Nyheder
2023-02-04
FACTS: NM 2023 V35

2023-01-28
STATISTIK: NM 2004-2023

2023-01-28
FACTS: NM 2023 U18

2023-01-28
DBHU Challenge Tour 22/23 (5)

2023-01-21
FACTS: DBHU Holdfinalen 2023

2023-01-10
DBHU: valg til bestyrelsen

2023-01-07
FACTS: DM 2023 Double

2023-01-07
FACTS: DM 2023 U25

2023-01-06
FACTS: DM 2023 U18

2023-01-03
FACTS: DM 2023 V35

2023-01-02
STATISTIK: DM 2004-2023

2022-12-10
FACTS: Jule Challenge 2022

2022-12-10
DBHU Challenge Tour 22/23 (4)

2022-11-30
DBHU KALENDEREN

2022-11-27
FACTS: TABK Grand Prix 2022

2022-11-26
DBHU Challenge Tour 22/23

2022-11-12
VM-kvalifikation 2023 (slutstilling)

2022-11-12
DBHU Grand Slam 2022 (4 af 4)

2022-11-12
FACTS: Danish Masters 2022

2022-10-30
FACTS: Efterårs Cup 2022

2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

Swiss Challenge Tour 2010

2010-03-07

Bjarne Axelsen fra Fremad Eagles Bordhockey blev vinder af Swiss Challenge Tour 2010, mens Michael Toft Nielsen blev nummer 10 i turneringen der blev spillet i Bollingen ved Bern.

 

Nedenfor ses resultater fra play off:

 

Ottendedelsfinaler:
Bjarne Axelsen - Beat Wildi = 3-1, 5-0, 3-2 og 4-0
Jean Claude Klaus - Malina Wildi = 7-0, 0-3, 5-4, 6-1 og 6-1
Lukas Vacek - Ramon Klaus = 3-0, 7-1, 4-0, 1-2f og 3-0
David Hasler - Christoph Blatti = 5-0, 5-0, 5-0, 5-0
Rolf Locher - Adrian Pleisch = 4-1, 9-4, 5-4f og 1-0
Martin Zenisek - Michael Schmidt = 4-2, 6-4, 5-3 og 6-0
Erik Slechta - Michael Toft Nielsen = 6-5, 4-1, 7-2 og 6-0
Claudio Brandillero - Beat Luginbühl = 4-3, 0-3, 5-1, 2-1 og 4-1

 

Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Claudio Brandillero = 10-1, 6-5, 2-1 og 8-0
Jean Claude Klaus - Erik Slechta = 5-2, 2-6, 1-4, 3-1, 4-7, 5-4f, 1-3
Lukas Vacek - Martin Zenisek = 3-2f, 2-3, 0-5, 5-0, 3-2 og 3-0
David Hasler - Rolf Locher = 4-1, 1-2, 2-1, 3-4, 3-4f og 1-4

 

Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Rolf Locher = 4-2, 5-0, 4-0 og 6-1
Erik Slechta - Lukas Vacek = 2-1f, 3-2f, 2-1, 1-2f, 2-3 og 3-0

 

Bronzekamp:
Rolf Locher - Lukas Vacek = 1-2, 1-6, 4-3f og 1-3

 

Finalen:
Bjarne Axelsen - Erik Slechta = 1-0, 5-2, 2-0 og 3-2f

 

Slutstillingen (de 16 bedste):

1. Bjarne Axelsen (Danmark)
2. Erik Slechta (Tjekkiet)
3. Lukas Vacek (Tjekkiet)
4. Rolf Locher (Schweiz)
5. Jean Claude Klaus (Schweiz)
6. David Hasler (Schweiz)
7. Martin Zenisek (Tjekkiet)
8. Claudio Brandillero (Schweiz)
9. Beat Luginbühl (Schweiz)
10. Michael Toft Nielsen (Danmark)
11. Michael Schmidt (Schweiz)
12. Adrian Pleisch (Schweiz)
13. Christoph Blatti (Schweiz)
14. Ramon Klaus (Schweiz)
15. Malina Wildi (Schweiz)
16. Beat Wildi (Schweiz)

 

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2023 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)