Nyheder
2021-11-27
DBHU Challenge Touren 2021/22 (3)

2021-11-16
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-13
EM-kvalifikationen 2022 (2 af 4)

2021-11-13
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (5 af 5)

2021-11-09
DBHU KALENDEREN

2021-11-09
FACTS: Danish Masters 2021

2021-11-03
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-02
Jacobsen vandt TABK Challenge 2021

2021-11-02
DBHU Ranglisten (2/11 2021)

2021-10-11
NM 2021: Guldvinderne

2021-10-11
FACTS: Efterårs Cup 2021

2021-10-11
NM 2021 Holdfinalen (facts)

2021-10-10
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-09-30
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2021

2021-09-20
Idrætsmesse i Brønderslev Midtby

2021-09-18
INFO: Danish Masters 2021

2021-09-18
DBHU KALENDEREN

2021-09-18
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-08-26
INFO: DBHU Super Cuppen 2021

2021-08-25
FACTS: Coppa Angela 2021 (NM21)

2021-08-24
TURNERINGSARRANGØR?

2021-08-23
EM-KVALIFIKATIONEN 2022

2021-08-21
DBHU Ranglisten (22/8 2021)

2021-08-21
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (4 af 5)

2021-08-21
FACTS: Denmark Open 2021

2021-08-18
DM 2022: KVALIFIKATION (opdateret)

2021-08-17
Er du klar til at arrangere?

2021-08-14
INFO: Denmark Open 2021

2021-07-18
DBHU KALENDEREN

2021-06-26
DBHU Ranglisten (1/7 2021)

2021-06-26
DBHU Ranglisten (28/6 2021)

2021-06-26
STATISTIK: DM 2004-2021

2021-06-26
DBHU HOLDFINALEN 2021

2021-06-26
FACTS: Sommer Cup 2021

2021-06-26
DBHU Grand Slam F5 2021 (3 af 5)

2021-06-15
150 DBHU Grand Prix-guld i træk! (Interview med Bjarne Axelsen)

2021-06-12
DBHU Ranglisten (14/6 2021)

2021-06-12
DBHU Grand Prix 2021/22 (1)

2021-06-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (2 af 5)

2021-06-07
INFO: Sommer Cup 2021

2021-06-07
FACTS: Vendsyssel Masters 2021

2021-06-05
DM 2023 Elite: valg af turneringsby

2021-06-02
DBHU KALENDEREN

2021-06-02
DM 2022: kvalifikation

PLAY OFF: Swiss Open 2014

2014-10-26

Swiss Open 2014
Lørdag den 25. oktober 2014
PLAY OFF

Zollikofen, Bern, Schweiz

 

Ottendedelsfinaler (4 vundne):

Jakub Sladek - Olli Majaniemi = 4-0 (6-0, 6-0, 5-2, 5-0)
Bjarne Axelsen - Thony Restel = 4-0 (3-0, 5-0, 6-2, 9-0)
Vaclav Pikl - Beat Luginbühl = 4-2 (6-1, 1-4, 3-4f, 3-2, 5-4, 4-3f)
Jean Claude Klaus - Michael Toft Nielsen = 4-3 (5-3, 2-5, 5-2, 5-1, 0-1, 0-2, 2-1f)
Etienne Flore - Beat Wildi = 4-0 (3-2, 1-0, 5-1, 6-4)
David Hasler - Linus Restel = 4-3 (1-4, 2-1f, 2-3, 0-3, 3-1, 3-0, 4-0)
Ralph Pommerenke - Rolf Locher = 0-4 (1-4, 1-2f, 2-3f, 0-4)
Valentin Dietze - Kent Richter = 2-4 (0-1, 3-2f, 5-4, 1-5, 3-6, 2-3)

 

Kvartfinaler (4 vundne):

Jakub Sladek - Kent Richter = 4-0 (3-2, 4-3, 4-2, 7-1)
Bjarne Axelsen - Rolf Locher = 4-1 (9-1, 5-3, 7-1, 2-3, 10-1)
Vaclav Pikl - David Hasler = 4-2 (2-6, 3-4, 4-3f, 3-2, 4-3, 4-2)
Jean Claude Klaus - Etienne Flore = 4-0 (3-1, 4-2, 4-1, 4-3f)

 

Semifinaler (4 vundne):

Jakub Sladek - Jean Claude Klaus = 3-4 (3-5, 2-4, 3-2f, 2-3f, 2-1, 5-0, 5-6)
Bjarne Axelsen - Vaclav Pikl = 4-1 (2-3, 3-0, 5-1, 4-0, 4-1)

 

Bronzekamp (3 vundne):

Vaclav Pikl - Jakub Sladek = 2-3 (4-0, 4-1, 1-2, 2-3f, 1-3)

 

Finalen (4 vundne):

Bjarne Axelsen - Jean Claude Klaus = 4-0 (4-1, 4-3f, 4-1, 4-3)

 

Der deltog 24 spillere fra Schweiz, Canada, Tyskland, Frankrig, Tjekkiet, Finland og Danmark.

 

Top 16:

Guld: Bjarne Axelsen (Danmark)
Sølv: Jean Claude Klaus (Schweiz)
Bronze: Jakub Sladek (Tjekkiet)
Nr. 4: Vaclav Pikl (Tjekkiet)
Nr. 5: Etienne Flore (Schweiz)
Nr. 6: David Hasler (Schweiz)
Nr. 7: Kent Richter (Canada)
Nr. 8: Rolf Locher (Schweiz)
Nr. 9: Ralph Pommerenke (Tyskland)
Nr. 10: Valentin Dietze (Tyskland)
Nr. 11: Linus Restel (Tyskland)
Nr. 12: Beat Wildi (Schweiz)
Nr. 13: Michael Toft Nielsen (Danmark)
Nr. 14: Beat Luginbühl (Schweiz)
Nr. 15: Thony Restel (Tyskland)
Nr. 16: Olli Majaniemi (Finland)

 

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2021 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)