Nyheder
2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

VM 2011, Turku, Finland

2011-06-12

VM 2011, resultater fra play off i den åbne kategori.

 

 

Ottendedelsfinaler:

Edgars Caics – Tomas Pettersson = 0-6, 3-1, 2-6, 3-2, 5-4f, 4-5, 4-1
Dommer: Michael Toft Nielsen (Danmark)

Andrey Voskoboynikov – Ivan Zakharov = 2-3, 1-2, 2-5, 3-2, 7-6f, 3-2, 2-5

Dommer: Dmytro Kudrytsky (Ukraine)

Roni Nuttunen – Arto Käsmä = 1-3, 3-2, 1-6, 3-0, 5-0, 4-1

Dommer: Juha Erälaukko (Finland)

Alexander Miloradov – Atis Silis = 0-6, 3-4, 4-5f, 3-4f

Dommer: Vladislav Trofimov (Estland)

Ahti Lampi – Alexey Titov = 3-2f, 2-0, 3-2, 4-3

Dommer: Karlis Balodis (Estland)

Maxim Borisov – Oleg Dmitrichenko = 4-1, 2-3, 0-4, 4-5, 4-6

Dommer: Bjarne Axelsen (Danmark)

Yanis Galuzo – Matiss Saulitis = 3-0, 4-1, 3-2, 3-2

Dommer: Magor Papp (Ungarn)

Kalle Bindekrans – Petter Bengtsson = 2-3f, 2-1, 3-4, 2-3, 4-1, 3-1, 3-2
Dommer: Tim Tigges (Tyskland)

 

 

Kvartfinaler:
Edgars Caics – Ivan Zakharov = 2-4, 5-3, 2-3f, 3-4f, 6-5f, 4-3f, 3-1

Dommer: Vladislav Trofimov (Estland)

Roni Nuttunen – Atis Silis = 2-1, 3-2, 3-2, 3-2

Dommer: Bjarne Axelsen (Danmark)

Ahti Lampi – Oleg Dmitrichenko = 2-3f, 2-3, 4-2, 4-2, 0-4, 0-2
Dommer: Dmytro Kudrytsky (Ukraine)

Yanis Galuzo – Kalle Bindekrans = 2-1, 3-4, 3-2, 4-2, 2-5, 3-2

Dommer: Juho Rautio (Finland)



 

Semifinaler:
Edgars Caics – Roni Nuttunen = 4-2, 1-5, 3-5, 1-4, 1-2

Dommer: Magor Papp (Ungarn)


Oleg Dmitrichenko – Yanis Galuzo = 1-3, 3-2, 2-3, 7-1, 2-1f, 5-6f, 4-2

Dommer: Dmytro Kudrytsky (Ukraine)



 

Bronzekamp:

Edgars Caics – Yanis Galuzo = 3-6, 3-4, 5-3, 4-3, 1-2f
Dommer: Vladislav Trofimov (Estland)



Finale:

Roni Nuttunen – Oleg Dmitrichenko = 1-2, 4-1, 3-0, 0-4, 3-4, 2-6
Dommer Bjarne Axelsen (Danmark)

 


Vinderne i de enkelte runder er markeret med blåt.

 

 

Medaljetagerne og danske placeringer:
GULD: Oleg Dmitrichenko (Rusland)
SØLV: Roni Nuttunen (Finland)
BRONZE: Yanis Galuzo (Rusland)
 51: Bjarne Axelsen
 82: Peter Madsen
 86: Anette Engel
102: Michael Toft Nielsen

 

Øvrige verdensmestre:
Kvinder: Maria Yalbacheva (Rusland)
Junior: Maxim Borisov (Rusland)
Veteran: Dmitriy Petrov (Rusland)

ELITEHOLD: Rusland
Kvindehold: Finland
Juniorhold: Rusland
Veteranhold: Rusland

 

Spillere fra Danmark i specielle kategorier:
Anette Engel og Michael Toft Nielsen deltog i hhv. kvinde og veteran.
Anette Engel blev nummer 13 i kvindeklassen.
Michael Toft Nielsen blev nummer 18 i veteranklassen.

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)