Nyheder
2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

2022-04-02
DBHU Challenge Touren 2021/22 (8)

2022-03-22
DBHU KALENDEREN

2022-03-22
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-03-22
FACTS: DM 2022 Elite

2022-03-22
FACTS: DM 2022 V35

2022-03-20
EM-KVALIFIKATIONEN 2022 (slutstilling)

2022-03-20
DBHU Grand Slam 2022 (1 ud af 4) (VM-kvalifikationen 2023)

2022-03-05
DBHU Challenge Tour 21/22 (7) FORÅRS CHALLENGE 2022

2022-02-17
DBHU KALENDEREN

2022-02-05
DBHU Challenge Touren 2021/22 (6)

2022-02-03
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-02-03
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-01-15
FACTS: DM 2022 U18

2022-01-08
DBHU Holdfinalen 2022 (vinderfoto)

2022-01-08
DBHU Holdfinalen 2022 (statistik)

2022-01-08
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-01-08
DBHU Challenge Touren 2021/22 (5)

2022-01-03
DBHU KALENDEREN

2022-01-03
DBHU Challenge Touren 2021/22 (4)

2022-01-03
INFO: Vendsyssel Masters 2022

2021-12-11
DBHU Challenge Touren 2021/22 (4)

2021-11-27
DBHU Challenge Touren 2021/22 (3)

101,2 FM Ligaen 2010 #9

2010-03-09

Tirsdag spilledes 9. af 11 indledende afdelinger i kampen om Klubmesterskabet 2010 i Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev, hvorfra de 8 bedste efter 11. afdeling i den samlede stilling kvalificerer sig til play off.

Bjarne Axelsen vandt 9. afdeling med sejr i finalerne over Anette Engel.

Anders Dodensig besejrede Michael Toft Nielsen i bronzekampen.

I semifinalerne havde Bjarne Axelsen besejret Anders Dodensig.
Anette Engel vandt over Michael Toft Nielsen.

B-finalen blev et spændende opgør mellem Jess Jensen og Victor Bodilsen.
Her vandt Victor Bodilsen med 3-2 i kampe.
Kampen om 3. pladsen i B-slutspillet blev vundet af Emil Algrensen, der besejrede Rasmus Sund Gade.


Nedenfor ses play off og den samlede stilling:


A-semifinaler:
Bjarne Axelsen - Anders Dodensig = 4-1, 5-2, 4-3f og 7-4
Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 4-2, 3-2, 4-3 og 3-1


A-bronzekampen:
Michael Toft Nielsen - Anders Dodensig = 2-3, 1-4, 3-5 og 3-4

A-finalen:
Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-3, 8-0, 3-4f, 1-0 og 5-0

 

B-semifinaler:
Emil Algrensen - Victor Bodilsen = 2-1, 0-7 og 0-1
Jess Jensen - Rasmus Sund Gade = 2-1f og 2-1

 

B-bronzekamp:
Emil Algrensen - Rasmus Sund Gade = 1-0, 3-1 og 2-0

 

B-finale:
Jess Jensen - Victor Bodilsen = 2-1f, 0-1f, 0-4, 1-0 og 1-4

 


De p.t. 8 kvalificerede:

  • Bjarne Axelsen - 90 points
  • Anette Engel - 60 points
  • Anders Dodensig - 57 points
  • Michael Toft Nielsen - 28 points
  • Nicolai Dahl Jeppesen - 19 points
  • Victor Løth Bodilsen - 19 points
  • Emil Algrensen - 13 points
  • Berthram Jellesen - 10 points

     

    Lige udenfor de 8 pladser i play off ligger p.t. Jess Jensen, Nicolai Brix Hansen og Rasmus Sund Gade.

    Kvartfinalerne om Klubmesterskabet 2010 spilles søndag den 4. april.
    Semifinaler og finale samt bronzekamp spilles tirsdag den 6. april.

     


  • Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


    Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)