Nyheder
2021-11-27
DBHU Challenge Touren 2021/22 (3)

2021-11-16
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-13
EM-kvalifikationen 2022 (2 af 4)

2021-11-13
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (5 af 5)

2021-11-09
DBHU KALENDEREN

2021-11-09
FACTS: Danish Masters 2021

2021-11-03
DBHU Challenge Touren 2021/22 (2)

2021-11-02
Jacobsen vandt TABK Challenge 2021

2021-11-02
DBHU Ranglisten (2/11 2021)

2021-10-11
NM 2021: Guldvinderne

2021-10-11
FACTS: Efterårs Cup 2021

2021-10-11
NM 2021 Holdfinalen (facts)

2021-10-10
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-09-30
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2021

2021-09-20
Idrætsmesse i Brønderslev Midtby

2021-09-18
INFO: Danish Masters 2021

2021-09-18
DBHU KALENDEREN

2021-09-18
STATISTIK: NM 2004-2021

2021-08-26
INFO: DBHU Super Cuppen 2021

2021-08-25
FACTS: Coppa Angela 2021 (NM21)

2021-08-24
TURNERINGSARRANGØR?

2021-08-23
EM-KVALIFIKATIONEN 2022

2021-08-21
DBHU Ranglisten (22/8 2021)

2021-08-21
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (4 af 5)

2021-08-21
FACTS: Denmark Open 2021

2021-08-18
DM 2022: KVALIFIKATION (opdateret)

2021-08-17
Er du klar til at arrangere?

2021-08-14
INFO: Denmark Open 2021

2021-07-18
DBHU KALENDEREN

2021-06-26
DBHU Ranglisten (1/7 2021)

2021-06-26
DBHU Ranglisten (28/6 2021)

2021-06-26
STATISTIK: DM 2004-2021

2021-06-26
DBHU HOLDFINALEN 2021

2021-06-26
FACTS: Sommer Cup 2021

2021-06-26
DBHU Grand Slam F5 2021 (3 af 5)

2021-06-15
150 DBHU Grand Prix-guld i træk! (Interview med Bjarne Axelsen)

2021-06-12
DBHU Ranglisten (14/6 2021)

2021-06-12
DBHU Grand Prix 2021/22 (1)

2021-06-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021 (2 af 5)

2021-06-07
INFO: Sommer Cup 2021

2021-06-07
FACTS: Vendsyssel Masters 2021

2021-06-05
DM 2023 Elite: valg af turneringsby

2021-06-02
DBHU KALENDEREN

2021-06-02
DM 2022: kvalifikation

Swiss Challenge Tour 2010

2010-03-07

Bjarne Axelsen fra Fremad Eagles Bordhockey blev vinder af Swiss Challenge Tour 2010, mens Michael Toft Nielsen blev nummer 10 i turneringen der blev spillet i Bollingen ved Bern.

 

Nedenfor ses resultater fra play off:

 

Ottendedelsfinaler:
Bjarne Axelsen - Beat Wildi = 3-1, 5-0, 3-2 og 4-0
Jean Claude Klaus - Malina Wildi = 7-0, 0-3, 5-4, 6-1 og 6-1
Lukas Vacek - Ramon Klaus = 3-0, 7-1, 4-0, 1-2f og 3-0
David Hasler - Christoph Blatti = 5-0, 5-0, 5-0, 5-0
Rolf Locher - Adrian Pleisch = 4-1, 9-4, 5-4f og 1-0
Martin Zenisek - Michael Schmidt = 4-2, 6-4, 5-3 og 6-0
Erik Slechta - Michael Toft Nielsen = 6-5, 4-1, 7-2 og 6-0
Claudio Brandillero - Beat Luginbühl = 4-3, 0-3, 5-1, 2-1 og 4-1

 

Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Claudio Brandillero = 10-1, 6-5, 2-1 og 8-0
Jean Claude Klaus - Erik Slechta = 5-2, 2-6, 1-4, 3-1, 4-7, 5-4f, 1-3
Lukas Vacek - Martin Zenisek = 3-2f, 2-3, 0-5, 5-0, 3-2 og 3-0
David Hasler - Rolf Locher = 4-1, 1-2, 2-1, 3-4, 3-4f og 1-4

 

Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Rolf Locher = 4-2, 5-0, 4-0 og 6-1
Erik Slechta - Lukas Vacek = 2-1f, 3-2f, 2-1, 1-2f, 2-3 og 3-0

 

Bronzekamp:
Rolf Locher - Lukas Vacek = 1-2, 1-6, 4-3f og 1-3

 

Finalen:
Bjarne Axelsen - Erik Slechta = 1-0, 5-2, 2-0 og 3-2f

 

Slutstillingen (de 16 bedste):

1. Bjarne Axelsen (Danmark)
2. Erik Slechta (Tjekkiet)
3. Lukas Vacek (Tjekkiet)
4. Rolf Locher (Schweiz)
5. Jean Claude Klaus (Schweiz)
6. David Hasler (Schweiz)
7. Martin Zenisek (Tjekkiet)
8. Claudio Brandillero (Schweiz)
9. Beat Luginbühl (Schweiz)
10. Michael Toft Nielsen (Danmark)
11. Michael Schmidt (Schweiz)
12. Adrian Pleisch (Schweiz)
13. Christoph Blatti (Schweiz)
14. Ramon Klaus (Schweiz)
15. Malina Wildi (Schweiz)
16. Beat Wildi (Schweiz)

 

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2021 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)