Nyheder
2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

Swedish Masters (opdateret)

2010-02-15

6 ørne deltog lørdag d. 13 februar i Swedish Masters 2010 i Stockholm.

Lars Fridell, Jimmy Eklund, Bjarne Axelsen, Andreas Andersson, Martin Arenlind og Dan Engdahl.

De fem første gik videre til semifinalegrupperne.


I semifinalegrupperne ville kun 7 af de 18 i gruppen gå videre til finalegrupperne søndag.

Jimmy Eklund og Lars Fridell kvalificerede sig videre.
Martin Arenlind, Bjarne Axelsen og Andreas Andersson røg ud.
Andreas Andersson og Bjarne Axelsen blev dog nr. 8.


I Bjarne Axelsens gruppe var der pointslighed mellem 4 spillere.
Det ændrede sig dog efter arrangørerne fandt en fejl efter en time.

Desværre havde nr. 7 Martin Zenisek også 19 points og Bjarne Axelsen måtte vie pladsen til Martin Zenisek pga. scorede mål.
Bjarne Axelsen havde selv slået Martin Zenisek så var ikke helt tilfreds med udfaldet.
Specielt ikke fordi det i en time så ud til at pladsen i finalegrupperne var sikret.
Et forkert indtastet resultat for norske Jørn Moldvær havde dog den betydning at Bjarne Axelsen ikke kom videre.

Dermed blev Bjarne Axelsen nr. 43 i Swedish Masters 2010.
Andreas Andersson tabte i sin sidste kamp til ungarske Gergely Regula og mistede dermed pladsen til Kristijan Curkovic fra Kroatien.


Lars Fridell og Jimmy Eklund kom videre til søndag og spiller i finalegrupperne.

Martin Arenlind og Andreas Anderson samt Dan Engdal er desværre også ude af kampen om at vinde turneringen.



Søndag:
Jimmy Eklund sluttede 18 i finalegruppen med 15 points og er desværre ude.
Lars Fridell sluttede 4 i finalegruppen med 26 points og er dermed videre til play off.



Play off:
1/8:
Lars Fridell - Alexandr Kosyrev: 6-1, 3-1, 7-1, 4-3

1/4:
Lars Fridell - Roni Nuttunen:1-4, 2-3, 2-3f, ,1-7

Turneringen blev vundet af Roni Nuttunen foran Petr Tmej med:
5-1, 2-1, 4-2, 4-3



Ørnenes placeringer:
 6: Lars Fridell
35: Jimmy Eklund
43: Bjarne Axelsen
55: Andreas Andersson
78: Martin Arenlind
144: Dan Engdahl

 

 


Vil du se flere resultater kan de findes på:
http://www.bordshockey.net/tavlingar/tavlingar.asp?TID=1207&tno=1&stage=0&from=1&to=205


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)