Nyheder
2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

Medaljer i Sauerland Cup 2015

2015-11-15

Søndag den 15. november 2015


Medaljer til danskere i Tyskland

Axelsen vandt guld og Engel bronze i Sauerland Cup 2015 


Bjarne Axelsen, der nu repræsenterer Borlänge Bordshockey i Sverige, vandt Sauerland Cup 2015 i bordhockey.

Anette Engel fra Fremad Eagles vandt overraskende bronze i turneringen.


Anette Engel besejrede i kvartfinalen Gerrit Janssen (Tyskland) med 3-2 i sæt.
5. kamp blev vundet på en centerfinte i den forlængede spilletid.
I semifinalen tabte Anette Engel dog til Juri Artamonov (Estland).

Bjarne Axelsen vandt i sin kvartfinale 3-1 over Linus Restel (Tyskland), der er nummer 1 på den tyske rangliste.
I semifinalen blev det 4-0 over Thomas Haussknecht, ligeledes Tyskland.
I finalen sikrede Bjarne Axelsen sig så det fornemste trofæ ved at besejre Juri Artamonov (Estland) med 4-0 i sæt.

Bjarne Axelsen vandt også Sauerland Cup 2013, hvor Leon Haussknecht blev besejret i finalen.
Derimod var det første gang Anette Engel deltog i Sauerland Cup.



Play off:


Ottendedelsfinaler:
(01-16): Bjarne Axelsen - Sebastian Klingen = 3-0 (4-0, 4-1, 9-1)
(08-09): Linus Restel - Frank Bruneske = 3-1 (5-1, 4-1, 2-7, 3-2)
(04-13): Thomas Haussknecht - Thony Restel = 3-0 (7-0, 4-3, 4-2)
(05-12): Elias Klimek - Kai Armonies = 3-0 (3-1, 2-0, 5-1)
(03-14): Anette Engel - Uli Hennemann = 3-0 (5-1, 3-2, 3-1)
(06-11): Michael Borgh - Gerrit Janssen = 1-3 (3-5, 4-3, 5-6, 3-4)
(02-15): Juri Artamonov - Herman Petuch = 4-1 (5-0, 2-3, 2-1, 7-0)
(07-10): Valentin Dietze - Ralph Pommerenke = 2-3 (5-1, 1-3, 1-2f, 6-0, 1-2)



Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Linus Restel = 3-1 (2-3, 5-0, 6-2, 2-1)
Thomas Haussknecht - Elias Klimek = 3-2 (4-3F, 4-1, 1-4, 1-2, 5-1)
Anette Engel - Gerrit Janssen = 3-2 (8-2, 0-3, 5-1, 3-6, 4-3F)
Juri Artamonov - Ralph Pommerenke = 3-1 (2-1, 4-0, 0-1, 3-2)



Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Thomas Haussknecht = 4-0 (6-2, 6-2, 5-1, 5-1)
Juri Artamonov - Anette Engel = 4-2 (4-2, 3-2, 5-2, 2-4, 3-4, 3-2f) 



Finalen:
Bjarne Axelsen - Juri Artamonov = 4-0 (6-1, 5-0, 4-0, 3-2f)


Finalen:



Podiet:









Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)