Nyheder
2018-07-13
INFO: DENMARK OPEN 2018

2018-07-06
DENMARK OPEN 2018: Tournament System (English)

2018-07-05
Denmark Open 2018: Turneringssystem (25/8 2018)

2018-07-05
VM-KVALIFIKATION 2018 2019

2018-07-05
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-07-02
DBHU RANGLISTEN (2/7 2018)

2018-07-01
FACTS: Sommer Cup 2018

2018-06-30
INFO: DBHU TOUR 2018

2018-06-30
FACTS: Syddanmark Open 2018

2018-06-28
VM-KVALIFIKATION 2018 2019

2018-06-28
STATISTIK: DM 2004-2018

2018-06-28
INFO: Denmark Open 2018

2018-06-25
Axelsen vandt NM 2018 Veteran (V35)

2018-06-25
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2018

2018-06-22
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-06-20
INFO: DM 2019 ELITE

2018-06-20
DBHU Ranglisten (25/6 2018)

2018-06-11
STATISTIK: NM 2004-2018

2018-06-11
INFO: Foreign Cup 2018

2018-06-11
DBHU Ranglisten (11/6 2018)

2018-06-09
FACTS: NM 2018 U25

2018-06-08
DBHU KALENDEREN

2018-06-07
DM 2019 Elite: Valg af turneringsby

2018-06-05
DM 2019 Elite: kvalifikationen

2018-06-03
Axelsen vinder Montreal 2018

2018-06-02
INFO: DM 2019 ELITE

2018-06-01
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-06-01
ER DU ARRANGØR?

2018-05-24
STATISTIK: NM 2004-2018

2018-05-24
FACTS: NM 2018 U25

2018-05-21
INFO: Sommer Cup 2018

2018-05-21
INFO: DBHU TOUR 2018

2018-05-21
DBHU Ranglisten (22/5 2018)

2018-05-18
VM-KVALIFIKATION 2018 2019

2018-05-18
DBHU KALENDEREN

2018-05-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-05-14
DBHU Ranglisten (13/5 2018)

2018-05-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (3 af 5)

2018-05-12
FACTS: HERNING MASTERS 2018

2018-05-10
DBHU Ranglisten (10/5 2018)

2018-05-05
VM-kvalifikation 2019

2018-04-28
DBHU Ranglisten (29/4 2018)

2018-04-28
FACTS: DM 2018 U25

2018-04-23
INFO: DM 2018 U25

2018-04-16
EM-kvalifikationen 2018 (slutstilling)

2018-04-16
DBHU Tour 2018 (2)

2018-04-16
DBHU Ranglisten (16/4 2018)

2018-04-15
INFO: DM 2018 U25

2018-04-15
DM 2018: Axelsen - Dodensig - Engel

2018-04-15
STATISTIK: DM 2004-2018

2018-04-15
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (2)

2018-04-11
DBHU KALENDEREN

2018-03-27
INFO: Sommer Cup 2018

2018-03-27
DBHU Ranglisten (28/3 2018)

2018-03-27
EM-kvalifikation 2018 (efter 4 af 5)

2018-03-22
FACTS: PÅSKE CUP 2018

2018-03-19
REGLER: DM 2019 + kvalifikation

2018-03-19
INFO: DM 2018 U25

2018-03-07
INFO: DM 2018 Elite

2018-03-07
INFO: Påske Cup 2018

2018-02-20
DBHU Ranglisten (21/2 2018)

2018-02-16
DBHU KALENDEREN

2018-02-13
DBHU Ranglisten (15/2 2018)

2018-02-01
DBHU KALENDEREN

2018-02-01
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (1)

2018-01-29
DBHU Ranglisten (29/1 2018)

2018-01-27
EM-KVALIFIKATION 2017 2018

2018-01-26
STATISTIK DM 2004-2018

2018-01-25
INFO: Påske Cup 2018

2018-01-25
FACTS: Vendsyssel Masters 2018

STATISTIK: DM 2004-2018

2018-04-15

DM ELITE:

2004: Bjarne Axelsen - Lasse Penning - Peter Ørum
2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
2006: Bjarne Axelsen - Mathias Langbak - Peter Ørum
2007: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
2009: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nico Lyksholm
2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Mathias Jacobsen
2014: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
2015: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mathias Jacobsen
2016: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel 
2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel
2018: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Anette Engel


Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
15-0-0: Bjarne Axelsen
0-7-4: Anette Engel
0-5-3: Anders Dodensig
0-1-2: Peter Ørum
0-1-1: Lasse Penning
0-1-0: Mathias Langbak
0-0-2: Mathias Jacobsen
0-0-2: Nico Lyksholm

0-0-1: Michael Toft Nielsen



DM JUNIOR:

2004: Lasse Penning - Alexander Dunnigan - Mathias Langbak
2005: Lasse Penning - Jan Berggren Jensen - Mathias Langbak
2006: Mathias Langbak - Christian Nielsen - Anders Dodensig
2007: Mathias Langbak - Jan Berggren Jensen - Anders Dodensig
2008: Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm - Anders Dodensig
2009: Nicolai Dahl Jeppesen - Anders Dodensig - Nico Lyksholm
2010: Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen - Nico Lyksholm
2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Lasse Kristensen
2012: Anders Dodensig - Victor Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen
2013: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Emil Algrensen
2014: Mathias Jacobsen - Anders Dodensig - Anders P. G. Holt
2015: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen

2016: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
2017: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen
2018: Anders Dodensig - Nico L. Pedersen - Nour Dalal

Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):

  • 7-3-3: Anders Dodensig
  • 2-3-1: Mathias Jacobsen
  • 2-1-0: Nicolai Dahl Jeppesen
  • 2-0-2: Mathias Langbak Christiansen
  • 2-0-0: Lasse Penning
  • 0-2-2: Nico L. Pedersen 
  • 0-2-0: Jan Berggren Jensen
  • 0-1-1: Emil Algrensen
  • 0-1-0: Alexander Dunnigan
  • 0-1-0: Christian Nielsen
  • 0-1-0: Victor Løth Bodilsen
  • 0-0-3: Fredrik Løth Bodilsen
  • 0-0-1: Nour Dalal
  • 0-0-1: Lasse Kristensen
  • 0-0-1: Anders Peter Graven Holt


DM VETERAN:

2006: Kenneth Nielsen - Jørgen Jensen - Michael Toft Nielsen
2007: Kenneth Nielsen - Michael Toft Nielsen - Vagn Kristoffersen
2008: Michael Toft Nielsen - Kenneth Nielsen - Michael Pedersen
2009: Michael Toft Nielsen - Steen Sundbro - Ole Larsen
2010: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Jess Jensen
2011: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
2013: Michael Toft Nielsen - Thony Restel - Mads Løth Bodilsen
2014: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Thony Restel
2015: Bjarne Axelsen - Thony Restel - Michael Toft Nielsen
2016: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen
2017: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
2018: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Mads L. Bodilsen 


Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
8-0-0: Bjarne Axelsen
3-6-3: Michael Toft Nielsen
2-1-0: Kenneth Nielsen
0-2-1: Thony Restel
0-2-0: Anette Engel
0-1-0: Jørgen Jensen
0-1-0: Steen Sundbro
0-0-5: Mads Løth Bodilsen
0-0-1: Vagn Kristoffersen
0-0-1: Ole Larsen
0-0-1: Michael Pedersen
0-0-1: Jess Jensen




DM KVINDE:

2006: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
2007: Anette Engel - Mie Dodensig - Ida Dodensig
2008: Anette Engel - Ida Dodensig - Mie Dodensig
2009: Anette Engel - Rose Augustin - Cecilie Lyksholm
2010: Anette Engel - Elise Algrensen - Rose Augustin
2011: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
2012: Anette Engel - Rose Augustin - Lis Engel
2013: Anette Engel - Lis Engel - Rose A. Pedersen
2014: Anette Engel - Rose A. Pedersen - Lis Engel
2015: Anette Engel - Lis Engel - Amalie Nielsen
2016: Anette Engel - Fatima Kayed - Sarah Dalal
2017: Anette Engel - Mediatrice Nyirahajenimana - Celina Bjerring Bang 
2018: Anette Engel - Jakline Kasem - Sarah Dalal



Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
13-0-0: Anette Engel
0-4-2: Rose Augustin
0-2-3: Lis Engel
0-2-1: Ida Dodensig
0-1-2: Mie Dodensig
0-1-0: Jakline Kasem
0-1-0: Mediatrice Nyirahajenimana 
0-1-0: Fatima Kayed
0-1-0: Elise Algrensen
0-0-2: Sara Dalal
0-0-1: Celina Bjerring Bang 
0-0-1: Cecilie Lyksholm
0-0-1: Amalie Nielsen



DM HOLD:

Årstal: Guldvinder - Sølvvinder
2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
2011: Pink Elephants - Team Shell
2012: Pink Elephants - Team Shell
2013: Fremad Eagles - Team Shell
2014: Fremad Eagles - Team Roosters
2015: Fremad Eagles - Team Shell
2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
2017: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen
2018: Team Axelsen Bordhockey Koncept - Team Shell  

 

Guldholdene:
2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
2017: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Jan Berggren Jensen
2018: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen  


Antal guldmedaljer:
15: Bjarne Axelsen
13: Anette Engel
12: Michael Toft Nielsen
07: Anders Dodensig
04: Nico Pedersen 
04: Mathias Langbak Christiansen
04: Mathias Jacobsen 
03: Peter Ørum 
02: Jan Berggren Jensen 
01: Alexander Dunnigan
01: Vagn Kristoffersen
01: Tim Tigges
01: Lasse Penning 
01: Nicolai Dahl Jeppesen
01: Brian Robert Møller



DM DOUBLE:

Danske Mestre:
2008: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Kharosh Torpedo)
2009: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Palmen & Flamingoen)
2010: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
2011: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Gladiatorerne)
2012: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
2013: Bjarne Axelsen og Anette Engel (Pink Elephants)
2014: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
2015: Bjarne Axelsen og Anders Dodensig (Pink Elephants)
2016: Bjarne Axelsen og Anette Engel (WWBAD)
2017: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)
2018: Bjarne Axelsen og Anette Engel (BHK Saksen)



Sølvvindere:
2008: Anders Dodensig, Berthram Jellesen og Michael Toft Nielsen (Nissebanden)
2009: Anders Dodensig og Michael Toft Nielsen (Chili Pucks)
2010: Anette Engel og Elise Algrensen (Girl Power)
2011: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
2012: Anders Dodensig og Alexander Juhl Nielsen (Dobbelt A)
2013: Mathias Jacobsen og Michael T. Nielsen (Blue & Orange M&M's)
2014: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Brønderslev Eagles)
2015: Anette Engel og Mathias Jacobsen (Eagles without fear)
2016: Mads L. Bodilsen, Fredrik L. Bodilsen, William L. Bodilsen (Bodilsen)
2017: Nour Dalal og Mohammed Dalal (Bordhockey Babies)
2018: Nour Dalal og Mohammed Juha (Oh My God)


Bronzevindere:
2008: Kristian Dall og Steen Lee Mortensen (Team Bärchen)
2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm og Victor Løth Bodilsen (Hashibrødrene)
2010: Emil Algrensen og Jess Jensen (Team Far & Søn)
2011: Lasse Kristensen og Frederik Kristensen (Super Kids)
2012: Michael Toft Nielsen og Mathias Jacobsen (MM Whirlpool)
2013: Emil Algrensen og Kim Pedersen (The Monkeys)
2014: Anders Peter Graven Holt og Andreas Jensen (AA Batterier)
2015: Michael Toft Nielsen og Thony Pierre Restel (Kältestarre 83)
2016: Nour Dalal og Mohammed Dallal (Bordhockey Babies)
2017: Robert Emmanuel og Yousef Alhazwani (The Frozen Fire)
2018: Francis Niyongira og Grathien Niyonsuti (BHK Congo)



Medaljefordeling 
(guld-sølv-bronze)

11-0-0: Bjarne Axelsen
8-3-0: Anette Engel
3-4-0: Anders Dodensig
0-3-2: Michael Toft Nielsen
0-3-1: Mathias Jacobsen
0-2-1: Nour Dalal
0-2-0: Alexander Juhl Nielsen
0-1-1: Mohammed Dallal
0-1-0: Mohammed Juha
0-1-0: Fredrik Løth Bodilsen
0-1-0: Mads Løth Bodilsen
0-1-0: William Løth Bodilsen
0-1-0: Elise Algrensen
0-1-0: Berthram Jellesen
0-0-2: Emil Algrensen
0-0-1: Francis Niyongira
0-0-1: Grathien Niyonsuti
0-0-1: Robert Emmanuel
0-0-1: Yousef Alhazwani
0-0-1: Thony Pierre Restel
0-0-1: Kristian Dall
0-0-1: Steen Lee Mortensen
0-0-1: Nico Lyksholm
0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen
0-0-1: Victor Løth Bodilsen
0-0-1: Jess Jensen
0-0-1: Lasse Kristensen
0-0-1: Frederik Kristensen
0-0-1: Kim Pedersen
0-0-1: Anders Peter Graven Holt
0-0-1: Andreas Jensen


DM DIVISION 1:
(DM B-DIVISIONEN)

2013: Mads Løth Bodilsen - Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen
2014: Mads Løth Bodilsen - Anders Peter Graven Holt - Rasmus Sund Gade
2015: Fredrik Løth Bodilsen - Christian Hyldgaard Klæstrup - Mads Løth Bodilsen
2016: Victor Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen
2017: Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen - Nour Dalal
2018: Mathias Jacobsen - Fredrik Løth Bodilsen - Mads Løth Bodilsen/Nour Dalal


Medaljefordeling (guld-sølv-bronze):
2-1-3: Mads Løth Bodilsen
2-2-1: Fredrik Løth Bodilsen
1-1-0: Victor Løth Bodilsen
1-0-0: Mathias Jacobsen
0-1-0: Christian Hyldgaard Klæstrup
0-1-0: Anders Peter Graven Holt
0-0-2: Nour Dalal
0-0-1: Rasmus Sund Gade



DM DIVISION 2

2017: Mohamad Dalal, Yousef Alhazwani, Francis Niyongira


Medaljefordeling: (guld-sølv- bronze):
1-0-0: Mohamad Dalal
0-1-0: Yousef Alhazwani
0-0-1: Francis Niyongira



Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2018 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)