Nyheder
2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

2019-10-09
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-10-09
FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

2019-10-06
STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

2019-10-05
INFO: Danish Masters 2019

2019-10-05
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

2019-10-05
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-10-05
FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

2019-09-05
DBHU KALENDEREN

2019-09-05
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-26
DBHU Ranglisten (26/8 2019)

2019-08-24
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-24
EM-kvalifikation 2020 (2)

2019-08-24
FACTS: DENMARK OPEN 2019

2019-08-24
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-08-20
INFO: Denmark Open 2019

2019-08-13
DBHU Ranglisten (12/8 2019)

2019-08-12
DM 2020: Kvalifikationen

2019-08-12
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-08-12
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-08-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-08-12
DBHU KALENDEREN

2019-08-05
INFO: Denmark Open 2019

2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

EBL7 - referat og nøgletal

2006-05-17

7. omgang af Eagles Bordhockey Liga 2006 blev afviklet tirsdag den 16. maj fra kl. 15.00 til 19.00 i selskabslokalerne på Niels Bohrs Plads i Brønderslev.

Der var 11 deltagere i turneringen.
De 8 bedste gik til play off.

Indledende runde blev vundet af Bjarne Axelsen foran Kenneth Nielsen, Michael Toft Nielsen og Berthram Jellesen og disse fire gik også videre fra kvartfinalerne.

Placeringerne 9, 10 og 11 gik til Yasher Bavel, Martin Frost og Jacob Skallerup.


Nedenfor ses resultater fra play off:

Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Christian Nielsen = 4-1 og 3-2.
Kenneth Nielsen - Bjarne Rytter Sørensen = 4-0 og 6-0.
Michael Toft Nielsen - Anette Engel = 5-2, 1-2 efter forlængelse og 1-0.
Berthram Jellesen - Anders Dodensig = 3-0 og 4-0.

Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Berthram Jellesen = 3-1 og 7-0.
Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen = 0-2, 3-1 og 8-2.

Kampen om tredjepladsen:
Berthram Jellesen - Michael Toft Nielsen = 1-2 og 2-5.


Finalen:
Bjarne Axelsen - Kenneth Nielsen = 2-0, 5-4 efter forlængelse, 3-4 og 3-2.


Slutstillingen i EBL 7:
1. Bjarne Axelsen
2. Kenneth Nielsen
3. Michael Toft Nielsen
4. Berthram Jellesen
5. Anders Dodensig
6. Anette Engel
7. Bjarne Rytter Sørensen
8. Christian Nielsen
9. Yasher Bavel
10. Martin Frost
11. Jacob Skallerup


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)