Nyheder
2019-03-24
Grathien Niyonshuti vandt U18 Mesterskabet 2019

2019-03-21
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-03-21
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-19
INFO: DBHU Super Cup-finalen 2019

2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

FACTS: Danish Masters 2010

2010-12-11

Medaljevindere i Danish Masters 2004 - 2010 ELITE:
2004: Bjarne Axelsen, Lasse Penning, Kenneth Nielsen
2005: Bjarne Axelsen, Jan Berggren Jensen, Mathias Langbak
2006: Bjarne Axelsen, Peter Ørum, Peter Madsen
2007: Bjarne Axelsen, Mathias Langbak, Anette Engel
2008: Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Mathias Langbak
2009: Bjarne Axelsen, Anette Engel, Anders Dodensig
2010: Bjarne Axelsen, Anders Dodensig, Anette Engel

 

Ungdomsvindere i Danish Masters 2004 - 2010:
2004: Lasse Penning
2005: Jan Berggren Jensen
2006: Berthram Jellesen
2007: Mathias Langbak
2008: Nicolai Dahl Jeppesen
2009: Nicolai Dahl Jeppesen
2010: Anders Dodensig

 

Live fra Danish Masters 2010:


Indledende play off-pulje Grøn:
Peter Madsen - Michael Toft Nielsen = 4-3f, 3-5, 4-3f, 5-4f, 1-4, 5-2
Anders Dodensig - Mathias Langbak = 4-2, 2-3f, 2-3f, 5-1, 6-1, 3-2f
Peter Madsen - Mathias Langbak = 4-1, 1-3, 4-2, 3-1, 3-1
Anders Dodensig - Michael Toft Nielsen = 7-2, 5-3, 2-1, 4-6, 6-3
Peter Madsen - Anders Dodensig = 2-6, 3-1, 2-5, 3-2f, 1-2, 2-5
Mathias Langbak - Michael Toft Nielsen = 6-4, 3-0, 3-5, 2-3f, 4-0, 3-2

 

Indledende play off-pulje Hvid:
Anette Engel - Emil Algrensen = 5-1, 3-1, 7-1, 4-0
Bjarne Axelsen - Kenneth Nielsen = 8-5, 7-3, 6-2, 6-4
Anette Engel - Kenneth Nielsen = 4-1, 4-2, 4-0, 8-1
Bjarne Axelsen - Emil Algrensen = 2-0, 9-4, 9-1, 6-5f
Anette Engel - Bjarne Axelsen = 2-8, 0-2, 3-4f, 4-3f, 0-6
Kenneth Nielsen - Emil Algrensen = 4-3f, 6-3, 1-3, 2-3f, 2-3f, 2-6

 

1. knock out-runde:
Peter Madsen - Lasse Kristensen = 7-0, 6-0, 4-2, 1-0
Emil Algrensen - Michael Toft Nielsen = 2-3, 2-7, 1-8, 1-9
Mathias Langbak - Kenneth Nielsen = 3-0, 2-3, 3-1, 2-3f, 4-1,
Anette Engel - Elise Algrensen = 7-4, 6-4, 8-4, 5-3

 

2. knock out-runde:
Peter Madsen - Michael Toft Nielsen = 2-3f, 2-1, 0-2, 1-2f, 2-3f
Mathias Langbak - Anette Engel = 2-5, 1-7, 1-5, 1-3


Semifinaler:
Anders Dodensig - Anette Engel = 4-3, 3-2, 2-1, 5-1
Bjarne Axelsen - Michael Toft Nielsen = 3-4, 4-2, 3-1, 3-1, 5-0



Kampen om bronzemedaljen:
Anette Engel - Michael Toft Nielsen = 3-0, 3-4f, 3-2f, 3-1, 4-3f



Finalen:
Anders Dodensig - Bjarne Axelsen = 2-7, 0-4, 2-4, 2-7

 

B-kvartfinale:
Mads Bodilsen - Fredrik Bodilsen = 1-0, 3-4, 0-2
Lasse Kristensen - Frederik Kristensen = 5-1, 5-3
Kim Pedersen - Jørgen Jørgensen = 4-1, 2-1
Jess Jensen - Elise Algrensen = 1-2f, 0-3


B-semifinale:
Fredrik Bodilsen - Lasse Kristensen = 0-5, 2-7
Kim Pedersen - Elise Algrensen = 3-1, 2-4, 2-3


B-finale:
Lasse Kristensen - Elise Algrensen = 3-2, 4-2

 

C-kvartfinale:
Fie Hansen - Lis Engel = 2-1f, 0-3, 0-5
Mads Kjærsgaard - Mathias Isaksen = 1-0, 1-2f, 0-1
Nicolai Nygaard - Inger Algrensen = 5-0, 5-0
Rose Augustin - Tobias Kristensen = 2-0, 8-1

 

C-semifinale:
Lis Engel - Mathias Isaksen = 1-3, 1-3
Nicolai Nygaard - Rose Augustin = 0-3, 0-4

 

C-finale:
Mathias Isaksen - Rose Augustin = 0-2, 4-1, 1-2

 

1. Bjarne Axelsen
2. Anders Dodensig
3. Anette Engel
4. Michael Toft Nielsen
5. Peter Madsen
6. Mathias Langbak
7. Emil Algrensen
8. Kenneth Nielsen
9. Lasse Kristensen
10. Elise Algrensen
11. Kim Pedersen
12. Fredrik Bodilsen
13. Mads Bodilsen
14. Jess Jensen
15. Frederik Kristensen
16. Jørgen Jørgensen
17. Rose Augustin
18. Mathias Isaksen
19. Nicolai Nygaard
20. Lis Engel
21. Fie Hansen
22. Mads Kjærsgaard Jacobsen
23. Tobias Kristensen
24. Inger Algrensen

 

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)