Nyheder
2023-01-28
STATISTIK: NM 2004-2023

2023-01-28
FACTS: NM 2023 U18

2023-01-28
DBHU Challenge Tour 22/23 (5)

2023-01-21
FACTS: DBHU Holdfinalen 2023

2023-01-10
DBHU: valg til bestyrelsen

2023-01-07
FACTS: DM 2023 Double

2023-01-07
FACTS: DM 2023 U25

2023-01-06
FACTS: DM 2023 U18

2023-01-03
FACTS: DM 2023 V35

2023-01-02
STATISTIK: DM 2004-2023

2022-12-10
FACTS: Jule Challenge 2022

2022-12-10
DBHU Challenge Tour 22/23 (4)

2022-11-30
DBHU KALENDEREN

2022-11-27
FACTS: TABK Grand Prix 2022

2022-11-26
DBHU Challenge Tour 22/23

2022-11-12
VM-kvalifikation 2023 (slutstilling)

2022-11-12
DBHU Grand Slam 2022 (4 af 4)

2022-11-12
FACTS: Danish Masters 2022

2022-10-30
FACTS: Efterårs Cup 2022

2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

BM 169 (tirsdag den 18/5 2010)

2010-05-18

I Brønderslevmesterskabet 169 vandt Bjarne Axelsen indledende runde med maximumpoints foran Michael Toft Nielsen, Anders Dodensig og Nico Lyksholm.

Emil Algrensen blev nummer 5, mens der var hård kamp om 6. pladsen mellem Jacob Gade og Rasmus Gade.

De sluttede med lige mange points og spillede uafgjort i deres indbyrdes kamp, havde samme målforskel, så det var antal scorede mål, der afgjorde at Rasmus Gade sluttede 6 foran Jacob Gade der blev 7 men de skulle alligevel mødes i play off i den ene B-semifinale.

Den vandt Jacob Gade og med efterfølgende sejr over Victor Løth Bodilsen, der som nummer 8 i sin B-semifinale besejrede nummer 5 efter indledende runde Emil Algrensen, sluttede Jacob Gade således som samlet nummer 5.

Victor Bodilsen blev 6, mens Emil Algrensen blev 7 og Rasmus Gade 8.

 

Nedenfor ses resultater fra play off i Brønderslevmesterskabet 169:

 

Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Nico Lyksholm 6-0, 4-3, 5-3 og 5-2
Michael Toft Nielsen - Anders Dodensig = 4-1, 2-1, 4-3, 0-2, 1-3, 3-6 og 1-2

 

Kampen om tredjepladsen:
Michael Toft Nielsen - Nico Lyksholm = 5-4f og 4-0

 

Finalen:
Bjarne Axelsen - Anders Dodensig = 5-2, 7-1, 3-4f, 4-2 og 5-2

 

B-semifinalerne:
Emil Algrensen - Victor Løth Bodilsen = 1-0f, 2-4 og 0-2
Rasmus Gade - Jacob Gade = 2-1f, 1-5 og 3-4f

 

Kampen om 5. pladsen:
Jacob Gade - Victor Løth Bodilsen = 3-0 og 2-1f

 

Kampen om 7. pladsen:
Emil Algrensen - Rasmus Gade = 1-0f og 3-2


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2023 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)