Nyheder
2018-02-20
DBHU Ranglisten (21/2 2018)

2018-02-16
DBHU KALENDEREN

2018-02-13
DBHU Ranglisten (15/2 2018)

2018-02-01
DBHU KALENDEREN

2018-02-01
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (1)

2018-02-01
INFO: Påske Cup 2018

2018-01-29
DBHU Ranglisten (29/1 2018)

2018-01-27
EM-KVALIFIKATION 2017 2018

2018-01-26
STATISTIK DM 2004-2018

2018-01-25
INFO: Påske Cup 2018

2018-01-25
FACTS: Vendsyssel Masters 2018

2018-01-16
DBHU KALENDEREN

2018-01-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (1)

2018-01-10
TURNERINGSBY: DM 2018 ELITE

2018-01-07
STATISTIK: DM 2004-2018

2018-01-05
DBHU Ranglisten (1/1 2018)

2018-01-03
INFO: Vendsyssel Masters 2018

2017-12-21
DBHU Ranglisten (1/1 2018)

2017-12-19
DBHU KALENDEREN

2017-12-17
DBHU Ranglisten (18/12 2017)

2017-12-13
DBHU Generalforsamling 2018: Formandens beretning 2017

2017-12-13
FACTS: DM-kvalifikationen 2018

2017-12-06
DBHU Ranglisten (15/12 2017)

2017-11-28
INFO: DM-kvalifikation 2018

2017-11-23
EM-kvalifikation 2017/18 (2 af 5)

2017-11-21
INFO: Vendsyssel Masters 2018

2017-11-18
DBHU Ranglisten (18/11 2017)

2017-11-18
DBHU GRAND SLAM FANTASTIC FIVE 2017 (slutstilling)

2017-11-18
DBHU TOUR 2017 (5 ud af 5)

2017-11-16
DBHU KALENDEREN

2017-11-16
FACTS: Danish Masters 2017

2017-11-12
DBHU Ranglisten (15/11 2017)

2017-11-01
DBHU KALENDEREN

2017-11-01
INFO: Danish Masters 2017

2017-10-16
STATISTIK: DM 2004-2017

2017-10-11
INFO: DM 2018 Elite

2017-10-11
DBHU Ranglisten (15/10 2017)

2017-09-25
DBHU KALENDEREN

2017-09-25
DBHU Ranglisten (25/9 2017)

2017-09-24
INFO: DM 2018 Elite

2017-09-23
DBHU Tour 2017 (5 af 5)

2017-09-22
EM-kvalifikation 2017/18 (1 af 5)

2017-09-19
INFO: Denmark Open 2018

2017-09-19
DBHU GS Fantastic Five 2017

2017-09-12
DBHU KALENDEREN

2017-09-05
INFO: Danish Masters 2017

2017-08-31
DBHU Super Cup-finalen 2017

2017-08-30
AFSTEMNING: Valg af turneringsby for DM 2018 Elite (RESULTATER)

2017-08-28
DBHU Ranglisten (1/9 2017)

INFO: Påske Cup 2018

2018-02-01

Påske Cup 2018
21/3 og 27/3 2018


Tilmelding og information:

Tilmelding pr. SMS til bjarne@9700.dk eller SMS til 28344340.
Tilmelding SENEST tirsdag den 20/3 2018 klokken 12:00.
Efter tilmeldingsfristen modtager spillerne information om det eksakte spillested, som sandsynligvis bliver en skole i Brønderslev.




Turneringsystem:

Basisgrupper
Semifinalegrupper + division 2+3+4 m.m.
Finaledivisionen
Play off

--------------------

Seedningslag:

1) 
Spillere med 600 points eller flere på ITHF World Ranking ved tilmeldingsdeadline starter deres turnering i finaledivisionen.
Disse spillere træder altså først ind i turneringen den 27/3!
(Tilmeldingsdeadline er tirsdag den 20/3 2018 kl. 12:00)

2)
Spillere med 0 til 599 points på ITHF World Ranking ved tilmeldingsdeadline starter deres turnering i basisgrupperne.


OBS:
DBHU har udarbejdet et detaljeret skema over turnerings-systemet, indeholdende disse aspekter:

  • gruppeinddeling.
  • hvor mange der kvalificerer sig fra et stadie til et andet af turneringen.
  • hvor mange der kvalificerer sig til play off.

Send en mail til bjarne@9700.dk og vi kan tilsende jer dette skema.


Pointsystem:
En sejr giver 3 points, uafgjort 1 point og et nederlag 0 points.


Tidsskema:


21/3 2018:
16:00 Basisgrupper
18:00 Semifinalegrupper og division 2, 3, 4 osv.



27/3 2018:

  • 12:00 Finaledivisionen
  • 13:45 Liga A og Liga B
  • 15:15 Play off
  • 18:00 Ceremoni 

(Med forbehold for ændringer i tidspunkterne)


Statistik

2005: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Lasse Penning
2006: Bjarne Axelsen - Peter Ørum - Mathias Langbak
2007: Bjarne Axelsen - Rolf Locher - Anette Engel
2008: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Nicolai Dahl Jeppesen
2009: Bjarne Axelsen - Nico Lyksholm - Anette Engel
2010: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Anders Dodensig
2014: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anders Dodensig
2015: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen - Anette Engel
2016: Bjarne Axelsen - Anette Engel - Michael Toft Nielsen
2017: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig - Michael Toft Nielsen/Anette Engel
2018:

 

Medaljeoversigt:

13-0-0: Bjarne Axelsen
0-6-4: Anette Engel
0-2-0: Mathias Jacobsen
0-2-0: Peter Ørum
0-1-5: Anders Dodensig
0-1-0: Nico Lyksholm
0-1-0: Rolf Locher
0-0-2: Michael Toft Nielsen
0-0-1: Lasse Penning
0-0-1: Mathias Langbak
0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen





Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2018 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)