Nyheder
2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-07-12
INFO: Denmark Open 2019

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

2019-06-11
DBHU Ranglisten (11/6 2019)

2019-06-10
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-06-05
FACTS: Sommer Cup 2019

2019-06-03
DM 2021: valg af turneringsby

2019-05-29
DM 2020: kvalifikationen

2019-05-29
DBHU KALENDEREN

2019-05-25
EM 2020: kvalifikationen

2019-05-14
DM 2021: valg af turneringsby

2019-05-09
DBHU Ranglisten (1/5 2019)

2019-05-08
DBHU Tour 2019 (4)

2019-05-08
INFO: Herning Masters 2019

2019-05-08
INFO: Sommer Cup 2019

2019-05-08
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-05-02
DBHU KALENDEREN

2019-04-16
DBHU Ranglisten (15/4 2019)

2019-04-12
FACTS: Påske Cup 2019

2019-04-11
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-04-10
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-26
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2019

2019-03-24
Grathien Niyonshuti vandt U18 Mesterskabet 2019

2019-03-21
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

FACTS: DBHU P.O. Mesterskabet 13

2013-08-13

DBHU Play Off Mesterskabet 2013
Tirsdag d. 13/8 2013 kl. 17:00 - 19:30
Mødelokalerne hos Radio 101,2 FM
Algade 32, DK-9700 Brønderslev


Resultater:

Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen - Mads Løth Bodilsen = 5-3, 5-1, 7-3, 4-2 (4-0)
Anders Dodensig - Emil Algrensen = 5-3, 5-2, 5-4, 1-2, 5-1 (4-1)

Anette Engel - Fredrik Løth Bodilsen = 5-1, 2-0, 5-3, 6-2 (4-0)
Michael Toft Nielsen - Mathias Jacobsen = 2-3, 0-1, 0-4, 2-3f (0-4)

 

Semifinaler:
Bjarne Axelsen - Anders Dodensig = 3-1, 4-3, 2-6, 4-2, 7-2 (4-1)
Anette Engel - Mathias Jacobsen = 2-0, 4-1, 1-2, 3-2, 0-2, 7-2 (4-2)


Bronzekamp:
Anders Dodensig - Mathias Jacobsen = 2-5, 4-3, 2-6, 2-4, 4-3, 3-5 (2-4)


Finalen:

Bjarne Axelsen - Anette Engel = 4-2, 5-2, 1-4, 4-2, 6-1 (4-1)

 

B-semifinaler:
Mads Løth Bodilsen - Emil Algrensen = 1-3, 1-3, 0-3, 3-1, 3-2, 1-3 (2-4)
Fredrik Løth Bodilsen - Michael Toft Nielsen = 2-7, 1-2f, 1-7, 3-8 (0-4)

 

B-finalen:
Emil Algrensen - Michael Toft Nielsen = 1-2, 2-1, 0-3, 4-3, 1-2, 9-0, 2-3f (3-4)

 

Kampen om 7. pladsen:
Mads Løth Bodilsen - Fredrik Løth Bodilsen = 3-2f, 5-1, 2-3, 4-1, 6-2 (4-1)

 

Kvalificerede:
De 8 bedste på DBHU Ranglisten pr. 15/7 2013
Ved afbud fra top 8 videregives muligheden for deltagelse.

 

Seneste tilmelding:
Fredag den 9/8 2013 kl. 12:00 på
bjarne@9700.dk

 

Turneringssystem:
De 8 spillere seedes 1 til 8 af DBHU Bestyrelsens forretningsudvalg.
Til kvartfinalerne foretages der lodtrækning ud fra følgende model:

K1: Spiller seedet 1 eller 2 - Spiller seedet 7 eller 8
K2: Spiller seedet 3 eller 4 - Spiller seedet 5 eller 6

K3: Spiller seedet 3 eller 4 - Spiller seedet 5 eller 6
K4: Spiller seedet 1 eller 2 - Spiller seedet 7 eller 8

I semifinale 1 mødes vinderne af K1 og K2.
I semifinale 2 mødes vinderne af K3 og K4.

Semifinalevinderne spiller finale i DBHU P.O. Mesterskabet 2013.

Der spilles desuden bronzekamp og B-slutspil om plads 5 til 8.

 

Kampsystem:
Bedst af 7 med 5-minutters kampe

 

Tidsskema, tirsdag d. 13/8 2013:

16:50: Seneste mødetid

17:00: Kvartfinaler

17:45: Semifinaler og B-semifinaler

18:30: Finale, bronzekamp, B-finale og kamp om 7. pladsen

 

Seedning
DBHU Play off Mesterskabet 2013:

DBHUs forretningsudvalg bestående af Michael Toft Nielsen, Anette Engel og Bjarne Axelsen har foretaget seedning til DBHU Play off Mesterskabet 2013 på den måde at hver af de ovenstående personer i perioden 11. til 14. juli 2013 har seedet de 8 deltagende spillere, hvorefter de tre personers seedninger er lagt sammen til den endelige seedning.

I tilfælde hvor de tre personer i DBHUs forretningsudvalg ikke har været enige er følgende principper anvendt:

A) Tidligere præstationer i den pågældende turnering
B) Samlet pointsantal på DBHU Ranglisten de seneste 12 måneder
C) Indbyrdes opgør i play off

Eventuelle spørgsmål til eller klager over seedningen kan mailes af de deltagende personer til bjarne@9700.dk så de er DBHU i hænde senest torsdag den 1. august 2013 kl. 12:00.


Seedning:
1) Bjarne Axelsen
2) Anette Engel
3) Anders Dodensig
4) Michael Toft Nielsen
5) Mathias Jacobsen
6) Emil Algrensen
7) Mads Løth Bodilsen
8) Fredrik Løth Bodilsen

 

Spørgsmål eller tilmelding:

Kontakt Bjarne Axelsen på bjarne@9700.dk

 

Medaljestatistik 2009-2013

2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Nicolai Dahl Jeppesen
2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2011: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2012: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2013: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Mathias Jacobsen

 

Antal medaljer fordelt på personer:
(Guld-sølv-bronze: Personens navn)

5-0-0: Bjarne Axelsen
0-3-2: Anette Engel
0-2-1: Anders Dodensig
0-0-1: Mathias Jacobsen
0-0-1: Nicolai Dahl Jeppesen


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)