Nyheder
2018-12-11
INFO: DBHU Tour 2019

2018-12-10
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

2018-09-24
DBHU Tour 2018 (9)

2018-09-24
DBHU KALENDEREN

2018-09-22
INFO: DM 2019 ELITE

2018-09-21
FACTS: 4 Dage På Heden

2018-09-16
Axelsen vandt i Edmonton

2018-09-10
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-09-10
Bjarne Axelsen valgt til præsident

2018-09-07
Michael Toft Nielsen i jubilæum

2018-08-26
STATISTIK: Denmark Open 2008-2018

2018-08-25
VM-kvalifikation 2019 (1 af 5)

2018-08-25
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (4 af 5)

2018-08-25
DBHU RANGLISTEN (26/8 2018)

2018-08-24
FACTS: Denmark Open 2018

2018-08-20
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-08-13
INFO: DM 2019 ELITE

2018-08-13
ÆNDRING: DM 2019 ELITE

2018-08-11
AFSTEMNING: Valg af turneringsby for DM 2019 Elite (RESULTATER)

2018-08-11
DBHU RANGLISTEN (12/8 2018)

2018-08-11
DBHU TOUR 2018 (6)

2018-08-10
DBHU Ranglisten (1/8 2018)

2018-08-08
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-08-06
Denmark Open 2018: Registered players - Final Division

2018-08-06
Denmark Open 2018: Registered players - Basic Groups

2018-07-29
VM-KVALIFIKATION 2018 2019

2018-07-29
INFO: DM 2019 Elite

2018-07-28
DM 2019: Valg af turneringsby

2018-07-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (3 af 5)

2018-07-22
DBHU KALENDEREN

2018-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-07-13
INFO: DENMARK OPEN 2018

2018-07-06
DENMARK OPEN 2018: Tournament System (English)

2018-07-05
Denmark Open 2018: Turneringssystem (25/8 2018)

2018-07-05
DBHU Tour 2018 (5)

2018-07-02
DBHU RANGLISTEN (2/7 2018)

2018-07-01
FACTS: Sommer Cup 2018

2018-06-30
INFO: DBHU TOUR 2018

2018-06-30
FACTS: Syddanmark Open 2018

2018-06-28
STATISTIK: DM 2004-2018

2018-06-28
INFO: Denmark Open 2018

2018-06-25
Axelsen vandt NM 2018 Veteran (V35)

2018-06-25
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2018

2018-06-22
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-06-20
INFO: DM 2019 ELITE

2018-06-20
DBHU Ranglisten (25/6 2018)

INFO: Påske Cup 2018

2018-03-07

Påske Cup 2018
21/3 og 27/3 2018


Tilmelding og information:

Tilmelding pr. SMS til bjarne@9700.dk eller SMS til 28344340.
Tilmelding SENEST tirsdag den 20/3 2018 klokken 12:00.

Tilmelding efter deadline vil ikke blive accepteret!

Der er nu lukket for tilmelding!



Vigtige informationer:

- Seneste fremmøde tirsdag den 27. marts er klokken 11:30. 

- Spillere under 18 år deltager gratis!

- Spillere på 18 år eller derover uden et DBHU Sæsonkontingent 2017/18 skal betale for at deltage.

- Spillere skal være tilmeldt indenfor deadline for at kunne deltage, også selvom spillerne er direkte kvalificerede til finaledivisionen. 

Tilmelding foregår ved at sende en mail til bjarne@9700.dk eller en SMS til 28344340 med teksten Jeg tilmelder mig hermed Påske Cup 2018. 


  

Kontingenter:
Spillere med DBHU Sæsonkontingent 2017/18 spiller gratis med.
Spillere under 18 år spiller også gratis med.


Spillere uden DBHU Sæsonkontingent har to muligheder.

1) 
På selve dagen betales kr. 100,00 kontant før turneringen.

2)
DBHU Sæsonkontingent 2017/18 på kr. 600,00 eller DBHU Turneringskontingent på kr. 100,00 betales via kontooverførsel senest fredag den 23. marts 2018 klokken 12:00.



Finaledivisionen:
(tirsdag den 27/3 2018)
  • Bjarne Axelsen (seedet)
  • Anette Engel (seedet)
  • Michael Toft Nielsen (seedet)
  • Nico L. Pedersen (seedet)
  • Anders Dodensig (seedet)
  • Fredrik L. Bodilsen (seedet)
  • Mads L. Bodilsen (seedet)
  • Nour Dalal (seedet)
  • Robert Emmanuel Ndayishimiye (seedet)
  • Mohammed Juha (seedet)
  • Francis Niyongira (seedet)
  • William L. Bodilsen (seedet)
  • Grathien Niyonsuti (kvalificeret)
  • Boniface Niyonzima (kvalificeret)
  • Mohamad Alian (kvalificeret)
  • Omar Kohlane (kvalificeret)

Turneringsystem:

Basisgrupper
Semifinalegrupper + division 2+3+4 m.m.
Finaledivisionen
Play off

--------------------

Seedningslag:

1) 
Spillere med 600 points eller flere på ITHF World Ranking ved tilmeldingsdeadline starter deres turnering i finaledivisionen.
Disse spillere træder altså først ind i turneringen den 27/3!
(Tilmeldingsdeadline er tirsdag den 20/3 2018 kl. 12:00)

2)
Spillere med 0 til 599 points på ITHF World Ranking ved tilmeldingsdeadline starter deres turnering i basisgrupperne.


OBS:
DBHU har udarbejdet et detaljeret skema over turnerings-systemet, indeholdende disse aspekter:

  • gruppeinddeling.
  • hvor mange der kvalificerer sig fra et stadie til et andet af turneringen.
  • hvor mange der kvalificerer sig til play off.

Send en mail til bjarne@9700.dk og vi kan tilsende jer dette skema.


Pointsystem:
En sejr giver 3 points, uafgjort 1 point og et nederlag 0 points.


Tidsskema:


21/3 2018:
16:00 Basisgrupper
18:00 Semifinalegrupper og division 2, 3, 4 osv.



27/3 2018:

  • 11:30 SENESTE FREMMØDE! 
  • 12:00 Finaledivisionerne
  • 14:00 Liga A og Liga B
  • 15:30 Play off
  • 18:00 Ceremoni 

(Med forbehold for ændringer i tidspunkterne)


Statistik

2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
2006: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Mathias Langbak
2007: Bjarne Axelsen - Rolf Locher - Anette Engel
2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nicolai Dahl Jeppesen
2009: Bjarne Axelsen - Nico Lyksholm - Anette Engel
2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2014: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anders Dodensig
2015: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anette Engel
2016: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Michael Toft Nielsen/Anette Engel
2018:

 

Medaljeoversigt:

13-0-0: Bjarne Axelsen
0-6-4: Anette Engel
0-2-0: Mathias Jacobsen
0-2-0: Peter Ørum
0-1-5: Anders Dodensig
0-1-0: Nico Lyksholm
0-1-0: Rolf Locher
0-0-2: Michael Toft Nielsen
0-0-1: Lasse Penning
0-0-1: Mathias Langbak
0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen



Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2018 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)