2014: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
2015: Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
2016: Abdulrahman Hajabdo, Robert Emmanuel, Francis Niyongira
2017: Nico Pedersen, Robert Emmanuel, Mohammed Juha
2018: ikke afholdt 
2019: ikke afholdt
2020: ikke afholdt
2021: Szymon Witulski, Robert Emmanuel, Mohamad Alian
2022: Szymon Witulski, Alex Emanuel Latorre, Havin Kasem 






 

Antal vundne medaljer 
(guld-sølv-bronze):

5-4-0: Anders Dodensig
2-1-0: Mathias Jacobsen
2-0-0: Szymon Witulski 
1-1-2: Nico L. Pedersen 
1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
1-0-0: Abdulrahman Hajabdo
0-1-1: Emil Algrensen
0-1-0: Alex Emanuel Latorre 
0-3-0: Robert Emmanuel
0-1-0: Lasse Kristensen
0-0-1: Havin Kasem
0-0-1: Mohamad Alian
0-0-1: Francis Niyongira
0-0-1: Rasmus Sund Gade
0-0-1: Victor Løth Bodilsen
0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen
0-0-1: Mohammed Juha


























Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)