Nyheder
2020-05-31
DBHU Ranglisten (1/6 2020)

2020-05-17
DBHU Ranglisten (18/5 2020)

2020-05-16
FACTS: NM 2020 ELITE

2020-05-16
DBHU SUPER CUP-FINALEN 2020

2020-05-12
DBHU KALENDEREN

2020-04-10
SLUTSTILLING: DBHU GRAND PRIX 2019 2020

2020-04-08
DBHU KALENDEREN

2020-03-23
OBS: DBHU Grand Prix 2019/20 (8)

2020-03-23
DBHU Grand Slam F5 (2 af 5)

2020-03-23
EM 2020: kvalifikation (Slutstillingen)

2020-03-22
DM 2022 ELITE: valg af turneringsby

2020-03-04
REGLEMENT: DM 2021 Elite

2020-03-02
FACTS: DM 2020 U25

2020-02-29
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-02-25
DM 2022: valg af turneringsby

2020-02-13
DBHU KALENDEREN

2020-02-12
TABK Brønderslevmesterskabet 2020 (1)

2020-02-04
FACTS: DBHU Cuppen 2020

2020-01-26
DBHU Ranglisten (27/1 2020)

2020-01-25
DBHU Grand Prix 2019 2020 (7)

2020-01-25
EM-kvalifination 2020 (4 af 5)

2020-01-25
DM 2020: kvalificerede

2020-01-22
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (1 af 5)

2020-01-20
DM 2020: V35 og U18

2020-01-20
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-01-20
DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)

2020-01-20
DM-kvalifikationen 2020

2020-01-20
FACTS: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-18
Formandens beretning 2019

2019-12-16
DBHU Ranglisten (16/12 2019)

2019-12-14
DBHU KALENDEREN

2019-12-14
FACTS: TABK Grand Prix 2019

2019-12-14
DBHU Grand Prix 2019/20 (6)

2019-12-11
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-11
DM-kvalifikationen 2020

2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

Fremad Eagles på Hedegårdsskolen - IGEN!

2005-09-16

En såkaldt "Skyffel" blev afgørende i 2. afdeling af Eagles Hedegård Cup 2005 i bordhockey, da den lokale bordhockeyklub Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev besøgte Hedegårdsskolen.

Efter nogle usædvanlig spændende kampe specielt i kvartfinalerne og fremefter blev Lasse T. Nørgaard vinder ved at besejre Mikkel B. Krogh med 2-1 efter forlænget spilletid i finalen.

De 12 spillere var ligesom tirsdag inddelt i 2 puljer hvorfra de fire bedste gik videre efter at ha´ spillet alle mod alle i puljerne.

Fra pulje A gik Lasse T. Nørgaard, Rune B. Christensen, Mikkel Larsen og Mikkel Husted videre.
Fra pulje B var det Mikkel B. Krogh, Emil H. Larsen, Mathias Larsen og Daniel Nielsen der kvalificerede sig til kvartfinalerne.

Nedenfor ses resultaterne i kvartfinaler, semifinaler og finale:

Kvartfinaler:
Lasse T. Nørgaard - Daniel Nielsen = 1-0
Rune B. Christensen - Mathias Larsen = 1-0
Mikkel Larsen - Emil H. Larsen = 0-1 efter forlængelse
Mikkel Husted - Mikkel B. Krogh = 0-1 efter forlængelse

Semifinaler:
Lasse T. Nørgaard - Emil H. Larsen = 1-0
Mikkel B. Krogh - Rune B. Christensen = 1-0

Finalen:
Lasse T. Nørgaard - Mikkel B. Krogh = 2-1 efter forlængelse!


Vi håber at se nogle af jer sjove drenge og dygtige bordhockeyspillere til træning onsdag fra kl. 16.00 i selskabslokalerne på Niels Bohrs Plads.

Husk at tilmelde jer til Bjarne på mobil 28 34 43 40.

Tilmelding pr. SMS er helt i orden!


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2020 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)