Nyheder
2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

2019-10-09
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-10-09
FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

2019-10-06
STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

2019-10-05
INFO: Danish Masters 2019

2019-10-05
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

2019-10-05
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-10-05
FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

2019-09-05
DBHU KALENDEREN

2019-09-05
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-26
DBHU Ranglisten (26/8 2019)

2019-08-24
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-24
EM-kvalifikation 2020 (2)

2019-08-24
FACTS: DENMARK OPEN 2019

2019-08-24
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-08-20
INFO: Denmark Open 2019

2019-08-13
DBHU Ranglisten (12/8 2019)

2019-08-12
DM 2020: Kvalifikationen

2019-08-12
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-08-12
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-08-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-08-12
DBHU KALENDEREN

2019-08-05
INFO: Denmark Open 2019

2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

FACTS: Danish Open 2012

2012-01-05

LIVE fra play off:

 

Kvartfinaler, elite (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen - Fredrik L. Bodilsen = 5-4, 7-5, 6-5, 7-5 (4-0)
Anders Dodensig - Rose A. Pedersen = 4-0, 2-0, 4-1, 7-0 (4-0)
Anette Engel - Mathias Jacobsen = 4-2, 6-0, 8-2, 9-0 (4-0)
Michael T. Nielsen - Alexander J. Nielsen = 3-2, 6-1, 3-1, 6-1 (4-0)

 

Semifinaler, elite (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen
- Michael T. Nielsen = 3-1, 5-1, 2-1, 6-2 (4-0)
Anders Dodensig - Anette Engel = 1-2, 7-1, 6-2, 2-1, 4-2 (4-1)

 

Kampen om bronzemedaljen (4 vundne kampe):
Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 0-4, 3-2, 1-0, 1-6, 3-4f, 5-3, 3-0 (4-3)

 

Finalen (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen - Anders Dodensig = 3-2, 7-0, 7-4, 5-3 (4-0)

 

 

B-semifinaler (3 vundne kampe):
Alexander J. Nielsen - Fredrik L. Bodilsen = 2-3f, 5-2, 2-1f, 2-3, 5-2 (3-2)
Mathias Jacobsen - Rose A. Pedersen = 2-1f, 7-0, 5-0 (3-0)

 

B-finalen (4 vundne kampe):
Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen = 2-3, 3-1, 4-0, 1-2, 3-0, 2-4, 2-4 (3-4)

 

Ungdom, semifinaler (2 vundne kampe):
Anders Dodensig
- Fredrik Løth Bodilsen = 6-4, 6-3 (2-0)
Mathias Jacobsen - Alexander Juhl Nielsen = 2-5, 2-3f (0-2)

 

Ungdom, kamp om 3. pladsen (1 vunden kamp):
Fredrik Løth Bodilsen - Mathias Jacobsen = 0-2 (0-1)

 

Ungdom, finale (3 vundne kampe):
Anders Dodensig
- Alexander Juhl Nielsen = 5-3, 4-3, 4-3 (3-0)

 

Veteran, finale (4 vundne kampe):
Bjarne Axelsen
- Michael Toft Nielsen = 6-2, 3-2, 2-1, 2-1 (4-0)

 

I parentéserne ovenfor vises samlet antal vundne sæt.

------------------------------------------------------

Danish Open 2012, lørdag den 7. januar 2012:

Nedenfor ses vigtige informationer vedr. Danish Open 2012.
Alle informationer er med forbehold for ændringer.
Sørg for altid at holde dig opdateret her på www.bordhockey.dk

 

Tilmelding:

  • Send en sms til 28 34 43 40
  • Send en mail til bjarne@9700.dk
  • Tilmelding ved fremmøde til træning hos Fremad Eagles.

Tilmelding senest torsdag den 5. januar 2012.

 

Betaling:
Det er gratis at deltage for medlemmer af klubber under DBHU.
For ikke-medlemmer er prisen 100 kroner.

 

Spillested:
Mødelokalerne, Algade 32, DK-9700 Brønderslev
Telefon på spilledagen: (+45) 28 34 43 40

 

Tidsskema:
10:30 Lodtrækning til DBHU Cuppen, 4. afdeling

10:45 DBHU Cuppen, 4. afdeling (ud af 6 afdelinger)
http://dbhu.bordhockey.dk/tour/dancup.php

OBS:
11:00 Absolut seneste registrering til eliteklassen

11:30 Indledende runde
13:00 Finaledivision A
14:15 Kvartfinaler
15:15 Semifinaler + B-slutspil
16:00 Finale + bronzekamp

 

Specielle kategorier (junior + veteran):
16:00 Kvalifikation til semifinaler i junior og veteran

16:45 Evt. semifinaler i junior og veteran

(DBHU Bestyrelsen afgør på selve dagen om disse kategorier afvikles.
Juniorer og veteraner der deltager i elite-semifinalerne er direkte kvalificerede til semifinalerne i disse specialkategorier.
Disse spillere rangeres inden semifinalerne i specialkategorierne efter deres slutplacering i eliteklassen.
Alle øvrige interesserede juniorer og veteraner spiller kvalifikation til semifinalerne for juniorer og veteraner, mens der spilles finale og bronzekamp i eliteklassen)

17:15 Evt. finaler i junior og veteran

19:00 Banket (spisning m.m.)

 

Medaljevindere 2008 - 2012:
2008: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Rolf Locher
2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel
2011: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2012: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel


Ungdomsvindere 2008 - 2012:
2008: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Mick Poulsen
2009: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Berthram Jellesen
2010: Nico Lyksholm - Anders Dodensig - Nicolai Dahl Jeppesen
2011: Anders Dodensig - Emil Algrensen - Kim Pedersen
2012: Anders Dodensig - Alexander Juhl Nielsen - Mathias Jacobsen

 

Veteranfinaler:
2012: Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)