Nyheder
2021-01-16
DM 2023 Elite: valg af turneringsby

2020-12-29
DBHU KALENDEREN

2020-12-29
STATISTIK: DM 2004-2021

2020-12-29
FACTS: DM 2020 DOUBLE

2020-12-17
DBHU Kontingenter 2020 2021

2020-12-13
FACTS: DM 2020 DOUBLE

2020-12-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021

2020-12-12
FACTS: Danish Masters 2020

2020-12-11
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-12-10
DBHU KALENDEREN

2020-12-10
VM-kvalifikation 2020 2021 (3 af 5)

2020-12-10
DBHU Grand Prix 2020/21 (6)

2020-12-10
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (5 af 5)

2020-12-09
DM 2022: kvalifikation

2020-11-27
DBHU Ranglisten (1/12 2020)

2020-11-05
DM 2022: kvalifikation

2020-11-05
DM 2021: kvalifikation

2020-09-07
DBHU KALENDEREN

2020-09-07
DBHU Ranglisten (7/9 2020)

2020-09-05
DBHU Grand Prix 2020 2021 (5)

2020-09-05
FACTS: Aalborg Open 2020

2020-08-25
DBHU Ranglisten (24/8 2020)

2020-08-22
DM 2021: kvalifikationen

2020-08-22
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (4 af 5)

2020-08-22
DBHU Grand Prix 2020 2021 (4)

2020-08-22
VM-kvalifikation 2020 2021 (2 af 5)

2020-08-22
FACTS: Denmark Open 2020

2020-08-18
INFO: DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021

2020-08-04
DBHU KALENDEREN

2020-08-04
DBHU Ranglisten (5/8 2020)

2020-08-04
DBHU Grand Prix 2020 2021 (3)

2020-08-04
FACTS: Coppa Angela 2020

EBL 8 - resultater og referat

2006-05-24

Tirsdag den 23. maj 2006 afvikledes 8. runde af EBL 2006.

Der deltog 10 spillere som spillede alle mod alle i indledende runde hvorefter de 8 bedste gik videre til kvartfinalerne.

Nedenfor ses resultater af play off samt slutplacering for samtlige deltagere denne tirsdag.


Kvartfinaler:
Peter Ørum - Christian Nielsen = 5-3 og 10-1.
Kenneth Nielsen - Nico Lyskholm = 7-0 og 6-1.
Anette Engel - Anders Dodensig = 3-2 og 5-2.
Michael Toft Nielsen - Berthram Jellesen = 3-2 efter forlængelse, 4-5 efter forlængelse og 3-4 efter forlængelse.

Semifinaler:
Peter Ørum - Berthram Jellesen = 8-1 og 5-3.
Kenneth Nielsen - Anette Engel = 3-2 efter forlængelse, 1-6 og 5-1.

Kampen om tredjepladsen:
Berthram Jellesen - Anette Engel = 0-2 og 1-2.

Finalen:
Peter Ørum - Kenneth Nielsen = 5-3, 3-2 og 3-1.


Slutplaceringer:
1. Peter Ørum
2. Kenneth Nielsen
3. Anette Engel
4. Berthram Jellesen
5. Michael Toft Nielsen
6. Anders Dodensig
7. Christian Nielsen
8. Nico Lyskholm Pedersen
9. Yasher Bavel
10. Dennis Bo Jensen


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2021 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)