Nyheder
2021-11-16
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-13
EM-kvalifikationen 2022 (2 af 4)

2021-11-13
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (5 af 5)

2021-11-09
DBHU KALENDEREN

2021-11-09
FACTS: Danish Masters 2021

2021-11-03
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-02
Jacobsen vandt TABK Challenge 2021

2021-11-02
DBHU Ranglisten (2/11 2021)

2021-10-11
NM 2021: Guldvinderne

2021-10-11
FACTS: Efterårs Cup 2021

2021-10-11
NM 2021 Holdfinalen (facts)

2021-10-10
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-09-30
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2021

2021-09-20
Idrætsmesse i Brønderslev Midtby

2021-09-18
INFO: Danish Masters 2021

2021-09-18
DBHU KALENDEREN

2021-09-18
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-08-26
INFO: DBHU Super Cuppen 2021

2021-08-25
FACTS: Coppa Angela 2021 (NM21)

2021-08-24
TURNERINGSARRANGØR?

2021-08-23
EM-KVALIFIKATIONEN 2022

2021-08-21
DBHU Ranglisten (22/8 2021)

2021-08-21
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (4 af 5)

2021-08-21
FACTS: Denmark Open 2021

2021-08-18
DM 2022: KVALIFIKATION (opdateret)

2021-08-17
Er du klar til at arrangere?

2021-08-14
INFO: Denmark Open 2021

2021-07-18
DBHU KALENDEREN

2021-06-26
DBHU Ranglisten (1/7 2021)

2021-06-26
DBHU Ranglisten (28/6 2021)

2021-06-26
STATISTIK: DM 2004-2021

2021-06-26
DBHU HOLDFINALEN 2021

2021-06-26
FACTS: Sommer Cup 2021

2021-06-26
DBHU Grand Slam F5 2021 (3 af 5)

2021-06-15
150 DBHU Grand Prix-guld i træk! (Interview med Bjarne Axelsen)

2021-06-12
DBHU Ranglisten (14/6 2021)

2021-06-12
DBHU Grand Prix 2021/22 (1)

2021-06-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (2 af 5)

2021-06-07
INFO: Sommer Cup 2021

2021-06-07
FACTS: Vendsyssel Masters 2021

2021-06-05
DM 2023 Elite: valg af turneringsby

2021-06-02
DBHU KALENDEREN

2021-06-02
DM 2022: kvalifikation

2021-05-31
FOTOS: DM 2021 Elite

2021-05-31
DM 2021 - Podiefoto

2021-05-31
Bjarne Axelsen vandt DM 2021 Elite

2021-05-31
STATISTIK: DM 2004-2021

Trophy of Denmark 2012 (Turneringssystem)

2012-04-24

Trophy of Denmark 2012
Lørdag den 28. april 2012

 

Turneringssystem:

 

Alle spillere placeres ved lodtrækning i to indledende puljer.
Lodtrækningen foregår torsdag aften kl. 18:00 den 26. april 2012.

I indledende pulje spiller man mod alle andre i sin gruppe.
En sejr giver 3 points, uafgjort 1 point og et nederlag 0 points.

De 8 bedste efter indledende kvalificerer sig til finaledivision A.
Man tager alle points med fra indledende pulje.
(Eneste undtagelse fra denne regel er hvis der er én spiller mere i indledende pulje A end i pulje B, da spillere fra pulje A i dette tilfælde ikke tager points med fra kampe mod den spiller der slutter sidst i pulje A)

Nummer 9 og 10 fra hver indledende pulje spiller C-slutspil.

I Finaledivision A møder man de 8 bedste fra den anden indledende pulje.
De 4 spillere med flest points sammenlagt fra indledende pulje + finaledivision A er direkte kvalificeret til play off-puljerne.

Nummer 5 til 12 spiller kvalifikation til play off-puljerne i bedst af 7 og mødes på denne måde:

  • Nummer 5 - Nummer 12 (kamp Q1)
  • Nummer 6 - Nummer 11 (kamp Q2)
  • Nummer 7 - Nummer 10 (kamp Q3)
  • Nummer 8 - Nummer 9 (kamp Q4)

Vinderne af disse 4 kvalifikationskampe er kvalificeret til play off-puljerne sammen med nummer 1 til 4 fra finaledivision A.

 

Vælg af play off-pulje:

  • Nummer 4 fra finaledivision A vælger sin pulje
  • Nummer 4 sender en kvalifikationsspiller i modsatte pulje
  • Nummer 3 fra finaledivision A vælger sin pulje
  • Nummer 3 sender en kvalifikationsspiller i modsatte pulje
  • Nummer 2 fra finaledivision A vælger sin pulje
  • Nummer 2 sender en kvalifikationsspiller i modsatte pulje
  • Nummer 1 fra finaledivision A vælger sin pulje
  • Den sidste tilbageværende placeres i modsat gruppe af nr. 1

 

I play off-puljerne spiller man bedst af 7 mod de 3 øvrige i puljen.
En sejr i bedst af 7 giver 3 points.
Et nederlag i bedst af 7 giver 0 points.

Nummer 1 i hver play off-pulje går direkte i semifinalerne.
Nummer 2 møder nummer 3 fra modsatte pulje i en kvartfinale.

Kvartfinaler:
Rød 2 - Blå 3 (K1)
Rød 3 - Blå 2 (K2)

 

Semifinaler:
Rød 1 - Vinderen af K2
Blå 1 - Vinderen af K1

 

Finalen:
Vinderne af de to semifinaler

 

Ved spørgsmål så kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller på 28 34 43 40.


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2021 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)