Nyheder
2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

2018-09-24
DBHU Tour 2018 (9)

2018-09-24
DBHU KALENDEREN

2018-09-22
INFO: DM 2019 ELITE

2018-09-21
FACTS: 4 Dage På Heden

FACTS: NM/Coppa Angela 2013

2013-10-25

NM/Coppa Angela 2013
Lørdag den 26. oktober 2013
Mødelokalerne hos Radio 101,2 FM

 

 

Kvartfinaler, Elite (2 vundne til 9 mål):

1-8: Bjarne Axelsen - Mikkel Sund Gade = 2-0 (9-3, 9-4)
2-7: Anders Dodensig - Rasmus Sund Gade = 2-0 (9-7, 9-7)
3-5: Anette Engel - Emil Algrensen = 2-0 (9-6, 9-6)
4-6: Mathias Jacobsen - Michael Toft Nielsen = 2-1 (9-6, 8-9, 9-3)

 

Semifinaler, Elite (2 vundne til 9 mål):

1-4: Bjarne Axelsen - Mathias Jacobsen = 2-0 (9-1, 9-4)
2-3: Anders Dodensig - Anette Engel = 2-1 (8-9, 9-5, 9-8)

 

Bronzekampen, Elite (2 vundne til 9 mål):

3-4: Anette Engel - Mathias Jacobsen = 2-0 (9-5, 9-8)

 

Finalen, Elite (3 vundne til 9 mål):

1-2: Bjarne Axelsen - Anders Dodensig = 3-0 (9-5, 9-3, 9-2)

 

NM-finale 2013, Kvinder: 

Anette Engel - Lis Engel = 1-0 (9-6)

 

NM-finale 2013, Veteran (V35):

Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen = 2-0 (9-6, 9-7)

 

NM-semifinaler 2013, Ungdom (U25):

Anders Dodensig - Rasmus Sund Gade = 1-0 (9-1)
Mathias Jacobsen - Emil Algrensen = 0-1 (8-9)

 

NM-bronzekamp 2013, Ungdom (U25)

Mathias Jacobsen - Rasmus Sund Gade = 0-1 (8-9)

 

NM-finale 2013, Ungdom (U25):

Anders Dodensig - Emil Algrensen = 2-0 (9-4, 9-3)

 

NM-finale 2013, Double:

Finale 1: Pink Elephants - Fremad Eagles = 6-1
Finale 2: Pink Elephants - Fremad Eagles = 6-3

Guld: Pink Elephants (Bjarne Axelsen, Anette Engel)
Sølv: Fremad Eagles (Anders Dodensig, Emil Algrensen)
Bronze: Brønderslev Eagles (Mathias Jacobsen, Michael Toft Nielsen)

 

Statistik for NM 2013:
Guld-sølv-bronze

  • 3-0-0: Bjarne Axelsen (Elite, Double, V35)
  • 2-0-1: Anette Engel (Kvinde, Double, Elite)
  • 1-2-0: Anders Dodensig (U25, Elite, Double)
  • 0-2-0: Emil Algrensen (Double, U25)
  • 0-1-1: Michael Toft Nielsen (V35, Double)
  • 0-1-0: Lis Engel (Kvinde)
  • 0-0-1: Mathias Jacobsen (Double)
  • 0-0-1: Rasmus Sund Gade (U25)
  • 0-0-1: Erik Jespersen (V35)
  • 0-0-1: Rose A. Pedersen (Kvinde)

 

 

Statistik for NM 2004-2013:

http://dbhu.bordhockey.dk/tour/regional.php

 

Statistik for Coppa Angela:

Medaljer ELITE 2007 - 2013 (guld, sølv, bronze):

2007: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Michael Toft Nielsen
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
2009: Bjarne Axelsen, Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig
2010: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel


Antal vundne medaljer (guld-sølv-bronze):
7-0-0: Bjarne Axelsen
0-5-1: Anette Engel
0-1-4: Anders Dodensig
0-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
0-0-1: Michael Toft Nielsen

 

Medaljer Ungdom 2007 - 2013 (guld, sølv, bronze):

2007: Mathias Langbak, Anders Dodensig, Nicolai D. Jeppesen
2008: Anders Dodensig, Nicolai Dahl Jeppesen, Nico Lyksholm
2009: Nicolai Dahl Jeppesen, Anders Dodensig, Nico Lyksholm
2010: Anders Dodensig, Nico Lyksholm, Emil Algrensen
2011: Anders Dodensig, Lasse Kristensen, Victor Bodilsen (NM)
2012: Anders Dodensig, Mathias Jacobsen, Fredrik Løth Bodilsen
2013: Anders Dodensig, Emil Algrensen, Rasmus Sund Gade

 

Antal vundne medaljer ungdom (guld-sølv-bronze):

5-2-0: Anders Dodensig
1-1-1: Nicolai Dahl Jeppesen
1-0-0: Mathias Langbak Christiansen
0-1-2: Nico Lyksholm
0-1-1: Emil Algrensen
0-1-0: Mathias Jacobsen
0-1-0: Lasse Kristensen
0-0-1: Rasmus Sund Gade
0-0-1: Victor Løth Bodilsen
0-0-1: Fredrik Løth Bodilsen


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)