Nyheder
2023-02-04
FACTS: NM 2023 V35

2023-01-28
STATISTIK: NM 2004-2023

2023-01-28
FACTS: NM 2023 U18

2023-01-28
DBHU Challenge Tour 22/23 (5)

2023-01-21
FACTS: DBHU Holdfinalen 2023

2023-01-10
DBHU: valg til bestyrelsen

2023-01-07
FACTS: DM 2023 Double

2023-01-07
FACTS: DM 2023 U25

2023-01-06
FACTS: DM 2023 U18

2023-01-03
FACTS: DM 2023 V35

2023-01-02
STATISTIK: DM 2004-2023

2022-12-10
FACTS: Jule Challenge 2022

2022-12-10
DBHU Challenge Tour 22/23 (4)

2022-11-30
DBHU KALENDEREN

2022-11-27
FACTS: TABK Grand Prix 2022

2022-11-26
DBHU Challenge Tour 22/23

2022-11-12
VM-kvalifikation 2023 (slutstilling)

2022-11-12
DBHU Grand Slam 2022 (4 af 4)

2022-11-12
FACTS: Danish Masters 2022

2022-10-30
FACTS: Efterårs Cup 2022

2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

PLAY OFF: Swiss Open 2014

2014-10-26

Swiss Open 2014
Lørdag den 25. oktober 2014
PLAY OFF

Zollikofen, Bern, Schweiz

 

Ottendedelsfinaler (4 vundne):

Jakub Sladek - Olli Majaniemi = 4-0 (6-0, 6-0, 5-2, 5-0)
Bjarne Axelsen - Thony Restel = 4-0 (3-0, 5-0, 6-2, 9-0)
Vaclav Pikl - Beat Luginbühl = 4-2 (6-1, 1-4, 3-4f, 3-2, 5-4, 4-3f)
Jean Claude Klaus - Michael Toft Nielsen = 4-3 (5-3, 2-5, 5-2, 5-1, 0-1, 0-2, 2-1f)
Etienne Flore - Beat Wildi = 4-0 (3-2, 1-0, 5-1, 6-4)
David Hasler - Linus Restel = 4-3 (1-4, 2-1f, 2-3, 0-3, 3-1, 3-0, 4-0)
Ralph Pommerenke - Rolf Locher = 0-4 (1-4, 1-2f, 2-3f, 0-4)
Valentin Dietze - Kent Richter = 2-4 (0-1, 3-2f, 5-4, 1-5, 3-6, 2-3)

 

Kvartfinaler (4 vundne):

Jakub Sladek - Kent Richter = 4-0 (3-2, 4-3, 4-2, 7-1)
Bjarne Axelsen - Rolf Locher = 4-1 (9-1, 5-3, 7-1, 2-3, 10-1)
Vaclav Pikl - David Hasler = 4-2 (2-6, 3-4, 4-3f, 3-2, 4-3, 4-2)
Jean Claude Klaus - Etienne Flore = 4-0 (3-1, 4-2, 4-1, 4-3f)

 

Semifinaler (4 vundne):

Jakub Sladek - Jean Claude Klaus = 3-4 (3-5, 2-4, 3-2f, 2-3f, 2-1, 5-0, 5-6)
Bjarne Axelsen - Vaclav Pikl = 4-1 (2-3, 3-0, 5-1, 4-0, 4-1)

 

Bronzekamp (3 vundne):

Vaclav Pikl - Jakub Sladek = 2-3 (4-0, 4-1, 1-2, 2-3f, 1-3)

 

Finalen (4 vundne):

Bjarne Axelsen - Jean Claude Klaus = 4-0 (4-1, 4-3f, 4-1, 4-3)

 

Der deltog 24 spillere fra Schweiz, Canada, Tyskland, Frankrig, Tjekkiet, Finland og Danmark.

 

Top 16:

Guld: Bjarne Axelsen (Danmark)
Sølv: Jean Claude Klaus (Schweiz)
Bronze: Jakub Sladek (Tjekkiet)
Nr. 4: Vaclav Pikl (Tjekkiet)
Nr. 5: Etienne Flore (Schweiz)
Nr. 6: David Hasler (Schweiz)
Nr. 7: Kent Richter (Canada)
Nr. 8: Rolf Locher (Schweiz)
Nr. 9: Ralph Pommerenke (Tyskland)
Nr. 10: Valentin Dietze (Tyskland)
Nr. 11: Linus Restel (Tyskland)
Nr. 12: Beat Wildi (Schweiz)
Nr. 13: Michael Toft Nielsen (Danmark)
Nr. 14: Beat Luginbühl (Schweiz)
Nr. 15: Thony Restel (Tyskland)
Nr. 16: Olli Majaniemi (Finland)

 

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2023 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)