Nyheder
2020-07-05
DBHU Sæsonkontingent 2020 2021

2020-06-28
NM 2020 HOLDFINALEN

2020-06-27
DBHU KALENDEREN

2020-06-27
DBHU Ranglisten (29/6 2020)

2020-06-27
DBHU Grand Prix 2020/21 (2)

2020-06-27
DBHU Grand Slam F5 (3 af 5)

2020-06-27
STATISTIK: NM 2004-2020

2020-06-27
VM 2021: kvalifikation (1 af 5)

2020-06-27
FACTS: SOMMER CUP 2020 (+ statistik 2005-2020)

2020-06-23
VM 2021: kvalifikationen

2020-06-13
FACTS: NM 2020 (V35, U18, U25)

2020-06-13
STATISTIK: NM 2004-2020

2020-05-31
DBHU Ranglisten (1/6 2020)

2020-05-17
DBHU Ranglisten (18/5 2020)

2020-05-16
DBHU SUPER CUP-FINALEN 2020

2020-05-12
DBHU KALENDEREN

2020-04-10
SLUTSTILLING: DBHU GRAND PRIX 2019 2020

2020-04-08
DBHU KALENDEREN

2020-03-23
OBS: DBHU Grand Prix 2019/20 (8)

2020-03-23
DBHU Grand Slam F5 (2 af 5)

2020-03-23
EM 2020: kvalifikation (Slutstillingen)

2020-03-22
DM 2022 ELITE: valg af turneringsby

2020-03-04
REGLEMENT: DM 2021 Elite

2020-03-02
FACTS: DM 2020 U25

2020-02-29
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-02-25
DM 2022: valg af turneringsby

2020-02-13
DBHU KALENDEREN

2020-02-12
TABK Brønderslevmesterskabet 2020 (1)

2020-02-04
FACTS: DBHU Cuppen 2020

2020-01-26
DBHU Ranglisten (27/1 2020)

2020-01-25
DBHU Grand Prix 2019 2020 (7)

2020-01-25
EM-kvalifikation 2020 (4 af 5)

2020-01-25
DM 2020: kvalificerede

2020-01-22
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (1 af 5)

2020-01-20
DM 2020: V35 og U18

2020-01-20
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-01-20
DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)

2020-01-20
DM-kvalifikationen 2020

2020-01-20
FACTS: Vendsyssel Masters 2020

INFO: Trophy of Denmark 2014

2014-10-07

Trophy of Denmark 2014
Lørdag den 11. oktober 2014

Algade 32, 1. T.H.
DK-9700 Brønderslev


Information og spørgsmål

Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller på 28344340



Tidsskema

(med forbehold for ændringer)

09:00 Basisrunden

11:00 Pause

11:15 Finaledivision A

13:00 Kvartfinaler

14:15 Semifinaler

15:30 Finale og bronzekamp

17:00 Ceremoni

18:00 Spisning

20:00 Trophy of Denmark 2014 V.I.P. Party

Billet bestilles hos Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller på 28344340


 

Turneringssystem (justeret):

Basisrunden alle mod alle

Nummer 1-6 efter Basisrunden kvalificerer sig til finaledivision A.

I finaledivision A spilles alle mod alle i kampe til 7 mål.

Points fra Basisrunden og finaledivision A adderes (lægges sammen).


Fravalg og valg af modstander:

Nummer 1 og 2 kvalificerer sig direkte til semifinalerne.

Nummer 3, 4, 5 og 6 spiller kvartfinaler.

Før kvartfinalerne fravælger nr. 3 efter adderingen af points efter finaledivision A en modstander blandt spillerne placeret 4, 5 og 6.

Herefter vælger nr. 4 en modstander i sin kvartfinale blandt de to tilbageværende muligheder.

I semifinalerne kan den tilbageværende spiller med den højeste placering efter addering af points efter finaledivisionen fravælge en spiller, hvorefter spilleren med den næsthøjeste placering vælger sin modstander blandt de to tilbageværende muligheder.


Antal vundne sæt:

I kvartfinaler, semifinaler og finale spilles til 3 vundne sæt til 7 mål, mens der i bronzekampen spilles til 2 vundne kampe til 7 mål.

Resultat af indbyrdes 7-måls-kamp fra finaledivisionen indregnes i kvartfinaler, semifinaler og bronzekamp.

Eneste undtagelse er finalen hvor der startes fra 0-0 i sæt.



Statistik i Trophy of Denmark 2010-2014:

2010: Bjarne Axelsen, Frank Bruneske, Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen, Michal Zunka, David Smid
2012: Bjarne Axelsen, Gerrit Janssen, Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen, Vaclav Pikl, Arne Johannes Holmin
2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel

 

B-finalen 2010-2014:

2010: Jacob Gade (Danmark) over Rasmus Gade (Danmark)
2011: Gerrit Janssen (Tyskland) over Anette Engel (Danmark)
2012: Mads Løth Bodilsen (Danmark) over Jacob Gade (Danmark)
2013: Simon Thomas (Storbritannien) over Mathias Jacobsen (Danmark)
2014: Michael Toft Nielsen (Danmark) over Thony Pierre Restel (Tyskland)




Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2020 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)