Nyheder
2020-07-05
DBHU Sæsonkontingent 2020 2021

2020-06-28
NM 2020 HOLDFINALEN

2020-06-27
DBHU KALENDEREN

2020-06-27
DBHU Ranglisten (29/6 2020)

2020-06-27
DBHU Grand Prix 2020/21 (2)

2020-06-27
DBHU Grand Slam F5 (3 af 5)

2020-06-27
STATISTIK: NM 2004-2020

2020-06-27
VM 2021: kvalifikation (1 af 5)

2020-06-27
FACTS: SOMMER CUP 2020 (+ statistik 2005-2020)

2020-06-23
VM 2021: kvalifikationen

2020-06-13
FACTS: NM 2020 (V35, U18, U25)

2020-06-13
STATISTIK: NM 2004-2020

2020-05-31
DBHU Ranglisten (1/6 2020)

2020-05-17
DBHU Ranglisten (18/5 2020)

2020-05-16
DBHU SUPER CUP-FINALEN 2020

2020-05-12
DBHU KALENDEREN

2020-04-10
SLUTSTILLING: DBHU GRAND PRIX 2019 2020

2020-04-08
DBHU KALENDEREN

2020-03-23
OBS: DBHU Grand Prix 2019/20 (8)

2020-03-23
DBHU Grand Slam F5 (2 af 5)

2020-03-23
EM 2020: kvalifikation (Slutstillingen)

2020-03-22
DM 2022 ELITE: valg af turneringsby

2020-03-04
REGLEMENT: DM 2021 Elite

2020-03-02
FACTS: DM 2020 U25

2020-02-29
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-02-25
DM 2022: valg af turneringsby

2020-02-13
DBHU KALENDEREN

2020-02-12
TABK Brønderslevmesterskabet 2020 (1)

2020-02-04
FACTS: DBHU Cuppen 2020

2020-01-26
DBHU Ranglisten (27/1 2020)

2020-01-25
DBHU Grand Prix 2019 2020 (7)

2020-01-25
EM-kvalifikation 2020 (4 af 5)

2020-01-25
DM 2020: kvalificerede

2020-01-22
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (1 af 5)

2020-01-20
DM 2020: V35 og U18

2020-01-20
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-01-20
DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)

2020-01-20
DM-kvalifikationen 2020

2020-01-20
FACTS: Vendsyssel Masters 2020

FACTS: Vendsyssel Masters 2018

2018-01-25

Vendsyssel Masters 2018
25/1 og 27/1 2018


Tilmelding og information:

Tilmelding pr. SMS til bjarne@9700.dk eller SMS til 28344340.
Tilmelding SENEST mandag den 21/1 2018 klokken 12:00.
Efter tilmeldingsfristen modtager spillerne information om det eksakte spillested, som sandsynligvis bliver en skole i Brønderslev.


Placeringer:
1. Bjarne Axelsen 
2. Mathias Jacobsen 
3. Nico Pedersen 
3. Anette Engel 
********************
5. Michael Toft Nielsen 
6. Mohammed Juha 
7. Francis Niyongira 
8. Grathien Niyonsuti
********************
9. Mohamad Alian
10. Yousef Alhazwani
11. Boniface Niyonzima
12. Jimmy Bihame
13. Mediatrice Nyirahajenimana
14. Hamza Alloufi
15. Magnus Larsen
16. Rasmus Thomsen
********************
17. Joud Alkhatib
18. Lasse Andersen
19. Tobias Sørensen
20. Jens Larsen
21. Frederik Johansen
22. Mads Nielsen
23. Omar Kohlane
24. Magnus Hansen
25. Frederik Petersen
26. Martin Thomsen
27. Torben Juel
28. Jørgen Thomsen
29. Mads Christensen
30. Lasse Larsen
31. Lasse Borg
32. Mads Toft
33. Niels Christiansen
34. Magnus Poulsen
35. Malene Nielsen


Turneringsystem:

Basisgrupper
Semifinalegrupper + division 2+3+4 m.m.
Finaledivisionen
Play off

--------------------

Seedningslag:

1) 
Spillere med 800 points eller flere på ITHF World Ranking ved tilmeldingsdeadline starter deres turnering i finaledivisionen.
Disse spillere træder altså først ind i turneringen lørdag!
(Tilmeldingsdeadline er mandag den 22/1 2018 kl. 12:00)
Det drejer sig om Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Pedersen, Mathias Jacobsen, Fredrik L. Bodilsen, Mads L. Bodilsen, Mohammad Dalal og Nour Dalal.

2)
Spillere med 500 til 799 points på ITHF World Ranking ved tilmeldingsdeadline starter deres turnering i semifinalegrupperne. 

3)
Spillere med 0 til 499 points på ITHF World Ranking ved tilmeldingsdeadline starter deres turnering i basisgrupperne.


OBS:
DBHU har udarbejdet et detaljeret skema over turnerings-systemet, indeholdende disse aspekter:

  • gruppeinddeling.
  • hvor mange der kvalificerer sig fra et stadie til et andet af turneringen.
  • hvor mange der kvalificerer sig til play off.

Send en mail til bjarne@9700.dk og vi kan tilsende jer dette skema.


Pointsystem:
En sejr giver 3 points, uafgjort 1 point og et nederlag 0 points.


Tidsskema:


25/1 2018:
16:00 Basisgrupper
18:00 Semifinalegrupper og division 2, 3, 4 osv.



27/1 2018:

  • 12:00 Finaledivisionen
  • 13:45 Liga A og Liga B
  • 15:15 Play off
  • 18:00 Ceremoni 

(Med forbehold for ændringer i tidspunkterne)


Medaljevinderne:

  • 2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Langbak
  • 2008: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
  • 2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
  • 2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
  • 2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Peter Madsen
  • 2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
  • 2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
  • 2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen
  • 2015: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
  • 2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig 
  • 2017: Bjarne Axelsen, Nico Pedersen, Anette Engel/Fredrik L. Bodilsen
  • 2018: Bjarne Axelsen, Mathias Jacobsen, Nico Pedersen/Anette Engel 



Antal medaljer:

12-0-0: Bjarne Axelsen
0-6-4: Anette Engel
0-3-4: Anders Dodensig
0-1-1: Mathias Jacobsen 
0-1-1: Nico Pedersen
0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen 
0-0-1: Mathias Langbak
0-0-1: Peter Madsen
0-0-1: Fredrik L. Bodilsen 



Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2020 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)