Nyheder
2022-10-01
FACTS: Coppa Angela 2022

2022-09-17
FACTS: Vendsyssel Masters 2022

2022-08-27
DM 2023 Elite (kvalificerede)

2022-08-27
FACTS: Nordjylland Masters 2022 (NM)

2022-08-20
DBHU Grand Slam 2022 (3 ud af 4) (VM-kvalifikation 2023)

2022-08-20
FACTS: Denmark Open 2022

2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

Bembel Cup 2008

2008-02-03

Bjarne Axelsen og Anette Engel deltog i Bembel Cup 2008 i Frankfurt i Tyskland og blev hhv. nummer 2 og 5 ud af 24 spillere fra 7 lande.

(Tyskland, Östrig, Danmark, Sverige, Kasakhstan, Rusland, Ukraine)

Bjarne Axelsen tabte i skadet tilstand finalen til Tim Tigges fra Tyskland med 2-4 i kampe men slog den femdobbelte tyske mester Joachim Klang (Der Joe) med 3-0 i semifinalen.

Netop Joachim Klang der blev nummer 5 ud af 24 spillere efter en dobbelt round robin med 46 kampe slog nummer 4 efter dobbelt round robin Anette Engel med 3-0 i kampe i kvartfinalerne godt bakket op af en jublende tysker der selv brokkede sig da det tidligere skete mod ham selv.

Anette Engel slog i ottendedelsfinalerne Jürgen Riese (Sitting Bull), der ganske vist vandt kamp 1 men derefter gik ned mod en velspillende Anette Engel hvilket fik ham til at true med at stoppe turneringen hvis Bjarne Axelsen jublede over Anette scorede.

Sejren til Tim Tigges kan der ikke siges noget til.
Han var bedst i finalerne og fik med en glimrende defensiv sikret sig en sejr i en DTEV-turnering efter at det mange gange har glippet i slutkampene.


Nedenfor slutstillingen for de 16 bedste:

1. Tim Tigges
2. Bjarne Axelsen
3. Frank Bruneske
4. Joachim Klang
5. Anette Engel
6. Christian Aden (Cowboy)
7. Gerrit Janssen (Bull Gerrit)
8. Vladimir Vedernikov

9. Eike Rompa (Fury)
10. Thomas Cornelius (Cocky)
11. Alexander Grumov
12. Rikard Sundström
13. Jürgen Riese (Sitting Bull)
14. Leon Lechner
15. Johann Ovcar
16. Igor Lechner




Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)