Nyheder
2019-03-21
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-03-21
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-19
INFO: DBHU Super Cup-finalen 2019

2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

2018-09-24
DBHU Tour 2018 (9)

2018-09-24
DBHU KALENDEREN

VM 2011, Turku, Finland

2011-06-12

VM 2011, resultater fra play off i den åbne kategori.

 

 

Ottendedelsfinaler:

Edgars Caics – Tomas Pettersson = 0-6, 3-1, 2-6, 3-2, 5-4f, 4-5, 4-1
Dommer: Michael Toft Nielsen (Danmark)

Andrey Voskoboynikov – Ivan Zakharov = 2-3, 1-2, 2-5, 3-2, 7-6f, 3-2, 2-5

Dommer: Dmytro Kudrytsky (Ukraine)

Roni Nuttunen – Arto Käsmä = 1-3, 3-2, 1-6, 3-0, 5-0, 4-1

Dommer: Juha Erälaukko (Finland)

Alexander Miloradov – Atis Silis = 0-6, 3-4, 4-5f, 3-4f

Dommer: Vladislav Trofimov (Estland)

Ahti Lampi – Alexey Titov = 3-2f, 2-0, 3-2, 4-3

Dommer: Karlis Balodis (Estland)

Maxim Borisov – Oleg Dmitrichenko = 4-1, 2-3, 0-4, 4-5, 4-6

Dommer: Bjarne Axelsen (Danmark)

Yanis Galuzo – Matiss Saulitis = 3-0, 4-1, 3-2, 3-2

Dommer: Magor Papp (Ungarn)

Kalle Bindekrans – Petter Bengtsson = 2-3f, 2-1, 3-4, 2-3, 4-1, 3-1, 3-2
Dommer: Tim Tigges (Tyskland)

 

 

Kvartfinaler:
Edgars Caics – Ivan Zakharov = 2-4, 5-3, 2-3f, 3-4f, 6-5f, 4-3f, 3-1

Dommer: Vladislav Trofimov (Estland)

Roni Nuttunen – Atis Silis = 2-1, 3-2, 3-2, 3-2

Dommer: Bjarne Axelsen (Danmark)

Ahti Lampi – Oleg Dmitrichenko = 2-3f, 2-3, 4-2, 4-2, 0-4, 0-2
Dommer: Dmytro Kudrytsky (Ukraine)

Yanis Galuzo – Kalle Bindekrans = 2-1, 3-4, 3-2, 4-2, 2-5, 3-2

Dommer: Juho Rautio (Finland)



 

Semifinaler:
Edgars Caics – Roni Nuttunen = 4-2, 1-5, 3-5, 1-4, 1-2

Dommer: Magor Papp (Ungarn)


Oleg Dmitrichenko – Yanis Galuzo = 1-3, 3-2, 2-3, 7-1, 2-1f, 5-6f, 4-2

Dommer: Dmytro Kudrytsky (Ukraine)



 

Bronzekamp:

Edgars Caics – Yanis Galuzo = 3-6, 3-4, 5-3, 4-3, 1-2f
Dommer: Vladislav Trofimov (Estland)



Finale:

Roni Nuttunen – Oleg Dmitrichenko = 1-2, 4-1, 3-0, 0-4, 3-4, 2-6
Dommer Bjarne Axelsen (Danmark)

 


Vinderne i de enkelte runder er markeret med blåt.

 

 

Medaljetagerne og danske placeringer:
GULD: Oleg Dmitrichenko (Rusland)
SØLV: Roni Nuttunen (Finland)
BRONZE: Yanis Galuzo (Rusland)
 51: Bjarne Axelsen
 82: Peter Madsen
 86: Anette Engel
102: Michael Toft Nielsen

 

Øvrige verdensmestre:
Kvinder: Maria Yalbacheva (Rusland)
Junior: Maxim Borisov (Rusland)
Veteran: Dmitriy Petrov (Rusland)

ELITEHOLD: Rusland
Kvindehold: Finland
Juniorhold: Rusland
Veteranhold: Rusland

 

Spillere fra Danmark i specielle kategorier:
Anette Engel og Michael Toft Nielsen deltog i hhv. kvinde og veteran.
Anette Engel blev nummer 13 i kvindeklassen.
Michael Toft Nielsen blev nummer 18 i veteranklassen.

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)