Nyheder
2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

2018-09-24
DBHU Tour 2018 (9)

2018-09-24
DBHU KALENDEREN

2018-09-22
INFO: DM 2019 ELITE

2018-09-21
FACTS: 4 Dage På Heden

2018-09-16
Axelsen vandt i Edmonton

2018-09-10
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-09-10
Bjarne Axelsen valgt til præsident

2018-09-07
Michael Toft Nielsen i jubilæum

2018-08-26
STATISTIK: Denmark Open 2008-2018

2018-08-25
VM-kvalifikation 2019 (1 af 5)

2018-08-25
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (4 af 5)

2018-08-25
DBHU RANGLISTEN (26/8 2018)

2018-08-24
FACTS: Denmark Open 2018

2018-08-20
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-08-13
INFO: DM 2019 ELITE

2018-08-13
ÆNDRING: DM 2019 ELITE

2018-08-11
AFSTEMNING: Valg af turneringsby for DM 2019 Elite (RESULTATER)

2018-08-11
DBHU RANGLISTEN (12/8 2018)

2018-08-11
DBHU TOUR 2018 (6)

2018-08-10
DBHU Ranglisten (1/8 2018)

2018-08-08
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-08-06
Denmark Open 2018: Registered players - Final Division

2018-08-06
Denmark Open 2018: Registered players - Basic Groups

2018-07-29
VM-KVALIFIKATION 2018 2019

2018-07-29
INFO: DM 2019 Elite

2018-07-28
DM 2019: Valg af turneringsby

2018-07-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (3 af 5)

DBHU Holdmesterskabet 2016

2016-11-22

DBHU Holdmesterskabet 2016



Medaljerne:

Guld: BHK Saksen (Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen)

Sølv: Team Shell Bodilsen
(Fredrik Bodilsen, Mads Bodilsen, William Bodilsen)

Bronze: Brændende Ild
(Nour Dalal, Robert Emmanuel, Yousef Alhazwani, Abdulrahman Hajabdo)

Nr. 4: Fireblast
(Muhammed Juha, Francis Niyongira, Grathien Niyonsuti, Boniface Niyonzima)


Finalen:
BHK Saksen - Team Bodilsen = 12-0

  • Bjarne Axelsen - William Løth Bodilsen = 5-2 
  • Anette Engel - Fredrik Løth Bodilsen = 5-3
  • Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen = 3-2

  • Bjarne Axelsen - Mads Løth Bodilsen = 5-2
  • Anette Engel - William Løth Bodilsen = 5-0
  • Michael Toft Nielsen - Fredrik Løth Bodilsen = 4-2

  • Bjarne Axelsen - Fredrik Løth Bodilsen = 4-2
  • Anette Engel - Mads Løth Bodilsen = 9-3
  • Michael Toft Nielsen - William Løth Bodilsen = 5-2

  • Bjarne Axelsen - William Løth Bodilsen = 7-4
  • Anette Engel - Fredrik Løth Bodilsen = 5-1
  • Michael Toft Nielsen - Mads Løth Bodilsen = 7-3



Bronzekampen:
Brændende Ild - Fireblast = 6-2

  • Nour Dalal - Grathien Niyonsuti = 4-2
  • Yousef Alhazwani - Muhammed Juha = 4-2
  • Robert Emmanuel - Francis Niyongira = 0-2

  • Nour Dalal - Francis Niyongira = 2-3
  • Yousef Alhazwani - Grathien Niyonsuti = 1-0
  • Robert Emmanuel - Muhammed Juha = 3-3

  • Nour Dalal - Muhammed Juha = 2-1
  • Yousef Alhazwani - Francis Niyongira = 2-0
  • Robert Emmanuel - Grathien Niyonsuti = 7-2



Statistik DM Hold:

Årstal: Guldvinder - Sølvvinder
2004: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
2005: Fremad Eagles - Frederikshavn BK
2006: Fremad Eagles - Evolution BHK
2007: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
2008: Fremad Eagles 1 - Fremad Eagles 2
2009: Torpedo Ducks - Fremad Eagles
2010: DBHU Danmark - Grasshoppers
2011: Pink Elephants - Team Shell
2012: Pink Elephants - Team Shell
2013: Fremad Eagles - Team Shell
2014: Fremad Eagles - Team Roosters
2015: Fremad Eagles - Team Shell
2016: BHK Saksen - Team Shell Bodilsen

 

Guldholdene:
2004: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Lasse Penning, Mathias Langbak, Vagn Kristoffersen, Alexander Dunnigan.
2005: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Tim Tigges, Michael Toft Nielsen.
2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Mathias Langbak, Anette Engel, Jan Berggren Jensen.
2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Mathias Langbak, Anders Dodensig.
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm, Nicolai Dahl Jeppesen.
2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Nico Lyksholm.
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Brian Robert Møller.
2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig, Michael Toft Nielsen, Mathias Jacobsen.
2014: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen
2015: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen, Anders Dodensig
2016: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen


Antal guldmedaljer:
13: Bjarne Axelsen
11: Anette Engel
10: Michael Toft Nielsen
07: Anders Dodensig
04: Mathias Jacobsen
04: Mathias Langbak Christiansen
03: Peter Ørum
03: Nico Lyksholm
01: Lasse Penning
01: Alexander Dunnigan
01: Vagn Kristoffersen
01: Tim Tigges
01: Jan Berggren Jensen
01: Nicolai Dahl Jeppesen
01: Brian Robert Møller




Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)