Nyheder
2019-03-24
Grathien Niyonshuti vandt U18 Mesterskabet 2019

2019-03-21
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-03-21
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-19
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2019

2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

FACTS: Danish Open 2012

2012-01-05

LIVE fra play off:

 

Kvartfinaler, elite (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen - Fredrik L. Bodilsen = 5-4, 7-5, 6-5, 7-5 (4-0)
Anders Dodensig - Rose A. Pedersen = 4-0, 2-0, 4-1, 7-0 (4-0)
Anette Engel - Mathias Jacobsen = 4-2, 6-0, 8-2, 9-0 (4-0)
Michael T. Nielsen - Alexander J. Nielsen = 3-2, 6-1, 3-1, 6-1 (4-0)

 

Semifinaler, elite (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen
- Michael T. Nielsen = 3-1, 5-1, 2-1, 6-2 (4-0)
Anders Dodensig - Anette Engel = 1-2, 7-1, 6-2, 2-1, 4-2 (4-1)

 

Kampen om bronzemedaljen (4 vundne kampe):
Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 0-4, 3-2, 1-0, 1-6, 3-4f, 5-3, 3-0 (4-3)

 

Finalen (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen - Anders Dodensig = 3-2, 7-0, 7-4, 5-3 (4-0)

 

 

B-semifinaler (3 vundne kampe):
Alexander J. Nielsen - Fredrik L. Bodilsen = 2-3f, 5-2, 2-1f, 2-3, 5-2 (3-2)
Mathias Jacobsen - Rose A. Pedersen = 2-1f, 7-0, 5-0 (3-0)

 

B-finalen (4 vundne kampe):
Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen = 2-3, 3-1, 4-0, 1-2, 3-0, 2-4, 2-4 (3-4)

 

Ungdom, semifinaler (2 vundne kampe):
Anders Dodensig
- Fredrik Løth Bodilsen = 6-4, 6-3 (2-0)
Mathias Jacobsen - Alexander Juhl Nielsen = 2-5, 2-3f (0-2)

 

Ungdom, kamp om 3. pladsen (1 vunden kamp):
Fredrik Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen = 0-2 (0-1)

 

Ungdom, finale (3 vundne kampe):
Anders Dodensig
- Alexander Juhl Nielsen = 5-3, 4-3, 4-3 (3-0)

 

Veteran, finale (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen
- Michael Toft Nielsen = 6-2, 3-2, 2-1, 2-1 (4-0)

 

I parentéserne ovenfor vises samlet antal vundne sæt.

------------------------------------------------------

Danish Open 2012, lørdag den 7. januar 2012:

Nedenfor ses vigtige informationer vedr. Danish Open 2012.
Alle informationer er med forbehold for ændringer.
Sørg for altid at holde dig opdateret her på www.bordhockey.dk

 

Tilmelding:

  • Send en sms til 28 34 43 40
  • Send en mail til bjarne@9700.dk
  • Tilmelding ved fremmøde til træning hos Fremad Eagles.

Tilmelding senest torsdag den 5. januar 2012.

 

Betaling:
Det er gratis at deltage for medlemmer af klubber under DBHU.
For ikke-medlemmer er prisen 100 kroner.

 

Spillested:
Mødelokalerne, Algade 32, DK-9700 Brønderslev
Telefon på spilledagen: (+45) 28 34 43 40

 

Tidsskema:
10:30 Lodtrækning til DBHU Cuppen, 4. afdeling

10:45 DBHU Cuppen, 4. afdeling (ud af 6 afdelinger)
http://dbhu.bordhockey.dk/tour/dancup.php

OBS:
11:00 Absolut seneste registrering til eliteklassen

11:30 Indledende runde
13:00 Finaledivision A
14:15 Kvartfinaler
15:15 Semifinaler + B-slutspil
16:00 Finale + bronzekamp

 

Specielle kategorier (junior + veteran):
16:00 Kvalifikation til semifinaler i junior og veteran

16:45 Evt. semifinaler i junior og veteran

(DBHU Bestyrelsen afgør på selve dagen om disse kategorier afvikles.
Juniorer og veteraner der deltager i elite-semifinalerne er direkte kvalificerede til semifinalerne i disse specialkategorier.
Disse spillere rangeres inden semifinalerne i specialkategorierne efter deres slutplacering i eliteklassen.
Alle øvrige interesserede juniorer og veteraner spiller kvalifikation til semifinalerne for juniorer og veteraner, mens der spilles finale og bronzekamp i eliteklassen)

17:15 Evt. finaler i junior og veteran

19:00 Banket (spisning m.m.)

 

Medaljevindere 2008 - 2012:
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel


Ungdomsvindere 2008 - 2012:
2008: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Mick Poulsen
2009: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
2010: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen

 

Veteranfinaler:
2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)