Resultater og statistikker



VM-kvalifikation
2018/2019

http://www.bordhockey.dk/nyhed/nyhed.php?id=3132


Statistik
DM 2004-2018

http://www.bordhockey.dk/nyhed/nyhed.php?id=3131


Statistik
NM 2004-2018

http://www.bordhockey.dk/nyhed/nyhed.php?id=3120







 


Points til DBHU Ranglisten

Opnåes i DBHU Grand Prix-turneringer
Indført juli 2007

Placering

Points

Placering

Points

1

100

17

20

2

95

18

15

3

90

19

14

4

90

20

13

5

80

21

12

6

75

22

11

7

70

23

10

8

65

24

9

9

60

25

8

10

55

26

7

11

50

27

6

12

45

28

5

13

40

29

4

14

35

30

3

15

30

31

2

16

25

32

1



Hamlet Cup 2007
Lørdag den 28. juli 2007

 

 

1. Bjarne Axelsen
2. Andreas Andersson
3. Dan Engdahl
4. Truls Månsson
5. Lasse Søby
6. Carsten Hermansen
7. Tomas Kjeldsen
8. Erik Lindström
9.
Magnus Öst
10. Thomas Nordskov
11.
Lasse Thomsen
12. Jesper Madsen
13.
Martin Arenlind
14. Martin Kirchgässner
15. Steffen Heimgaard
16. Kim Nielsen
17.
Ulrik Hansen
18. Kasper Olsen
19. Morten Toxværd
20. Ulrik Vidarsson




Nordjylland Open 2007
Lørdag den 23. juni 2007


1. Bjarne Axelsen
2. Anette Engel
3.
Mathias Langbak
4. Michael Toft Nielsen
5. Anders Dodensig
6. Jan Berggren Jensen
7. Nicolai Dahl Jeppesen
8. Berthram Jellesen
9. Nico Lyksholm
10.
Bjarne Rytter Sørensen
11. Jørgen Jørgensen
12. Torben Pedersen
13.
Bjarne Pedersen
14. Ken Schwartz
15.
Bo Krause





Sommer Cup 2007
Lørdag den 16. juni 2007

1. Bjarne Axelsen
2. Michael Toft Nielsen
3. Anette Engel
4. Jan Berggren Jensen
5. Anders Dodensig
6. Kenneth Nielsen
7. Nicolai Dahl Jeppesen
8. Berthram Jellesen
9. Nico Lyksholm
10. Bjarne Rytter Sørensen
11.
Jesper Dahl Jeppesen
12. Henrik Agerholm
13. Ken Schwartz
14. Ulrik Rasmussen
15. Torben Butler
16.
Jeppe Butler



Brønderslev Open 2007
Lørdag den 2. juni 2007


1. Bjarne Axelsen
2. Anette Engel
3.
Nicolai Dahl Jeppesen
4. Kenneth Nielsen
5. Michael Toft Nielsen
6.
Nico Lyksholm
7. Anders Dodensig
8. Berthram Jellesen
9. Stefan Rytter Sørensen
10. Bjarne Rytter Sørensen
11.
Alexander Juhl Nielsen
12. Jesper Dahl Jeppesen
13.
Lars Erik Dodensig
14. Pernille Clausen
15. Henrik Agerholm
16. Thomas Jespersen



Kolding Open 2007
26. maj 2007

1. Bjarne Axelsen
2. Tomas Kjeldsen
3. Peter Madsen
4. Anette Engel
5. Jimmy Eklund
6. Lasse Søby
7. Berthram Jellesen
8. Michael Toft Nielsen
9. Ulrik Vidarsson
10. Nicolai Dahl Jeppesen
11. Martin Kirchgässner
12. Erik Bustoft
13. Anders Dodensig
14. Nico Lyksholm
15. Bjarne Rytter Sørensen



 


Slutstillingen:
1. Finn Fries
2. Kalle Bindekrans
3. Petter Bengtsson
3. Peter Stensmyr
5. Bjarne Axelsen (Fremad Eagles)
6. Jimmy Eklund
7. Ingemar Reinholdt
8. Dennie Ovenberger
9. Martin Arenlind
10. David Andersson
11. Kasper Juul Jensen (Global Helsingør)
12. Tomas Kjeldsen (Global Helsingør)
13. Mikael Jonsson
14. Anette Engel (Fremad Eagles)
15. Peter Mozhaev (Fremad Eagles)
16. Peter Madsen (Global Helsingør)
17. Magnus Öst
18. Johan Aspegren
19. Jesper Madsen (Copenhagen Icebreakers)
20. Niklas Ruijsenaars
21. Lasse Søby (Global Helsingør)
22. Michael Toft Nielsen (Evolution BHK Aalborg)
23. Markus Finnhult
24. Jan Larsen (Copenhagen Icebreakers)
25. Joel Andersen (Global Helsingør)
26. Erik Bustoft (Copenhagen Icebreakers)
27. Martin Kirchgässner (Copenhagen Icebreakers)
28. Benjamin Krasnik (Arena København)
29. Sune Højrup Behnke (Arena København)
30. Rune Henriksen (Copenhagen Icebreakers)
31. Marcelo Jose Hernandes de Abreu de Oliveira
32. Bjarne Rytter Sørensen (Black Ravens Bordhockey)
33. Eric Lindström




PÅSKE CUP 2007
Lørdag den 7. april 2007



1. Bjarne Axelsen
2. Rolf Locher
3. Anette Engel
4. Peter Ørum
5. Mathias Langbak
6. Lasse Penning
7. Nicolai Dahl Jeppesen
8. Kenneth Nielsen
9. Anders Dodensig
10. Vagn Kristoffersen
11. Berthram Jellesen
12. Christian Nielsen
13. Stefan Rytter Sørensen
14. Bjarne Rytter Sørensen
15. Erik Bustoft
16. Peter Nielsen
17. Mads Brincker
18. Nicolai Lorenzen
19. Jesper Dahl Jeppesen
20. Mie Dodensig
21. Ida Dodensig
22. Jesper Mørch Jensen
23. Per Mørk Kempfner
24. Anders Vincent
25. Marco Winther
26. Nico Lyksholm



 
Nytårs Cup 2007
Lørdag den 13. januar 2007



Play off resultater


Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Henrik Agerholm = 2-1, 2-1 og 5-3.
Peter Ørum - Nicolai Dahl Jeppesen = 4-2, 5-2 og 4-1.
Mathias Langbak - Michael Toft Nielsen = 4-2, 0-1, 2-4, 4-1 og 2-0
Anette Engel - Berthram Jellesen = 4-0, 4-1 og 3-0.

Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-1, 3-2 og 6-2.
Peter Ørum - Mathias Langbak = 2-1, 1-3, 0-4 og 3-4.

Kampen om tredjepladsen:
Anette Engel - Peter Ørum = 1-2, 3-4f, 4-1, 5-2 og 2-7.

Finale:
Bjarne Axelsen - Mathias Langbak = 1-4, 2-1, 4-0, 2-5, 5-0 og 3-1.

Semifinaler, Nytårs Cup 2007, UNGDOM:
Berthram Jellesen - Emma Dahl Jeppesen = 4-0, 7-0 og 1-0.
Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen = 2-3, 2-3, 3-2 og 1-2.

Kampen om tredjepladsen:
Emma Dahl Jeppesen - Anders Dodensig = 0-6, 0-5 og 0-7

Finalen:
Berthram Jellesen - Nicolai Dahl Jeppesen = 3-2, 6-1, 2-0 og 4-2.

Slutstilling Nytårs Cup 2007 UNGDOM:
1. Berthram Jellesen
2. Nicolai Dahl Jeppesen
3. Anders Dodensig
4. Emma Dahl Jeppesen



 
Danish Masters 2006


Ottendedelsfinaler:

Bjarne Axelsen - Nicolai Dahl Jeppesen = 7-3, 4-3 og 5-2.
Jan Berggren Jensen - Kenneth Nielsen = 4-3f, 1-2, 3-2 og 5-2.
Mathias Langbak - Vagn Kristoffersen = 2-0, 3-4f, 3-0, 2-3 og 5-2.
Lasse Søby - Jørgen Jensen = 5-1, 7-4 og 3-2.
Peter Madsen - Carsten Nielsen = 4-1, 4-3 og 4-3.
Lasse Penning - Anders Dodensig = 4-3f, 4-3f og 3-2.
Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 2-5, 3-1, 0-3, 1-0f og 1-3.
Peter Ørum - Berthram Jellesen = 5-2, 6-3 og 6-0.


Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Jan Berggren Jensen = 1-2, 4-3, 5-1 og 4-3.
Mathias Langbak - Lasse Søby = 4-2, 3-2 og 3-1.
Peter Madsen - Lasse Penning = 2-3f, 6-1, 5-3, 2-3 og 5-2.
Michael Toft Nielsen - Peter Ørum = 2-3, 1-3 og 2-5.


Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Mathias Langbak = 4-0, 1-2, 2-1f, 2-4 og 3-2f
Peter Madsen - Peter Ørum = 0-1, 3-5 og 3-4.


Kampen om bronzemedaljen:
Mathias Langbak - Peter Madsen = 4-5f og 0-2.


Finalen:
Bjarne Axelsen - Peter Ørum = 3-2, 1-2, 3-4f, 4-2, 5-0 og 3-2.


Dansk GP




Efterårs Cup 2006


1. Bjarne Axelsen
2. Peter Ørum
3. Anette Engel
4. Michael Toft Nielsen
5. Anders Dodensig
6. Nico Lyksholm
7. Bjarne Rytter Sørensen
8. Nicolai Dahl Jeppesen
9. Peter Nielsen
10. Mie Dodensig
11. Kenneth Jensen
12. Bawi Lian Sang
13. Alexander Juhl Nielsen
14. Ida Dodensig
15. Helene Pannerup
16. Joyce Lamwaka
17. Berthram Jellesen
18. Lejla Hansen
19. Christina Hansen


Dansk GP




Aalborg International 2006


1. Bjarne Axelsen
2. Peter Mozhaev
3. Anette Engel
4. Anders Dodensig
5. Nicolai Dahl Jeppesen
6. Bjarne Rytter Sørensen
7. Peter Nielsen
8. Nico Lyksholm
9. Mie Dodensig
10. Ida Dodensig
11. Brian Robert Møller


Dansk GP


Drejeskiven Cup 2006


1. Bjarne Axelsen
2. Anette Engel
3. Jan Berggren Jensen
4. Mathias Langbak
5. Berthram Jellesen
6. Kenneth Nielsen
7. Anders Dodensig
8. Nico Lyksholm
9. Peter Nielsen
10. Bjarne Rytter Sørensen
11. Jørgen Jørgensen
12. Nicolai Nord
13. Vibeke Jellesen


Dansk GP



Sommer Cup 2006

1. Bjarne Axelsen
2. Jan Berggren Jensen
3. Lasse Penning
4. Kenneth Nielsen
5. Jørgen Jensen
6. Anette Engel
7. Christian Nielsen
8. Anders Dodensig
9. Berthram Jellesen
10. Alexander Riis
11. Nico Lyksholm
12. Bjarne Rytter Sørensen
13. Carsten Nielsen


Dansk GP



Påske Cup 2006



1. Bjarne Axelsen
2. Peter Ørum
3. Mathias Langbak
4. Kenneth Nielsen
5. Anette Engel
6. Carsten Nielsen
7. Michael Toft Nielsen
8. Bjarne Rytter Sørensen
9. Anders Dodensig
10. Berthram Jellesen
11. Rasmus Nielsen
12. Peter Nielsen



Dansk GP



Nytårs Cup 2006 - status


1. Mathias Langbak
2. Bjarne Axelsen
3. Peter Ørum
4. Kenneth Nielsen
5. Michael Toft Nielsen
6. Christian Nielsen
7. Berthram Jellesen
8. Nicklas Pedersen
9. Anette Engel
10. Peter Nielsen
11. Anders Dodensig
12. Stefan Rytter Sørensen
13. Bjarne Rytter Sørensen
14. Ulrik Rasmussen

Se meget mere statistik fra tidligere turneringer under Historie og derefter ved at vælge Resultatarkiv


Dansk GP

 

Danish Masters 2005 - status

1. Bjarne Axelsen
2. Jan Berggren Jensen
3. Mathias Langbak
4. Kenneth Nielsen
5. Peter Ørum
6. Jørgen Jensen
7. Michael Toft Nielsen
8. Stefan Rytter Sørensen
9. Anette Engel
10. Bjarne Rytter Sørensen
11. Berthram Jellesen
12. Anders Dodensig
13. Christian Nielsen
14. Peter Nielsen
15. Lasse Dyrnø Mathiasen


Dansk GP



HDM Cup 2005 - status

1. Bjarne Axelsen
2. Mathias Langbak
3. Peter Ørum
4. Tim Tigges
5. Kenneth Nielsen
6. Lasse Penning
7. Jan Berggren Jensen
8. Jørgen Jensen
9. Bjarne Rytter Sørensen
10. Michael Toft Nielsen
11. Carsten Nielsen
12. Peter Nielsen
13. Anders Dodensig
14. Alexander Riis Dunnigan
15. Berthram Jellesen
16. Alexander Sand Jacobsen


Resultater fra ØBL 3

	ØBL 3, Helsingør										
	Grupp A										
1	Finn Fries	BHK Möllan Rouge	9	9	0	0	71	-	6	65	18
2	Martin Arenlind	BHK Möllan Rouge	9	8	0	1	44	-	14	30	16
3	Thomas Kjeldsen	Global Ishockey	9	7	0	2	37	-	20	17	14
4	Hans E Lindqwist	BK Brottsling	9	5	0	4	31	-	19	12	10
5	Joakim Thyzell	Åhus BHoIF	9	4	1	4	30	-	40	-10	9
6	Lasse Thomsen	Global Ishockey	9	4	1	4	26	-	30	-4	9
7	Joel Andersen	Global Ishockey	9	3	1	5	19	-	32	-13	7
8	Ole Sørensen	Global Ishockey	9	1	2	6	12	-	38	-26	4
9	Ulrik Vidarsson	Global Ishockey	9	1	0	8	12	-	41	-29	2
10	Martin Kirchgassner	Copenhagen Ice Breakers	9	0	1	8	14	-	56	-42	1

	Grupp B										
1	Petter Bengtsson	BHK Möllan Rouge	9	9	0	0	62	-	7	55	18
2	Rickard Sjöstedt	BHK Möllan Rouge	9	8	0	1	42	-	16	26	16
3	Jens Anderberg	Åhus BHoIF	9	6	1	2	42	-	18	24	13
4	Kasper Juul Jensen	Global Ishockey	9	4	2	3	25	-	28	-3	10
5	Carsten Hermansen	Global Ishockey	9	3	3	3	25	-	25	0	9
6	Peter Madsen	Global Ishockey	9	2	2	5	18	-	27	-9	6
7	Tobias Junno	BHK Möllan Rouge	9	3	0	6	19	-	39	-20	6
8	Lasse Søby	Global Ishockey	9	1	2	6	22	-	36	-14	4
9	Anders Hedenstedt	BHK Möllan Rouge	9	1	2	6	14	-	40	-26	4
10	Jesper Madsen	Copenhagen Ice Breakers	9	0	2	7	15	-	48	-33	2
		 									

	A-PlayOff										
	Semifinaler										
	Finn Fries	Rickard Sjöstedt	4-0 (2-1, 5-2, 3-2, 3-1)								
	Petter Bengtsson	Martin Arenlind	4-0 (6-1, 5-1, 3-2, 3-1)								
											
	Bronsmatch (båda blir dock 3:a i Skåneligan, detta var för världsrankingen)	dock trea i ØBL)									
	Rickard Sjöstedt	Martin Arenlind	2-1 (4-5, 4-2, 4-3s)
			
	Final		
	Finn Fries	Petter Bengtsson	4-2 (2-5, 2-3, 6-0, 4-2, 1-0, 2-1)
			
			
	B-PlayOff		
	Kvartsfinaler		
	Thomas Kjeldsen	Peter Madsen	2-1 (3-4, 2-0, 6-5s)
	Kasper Juul Jensen	Joakim Thyzell	2-0 (9-6, 3-2)
	Jens Anderberg	Lasse Thomsen	2-0 (6-0, 3-0)
	Hans E Lindqwist	Carsten Hermansen	2-0 (5-4, 5-2)
			
	Semifinaler		
	Thomas Kjeldsen	Kasper Juul Jensen	0-2 (1-2, 2-5)
	Jens Anderberg	Hans E Lindqwist	1-2 (1-0, 2-3, 0-10)
			
	Final		
	Kasper Juul Jensen	Hans E Lindqwist	1-2 (4-5, 4-2, 2-8)
			
			
	C-PlayOff		
	Kvartsfinaler		
	Joel Andersen	Jesper Madsen	2-0 (5-3, 6-0)
	Lasse Søby	Ulrik Vidarsson	2-1 (6-0, 1-2s, 6-0)
	Tobias Junno	Martin Kirchgassner	2-0 (8-4, 7-3)
	Ole Sørensen	Anders Hedenstedt	0-2 (0-4, 0-5)
			
	Semifinaler		
	Joel Andersen	Lasse Søby	0-2 (3-4, 1-3)
	Tobias Junno	Anders Hedenstedt	1-2 (1-2, 3-2s, 3-4s)
			
	Final		
	Lasse Søby	Anders Hedenstedt	2-0 (3-2, 3-0)


NM - 11. afdeling

Fremad Eagles Grand Prix 2004

Bjarne Axelsen won the last part of The League of Northern Jutland 2004.

Here are the results:

Navn Klub Nummer Points
Bjarne Axelsen Eagles 1 25
Lasse Sørensen Eagles 2 20
Peter Ørum Eagles 3 18
Kenneth Nielsen Eagles 4 16
Jørgen Jensen Eagles 5 14
Mathias Langbak Eagles 6 13
Vagn Kristoffersen Eagles 7 12
Morten Gramkow Eagles 8 11
Alexander Dunnigan Eagles 9 9
Michael Toft Eagles 10 8


NM 10. afdeling

Data Team Nord Grand Prix 2004

Morten Gramkow spillede sig for første gang nogensinde i en semifinale. Bjarne Axelsen vandt for 8. gang en afdeling af det nordjyske mesterskab. Lasse Sørensen spillede sig op på den samlede tredjeplads.

Navn Klub Nr. Points
Bjarne Axelsen Eagles 1 25
Peter Ørum Eagles 2 20
Lasse Sørensen Eagles 3 18
Morten Gramkow Eagles 4 16
Mathias Langbak Eagles 5 14
Alexander Dunnigan Eagles 6 13
Michael Toft Eagles 7 12
Bjarne Sørensen Eagles 8 11



 


Den nordjyske mester er fundet!

Spar Grand Prix 2004

Bjarne Axelsen er i kraft af sin 7. afdelingssejr i NM lørdag den 24/4-2004 vinder af det nordjyske mesterskab.
Lørdag vandt Bjarne Axelsen over Lasse Sørensen i finalen med 1-0 og 2-1 altså sammenlagt 3-1.

Navn Klub Nr. Points
Bjarne Axelsen Eagles 1 25
Lasse Sørensen Eagles 2 20
Mathias Langbak Eagles 3 18
Henrik Agerholm Eagles 4 16
Peter Ørum Eagles 5 14
Alexander Dunnigan Eagles 6 13
Bjarne Sørensen Eagles 7 12
Morten Gramkow Eagles 8 11

 


NM - 8. afdeling

BBC Grand Prix 2004

Her er resultatet af 8. afdeling af NM, BBC Grand Prix 2004 fra lørdag den 17. april.

Navn Klub Nr. Points
Peter Ørum Eagles 1 25
Lasse Sørensen Eagles 2 20
Bjarne Axelsen Eagles 3 18
Mathias Langbak Eagles 4 16
Vagn Kristoffersen Eagles 5 14
Michael Toft Nielsen Eagles 6 13
Henrik Jensen Eagles 7 12
Bjarne Sørensen Eagles 8 11


NM - 7. afdeling

Action House G. P. 2004

Her er resultaterne af ACTION HOUSE Grand Prix 2004, lørdag den 3. april. (NM - 7. afdeling)

 

Bjarne Axelsen Fremad Eagles 25 points
Kenneth Nielsen Fremad Eagles 20
Lasse Sørensen Fremad Eagles 18
Peter Ørum Fremad Eagles 16
Mathias Langbak Fremad Eagles 14
Vagn Kristoffersen Fremad Eagles 13
Michael Toft Fremad Eagles 12
Alexander Dunnigan Fremad Eagles 11
Morten Gramkow Fremad Eagles 9
Bjarne Sørensen Fremad Eagles 8


NM - 6. afdeling
2004-03-29

Råd&Dåd Grand Prix 2004

Her er resultatet af det 5. grand prix og samtidig 6. afdeling af det nordjyske mesterskab.

Navn Klub Nr. Points
Bjarne Axelsen Fremad Eagles 1 25
Lasse Sørensen Fremad Eagles 2 20
Kenneth Nielsen Fremad Eagles 3 18
Mathias Langbak Fremad Eagles 4 16
Peter Ørum Fremad Eagles 5 14
Jess Philipsen Fremad Eagles 6 13
Alexander Dunnigan Fremad Eagles 7 12
Morten Gramkow Fremad Eagles 8 11
Vagn Kristoffersen Fremad Eagles 9 9
Bjarne Sørensen Fremad Eagles 10 8
Brian Iversen Fremad Eagles 11 7


NM - 5. afdeling
2004-03-22



Stiga Grand Prix 2004 (lørdag den 20/3-2004)

This is the result of The Stiga Grand Prix 2004.

Samlet stilling i GP, cuppen og NM kan ses under klubstatistik.

Navn Klub Nr. GP-points
Bjarne Axelsen Fremad Eagles 1 25
Jess Philipsen Fremad Eagles 2 20
Kenneth Nielsen Fremad Eagles 3 18
Carsten Nielsen Frederikshavn 4 16
Lasse Sørensen Fremad Eagles 5 14
Mathias Langbak Fremad Eagles 6 13
Vagn Kristoffersen Ingen klub 7 12
Torben Kanstrup Jensen Ingen klub 8 11
Peter Ørum Fremad Eagles 9  9
Morten Gramkow Fremad Eagles 10  8
Jørgen Jensen Frederikshavn 11  7
Henrik Jensen Fremad Eagles 12  6
Michael Toft Nielsen Aalborg 13  4
Bjarne Sørensen Fremad Eagles 14  3
Brian Iversen Fremad Eagles 15  2


NM - 4. afdeling (6/3-2004)
2004-03-10

PM Grand Prix 2004

Boligforeningen PM sponserede 3. afdeling af Grand Prix-turneringen i Fremad Eagles.

Bjarne Axelsen besejrede Kenneth Nielsen i finalen med 9-2.

Nedenfor ses placeringerne og antal GP-points for de 13 deltagere.

Navn Klub Nr. GP-points
Bjarne Axelsen Fremad Eagles 1 25
Kenneth Nielsen Fremad Eagles 2 20
Peter Ørum Fremad Eagles 3 18
Jess Philipsen Fremad Eagles 4 16
Mathias Langbak Fremad Eagles 5 14
Lasse Sørensen Fremad Eagles 6 13
Emil Hansen Ingen klub 7 12
Morten Bo Gramkow Fremad Eagles 8 11
Henrik Jensen Fremad Eagles 9 ..9
Christian Nielsen Fremad Eagles 10 ..8
Brian Iversen Fremad Eagles 11 ..7
Alexander Dunnigan Ingen klub 12 ..6
Bjarne Sørensen Aalborg 13 ..4


Action House Cup 1 (søndag den 22/2-2004)

Action House Cup 1 (søndag den 22/2-2004)


Bjarne Axelsen vandt 1. afdeling af Action House Cup 2004, hvor der spilles efter et andet system end i Grand Prix-turneringen. 

Cuppen afvikles efter DM-afdelingerne som en knock-out-turnering med kampe á fem minutter lige fra ottendedelsfinaler til finalen. 

Peter Ørum blev nr. 2 efter nederlag på sammenlagt 12-3 i finalen.

Jess Philipsen vandt over Mathias Langbak i kampen om tredjepladsen.

Nr. 5, 6 og 7 blev Henrik Jensen, Morten Bo Gramkow Thomsen og Brian Iversen.


2. afdeling af Fremad Eagles Grand Prix 2004
2004-02-15



Road House G.P. (lørdag den 14/2-2004)

Road House Grand Prix blev vundet af Bjarne Axelsen efter særdeles hård kamp med Peter Ørum, der jo tog sig af sejren i den første grand-prix-afdeling.

Her er listen over høstede points og målscore:

2. afdeling Placering GP-points Målscore
Bjarne Axelsen 1 25 101-6
Peter Ørum 2 20 55-13
Lasse Sørensen 3 18 32-24
Mathias Langbak 4 16 21-30
Henrik Jensen 5 14 13-44
Morten Bo Gramkow Thomsen 6 13 12-33
Brian Iversen 7 12 5-43
Lars Leen 8 11 1-48

Under hele stævnet var Torben Kanstrup Jensen helt klart dagens bedste dommer.

Han var hård og konsekvent og dømte til alles store tilfredsstillelse.

Næste afdeling af grand prix-turneringen afvikles lørdag den 6. marts fra kl. 14.00 ligeledes i Boligforeningen PM´s bestyrelseslokale for afdeling 11.


101,2 FM G.P.(søndag den 8/2-2004)
2004-02-09



101,2 FM G.P.(søndag den 8/2-2004)

Pointssystemet var 3 points for vunden kamp i ordinær tid, 2 points for sejr efter sudden victory, 1 point for nederlag efter sudden victory og 0 points for nederlag i ordinær tid.

Navn Klub Placering GP-points
Peter Ørum Fremad Eagles 1 25
Bjarne Axelsen Fremad Eagles 2 20
Jess Philipsen Fremad Eagles 3 18
Mathias Langbak Fremad Eagles 4 16
Lasse Sørensen Fremad Eagles 5 14
Henrik Jensen Fremad Eagles 6 13



Søndagens mest spændende kampe var unægtelig de to opgør mellem Peter Ørum og Bjarne Axelsen, som hver vandt en kamp med 1-0.

Desuden bør nævnes den første kamp mellem 31-årige Jess Philipsen og den 11-årige Lasse Sørensen (ældste og yngste spiller) som sluttede 1-1 i ordinær tid, men hvor Jess så rutineret vandt sudden victory.



Copyright © 2018 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)