Nyheder
2019-12-14
DBHU KALENDEREN

2019-12-14
FACTS: TABK Grand Prix 2019

2019-12-14
DBHU Grand Prix 2019/20 (6)

2019-12-11
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-11
DM-kvalifikationen 2020

2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

2019-10-09
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-10-09
FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

2019-10-06
STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

2019-10-05
INFO: Danish Masters 2019

2019-10-05
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

2019-10-05
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-10-05
FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

2019-09-05
DBHU KALENDEREN

2019-09-05
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-26
DBHU Ranglisten (26/8 2019)

2019-08-24
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-24
EM-kvalifikation 2020 (2)

2019-08-24
FACTS: DENMARK OPEN 2019

2019-08-24
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-08-20
INFO: Denmark Open 2019

2019-08-13
DBHU Ranglisten (12/8 2019)

2019-08-12
DM 2020: Kvalifikationen

2019-08-12
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-08-12
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-08-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-08-12
DBHU KALENDEREN

2019-08-05
INFO: Denmark Open 2019

2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

FACTS: Denmark Open 2014

2014-05-15

Denmark Open 2014
Tirsdag den 20. maj 2014 kl. 16:30
Mødelokalerne hos Radio 101,2 FM
Algade 32
DK-9700 Brønderslev


 

 

Semifinaler (3 vundne sæt til 7 mål):

Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen = 3-0 (7-5, 7-4, 7-2)
Anders Dodensig - Anette Engel = 3-0 (7-3, 7-0, 7-4)

 

Bronzekampen (2 vundne sæt til 7 mål):

Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 2-0 (7-2, 7-4)

 

Finalen (3 vundne sæt til 7 mål):

Bjarne Axelsen - Anders Dodensig = 3-0 (7-3, 7-4, 7-1)

 

 

Tilmelding og spørgsmål:

Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk eller på 28344340.

 

Vedr. Hovedrunden (HR):

Alle udenlandske spillere, spillere fra andre danske regioner end Nordjylland samt top 8 på DBHU Ranglisten er direkte kvalificeret til Hovedrunden tirsdag eftermiddag, mens øvrige spillere fra Region Nordjylland enten kan søge om et wildcard eller deltage i kvalifikationsturneringen mandag.

Du kan få yderligere oplysninger om kvalifikationsturneringen ved henvendelse på bjarne@9700.dk senest søndag den 18/5 2014 kl. 18:00.

 

Vedr. Mellemspillet (MS):

Nummer 2-3-4-5 fra Hovedrunden kvalificerer sig til Mellemspillet.
Spillerne medbringer placeringspoints fra Hovedrunden.
Nummer 2 efter Hovedrunden medbringer 9 points.
De næste tre spillere medbringer hhv. 6, 3 og 0 points.

I Mellemspillet (MS) spilles der alle mod alle i kampe til 7 mål.
En sejr giver 3 points og et nederlag 0 points.
Et nederlag på 6-7 giver dog 1 point.

Placeringspoints (PLP) og mellemspilspoints (MSP) lægges sammen.
Største pointssum (PLP+MSP) afgør hvem der kvalificerer sig til semifinalerne.


Afgørelser i tilfælde af pointslighed:

1. Samlet antal points i indbyrdes kampe (HR + MS).
2. Indbyrdes points i Mellemspillet. 
3. Samlet antal points i Hovedrunden + Mellemspillet
4. Samlet antal points i Hovedrunden
5. Samlet antal points i Mellemspillet

 

Vedr. semifinalerne:

Vinderen af Hovedrunden fravælger modstander i semifinalen.
Vinderen af Mellemspillet vælger modstander i semifinalen.

 

 

Tidsskema:
(Med forbehold for ændringer)

16:30 Hovedrunden

18:30 Mellemspillet

19:15 Semifinaler (3 vundne sæt til 7 mål)

20:15 Bronzekamp (2 vundne sæt til 7 mål)

20:15 Finalen (3 vundne sæt til 7 mål)

21:15 Ceremoni

 

 

Organisationskomité:

  • Bjarne Axelsen
  • Michael Toft Nielsen
  • Anette Engel

 

 

Statistik:

 

Medaljevindere ELITE 2008 - 2014:
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2014: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel

 

Medaljestatistik (antal medaljer) 2008-2014 ELITE:
Guld-sølv-bronze
7-0-0 Bjarne Axelsen
0-4-3 Anette Engel
0-3-3 Anders Dodensig
0-0-1 Rolf Locher (Schweiz)



Medaljevindere UNGDOM 2008 - 2014:
2008: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Mick Poulsen
2009: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
2010: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen
2013: Anders Dodensig - Mathias Jacobsen - Emil Algrensen
2014:

 

Medaljestatistik (antal medaljer) 2008-2013 Ungdom:
Guld-sølv-bronze

3-3-0 Anders Dodensig
3-0-0 Nico Lyksholm
0-1-1 Mathias Jacobsen
0-1-1 Emil Algrensen
0-1-0 Alexander Juhl Nielsen
0-0-1 Kim Pedersen
0-0-1 Nicolai Dahl Jeppesen
0-0-1 Berthram Jellesen
0-0-1 Mick Poulsen



Denmark Open 2013, podiet:


 

Finalen, Denmark Open 2013:

 

Denmark Open 2013, B-finalen
Kim Pedersen - Fredrik L. Bodilsen

 

Vinderen af B-divisionen, Kim Pedersen:



Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)