Nyheder
2020-09-07
DBHU KALENDEREN

2020-09-07
DBHU Ranglisten (7/9 2020)

2020-09-05
DBHU Grand Prix 2020 2021 (5)

2020-09-05
FACTS: Aalborg Open 2020

2020-08-25
DBHU Ranglisten (24/8 2020)

2020-08-22
DM 2021: kvalifikationen

2020-08-22
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (4 af 5)

2020-08-22
DBHU Grand Prix 2020 2021 (4)

2020-08-22
VM-kvalifikation 2020 2021 (2 af 5)

2020-08-22
FACTS: Denmark Open 2020

2020-08-18
INFO: DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021

2020-08-04
DBHU KALENDEREN

2020-08-04
DBHU Ranglisten (5/8 2020)

2020-08-04
DBHU Grand Prix 2020 2021 (3)

2020-08-04
FACTS: Coppa Angela 2020

2020-07-26
INFO: Vendsyssel Masters 2021

2020-07-16
DM 2022 i SKANDERBORG

2020-07-16
DM 2021: kvalifikationen

2020-07-05
DBHU Sæsonkontingent 2020 2021

2020-06-28
NM 2020 HOLDFINALEN

2020-06-27
DBHU KALENDEREN

2020-06-27
DBHU Ranglisten (29/6 2020)

2020-06-27
DBHU Grand Prix 2020/21 (2)

2020-06-27
DBHU Grand Slam F5 (3 af 5)

2020-06-27
STATISTIK: NM 2004-2020

2020-06-27
VM 2021: kvalifikation (2 af 5)

2020-06-27
FACTS: SOMMER CUP 2020 (+ statistik 2005-2020)

2020-06-23
VM 2021: kvalifikationen

2020-06-13
FACTS: NM 2020 (V35, U18, U25)

2020-06-13
STATISTIK: NM 2004-2020

2020-05-31
DBHU Ranglisten (1/6 2020)

2020-05-17
DBHU Ranglisten (18/5 2020)

2020-05-16
DBHU SUPER CUP-FINALEN 2020

2020-05-12
DBHU KALENDEREN

Nordjysk Mesterskab 2006 - 4. afdeling

2006-03-11

4. afdeling af Nordjysk Mesterskab 2006 i bordhockey blev afviklet lørdag med Aalborg-klubben Black Ravens Bordhockey som arrangør.

Turneringen blev afviklet i Omnihuset på Filstedvej.

Indledende runde blev vundet af Mathias Langbak med 30 points.
Det samme havde Peter Ørum, men da Mathias Langbak vandt deres indbyrdes kamp med 3-0 blev han vinder af indledende.
Disse to spillere var de klart bedste spillere i hver sin pulje, hvor Mathias i pulje 1 slog Kenneth, Jørgen og Anette, mens Peter i sin pulje slog både Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen og Jan Berggren Jensen.

Nedenfor ses resultaterne af kampene i play off:

Kvartfinalerne:
Mathias Langbak - Anette Engel = 2-1, 3-0, 0-2 og 1-0
Peter Ørum - Kenneth Nielsen = 3-2 efter forlængelse, 2-0, 0-3 og 3-0
Bjarne Axelsen - Jørgen Jensen = 4-2, 4-3 og 6-0
Jan Berggren Jensen - Michael Toft Nielsen = 8-1, 4-2 og 6-4.

Semifinalerne:
Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen = 2-1, 2-0, 3-4, 3-4 efter forlængelse og 2-1.
Peter Ørum - Bjarne Axelsen = 0-3, 0-2 og 0-2.

Kampen om tredjepladsen:
Peter Ørum - Jan Berggren Jensen = 5-1, 4-5 efter forlængelse og 7-2.

Finalen:
Mathias Langbak - Bjarne Axelsen = 2-3 efter forlængelse, 0-5, 2-1 og 2-3.


B-slutspillet:


Kvartfinaler:
Christian Nielsen - Jesper Rasmussen = 4-0, 5-0 og 5-1.
Bjarne Rytter Sørensen - Rasmus Nielsen = 4-0, 3-0 og 4-0.

Semifinaler:
Anders Dodensig - Christian Nielsen = 2-0, 2-1 og 2-1.
Bjarne Rytter Sørensen - Bertram Jellesen = 2-3, 3-2 efter forlængelse, 4-0 og 4-0.

Kampen om den samlede 11. plads:
Christian Nielsen - Bertram Jellesen = 2-3, 2-3, 3-0 og 0-2.

Kampen om den samlede 9. plads: (B-finalen)
Anders Dodensig - Bjarne Rytter Sørensen = 5-3, 4-1, 2-3 og 6-1.


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2020 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)