Nyheder
2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

2019-10-09
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-10-09
FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

2019-10-06
STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

2019-10-05
INFO: Danish Masters 2019

2019-10-05
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

2019-10-05
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-10-05
FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

2019-09-05
DBHU KALENDEREN

2019-09-05
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-26
DBHU Ranglisten (26/8 2019)

2019-08-24
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-24
EM-kvalifikation 2020 (2)

2019-08-24
FACTS: DENMARK OPEN 2019

2019-08-24
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-08-20
INFO: Denmark Open 2019

2019-08-13
DBHU Ranglisten (12/8 2019)

2019-08-12
DM 2020: Kvalifikationen

2019-08-12
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-08-12
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-08-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-08-12
DBHU KALENDEREN

2019-08-05
INFO: Denmark Open 2019

2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

2019-06-11
DBHU Ranglisten (11/6 2019)

2019-06-10
STATISTIK: DM 2004-2019

Efterårs Cup 2006 - praktiske informationer

2006-10-04

Nedenfor ses det planlagte tidsskema for Efterårs Cup 2006


Program:
15.00: Start gruppespil
16.00: Ottendedelsfinaler (Bedst af 3)
16.25: Kvartfinaler (Bedst af 5)
16.55: Semifinaler (Bedst af 5)
17.25: Finale (Bedst af 7) og bronzekamp (Bedst af 5)
Samtidig gruppespil ungdom
18.15: Prisuddeling åben klasse
18.25: Semifinaler Ungdom (Bedst af 3)
18.45: Finale Ungdom (Bedst af 5) og bronzekamp (Bedst af 3)
19.15: Prisuddeling Ungdom
19.30: Socialt samvær på Chris for dem der ønsker det........til kl. ????

I det tilfælde en ungdomsspiller kvalificerer sig til semifinalerne i den åbne klasse er vedkommende direkte i semifinalerne i ungdomsklassen uden at spille indledende runde for ungdom.
De tre tilbageværende spillere vil da spille om én plads i semifinalerne.

Er 2 eller 3 ungdomsspillere fra samme indledende gruppe for ungdom kvalificeret til semifinalerne i den åbne klasse spiller ALLE de resterende ungdomsspillere en indledende runde alle mod alle.

Er 4 ungdomsspillere kvalificeret til semifinalerne i den åbne klasse, spiller de øvrige ungdomsspillere en indledende runde alle mod alle, og der indføres kvartfinaler for ungdom.
Vinderen af denne indledende runde møder i det tilfælde nr. 4 fra åben klasse i kvartfinalen.
Nr. 2 fra denne indledende runde skal så møde nr. 3 fra åben klasse i kvartfinalen o.s.v.


Evt. spørgsmål: Kontakt Bjarne Axelsen på 28 34 43 40.


Puljeinddelingen for ungdom:



Gruppe A

Gruppe B

Berthram Jellesen Anders Dodensig
Nico Lyksholm Pedersen Nicolai Dahl Jeppesen
Christina Hansen Mie Dodensig
Ida Dodensig Alexander Juhl Nielsen


Puljeinddeling åben klasse

Gruppe A

Gruppe B

Bjarne Axelsen Peter Ørum
Michael Toft Nielsen Peter Mozhaev
Anders Dodensig Anette Engel
Peter Nielsen Nico Lyksholm Pedersen
Berthram Jellesen Nicolai Dahl Jeppesen
Bawi Lian Sang Bjarne Rytter Sørensen
Christina Hansen Kenneth Jensen
Mie Dodensig Ida Dodensig
Helene Pannerup Lejla Hansen
Alexander Juhl Nielsen Joyce Lamwaka


Kampene i Play Off-fasen i åben klasse:

De 8 bedste fra hver pulje går videre til 1/8-finalerne, som afvikles efter nedenstående skema (Bedst af 3):

Kamp K: 1 fra pulje A mod 8 fra pulje B.
Kamp L:  4 fra pulje B mod 5 fra pulje A

Kamp M: 2 fra pulje B mod 7 fra pulje A
Kamp N: 3 fra pulje A mod 6 fra pulje B

Kamp O: 3 fra pulje B mod 6 fra pulje A
Kamp P: 2 fra pulje A mod 7 fra pulje B

Kamp Q: 4 fra pulje A mod 5 fra pulje B
Kamp R: 1 fra pulje B mod 8 fra pulje A


Kvartfinaler (Bedst af 5)
Vinderne af kampene K og L mødes i kvartfinalen
Vinderne af kampene M og N mødes i kvartfinalen
Vinderne af kampene O og P mødes i kvartfinalen
Vinderne af kampene Q og R mødes i kvartfinalen


Semifinaler (Bedst af 5)
Vinderne af kvartfinale KL og MN mødes i semifinalen
Vinderne af kvartfinale OP og QR mødes i semifinalen

I finalen spilles bedst af 7 kampe mens der i kampen om bronzemedaljerne spilles bedst af 5 kampe.


Turneringsjury:

I tilfælde af tvivlsspørgsmål omkr. regler, sportslig eller usportslig optræden m.v. vil turneringens 3-mands jury træde sammen.

Den består af arrangør Peter Nielsen, teknisk ansvarlig i DBHU Michael Toft Nielsen samt turneringsleder Bjarne Axelsen.


Alle bedes møde ind senest kl. 14.45 på Café Chris.


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)