Nyheder
2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

2022-04-02
DBHU Challenge Touren 2021/22 (8)

2022-03-22
DBHU KALENDEREN

2022-03-22
DM 2023 Elite (kvalifikation)

2022-03-22
FACTS: DM 2022 Elite

2022-03-22
FACTS: DM 2022 V35

2022-03-20
EM-KVALIFIKATIONEN 2022 (slutstilling)

2022-03-20
DBHU Grand Slam 2022 (1 ud af 4) (VM-kvalifikationen 2023)

2022-03-05
DBHU Challenge Tour 21/22 (7) FORÅRS CHALLENGE 2022

2022-02-17
INFO: Sommer Cup 2022

2022-02-05
DBHU Challenge Touren 2021/22 (6)

2022-02-03
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-02-03
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-01-15
FACTS: DM 2022 U18

2022-01-08
DBHU Holdfinalen 2022 (vinderfoto)

2022-01-08
DBHU Holdfinalen 2022 (statistik)

2022-01-08
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-01-08
DBHU Challenge Touren 2021/22 (5)

2022-01-03
DBHU KALENDEREN

2022-01-03
DBHU Challenge Touren 2021/22 (4)

2022-01-03
INFO: Vendsyssel Masters 2022

Fremad Eagles på Hedegårdsskolen - IGEN!

2005-09-16

En såkaldt "Skyffel" blev afgørende i 2. afdeling af Eagles Hedegård Cup 2005 i bordhockey, da den lokale bordhockeyklub Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev besøgte Hedegårdsskolen.

Efter nogle usædvanlig spændende kampe specielt i kvartfinalerne og fremefter blev Lasse T. Nørgaard vinder ved at besejre Mikkel B. Krogh med 2-1 efter forlænget spilletid i finalen.

De 12 spillere var ligesom tirsdag inddelt i 2 puljer hvorfra de fire bedste gik videre efter at ha´ spillet alle mod alle i puljerne.

Fra pulje A gik Lasse T. Nørgaard, Rune B. Christensen, Mikkel Larsen og Mikkel Husted videre.
Fra pulje B var det Mikkel B. Krogh, Emil H. Larsen, Mathias Larsen og Daniel Nielsen der kvalificerede sig til kvartfinalerne.

Nedenfor ses resultaterne i kvartfinaler, semifinaler og finale:

Kvartfinaler:
Lasse T. Nørgaard - Daniel Nielsen = 1-0
Rune B. Christensen - Mathias Larsen = 1-0
Mikkel Larsen - Emil H. Larsen = 0-1 efter forlængelse
Mikkel Husted - Mikkel B. Krogh = 0-1 efter forlængelse

Semifinaler:
Lasse T. Nørgaard - Emil H. Larsen = 1-0
Mikkel B. Krogh - Rune B. Christensen = 1-0

Finalen:
Lasse T. Nørgaard - Mikkel B. Krogh = 2-1 efter forlængelse!


Vi håber at se nogle af jer sjove drenge og dygtige bordhockeyspillere til træning onsdag fra kl. 16.00 i selskabslokalerne på Niels Bohrs Plads.

Husk at tilmelde jer til Bjarne på mobil 28 34 43 40.

Tilmelding pr. SMS er helt i orden!


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)