Nyheder
2019-12-11
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-11
DM-kvalifikationen 2020

2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

2019-10-09
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-10-09
FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

2019-10-06
STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

2019-10-05
INFO: Danish Masters 2019

2019-10-05
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

2019-10-05
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-10-05
FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

2019-09-05
DBHU KALENDEREN

2019-09-05
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-26
DBHU Ranglisten (26/8 2019)

2019-08-24
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-24
EM-kvalifikation 2020 (2)

2019-08-24
FACTS: DENMARK OPEN 2019

2019-08-24
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-08-20
INFO: Denmark Open 2019

2019-08-13
DBHU Ranglisten (12/8 2019)

2019-08-12
DM 2020: Kvalifikationen

2019-08-12
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-08-12
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-08-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-08-12
DBHU KALENDEREN

2019-08-05
INFO: Denmark Open 2019

2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

Edgars Caics vandt Riga Open

2010-12-05

Lørdag den 4. december 2010 deltog Bjarne Axelsen og Anette Engel fra Fremad Eagles Bordhockey i den 12. udgave af Riga Open i Letlands hovedstad Riga.

Ialt 166 spillere fra 12 nationer deltog i turneringen, der betegnes som en af de 6 sværeste og mest prestigefyldte turneringer i verden.

Turneringen blev spillet som indledende puljespil med 22 spillere i hver pulje, hvoraf kun de 6 bedste gik videre til finaledivision A.

Bjarne Axelsen gik videre til finaledivision A i kraft af en 4. plads i den indledende pulje. Bjarne Axelsen var bl.a. i pulje med den forsvarende europamester Ahti Lampi fra Finland, verdensmesteren for kvinder Maria Yalbacheva (Rusland) og den svenske veteran Thomas Pettersson, der endda kun var 7. seedet i puljen.

Anette Engel blev nummer 11 i sin indledende pulje og gik dermed til den 3. bedste placeringspulje.

I finaledivision A fik Bjarne Axelsen en 12. plads, hvilket betød en samlet placering som nummer 24.

Anette Engel blev nummer 11 i den 3. bedste placeringspulje, hvilket sammenlagt betød en plads som nummer 83 til Anette Engel.

Det lader til at begge spillere henter en smule ekstra points til verdensranglisten, hvilket for Bjarne Axelsens vedkommende betyder han kan beholde sin plads som nummer 35, når Riga Open fra 2008 bliver fjernet fra verdensranglisten.

For Anette Engel betyder det at hun igen kan indtage pladsen som næstbedste dansker én plads foran Anders Dodensig, som dermed er tredjebedste danske spiller på verdensranglisten.

Turneringen blev vundet af Edgars Caics fra Letland, der i finalen besejrede Matiss Saulitis - ligeledes fra Letland.
Bronzen gik til Petr Tmej fra Tjekkiet.

 

Slutstillingen:
(Placering, seedning, spillerens navn)


1. 2 Edgars Caics (Vinder af Riga Open)
2. 9 Matiss Saulitis
3. 3 Petr Tmej
4. 4 Yanis Galuzo
5. 11 Oleg Dmitrichenko
6. 12 Peter Ostlund
7. 1 Ahti Lampi
8. 20 Karlis Balodis
9. 42 Jevgeni Zholobovski
10. 50 Thomas Petersson
11. 23 Didzis Ziemelis
12. 18 Maria Yalbacheva
13. 14 Anton Kiselyov
14. 15 Pontus Eriksson
15. 6 Raivis Pukinskis
16. 7 Alexey Titov
17. 26 Mikus Saulitis
18. 32 Igor Masloboev
19. 48 Vladimir Egorov
20. 43 Yuriy Ivanov
21. 28 Jevgenijs Zaharovs
22. 24 Mykhaylo Spivakovskyy
23. 46 Valts Smagars
24. 17 Bjarne Axelsen (bedste dansker)
25. 25 Santtu Sainio
26. 19 Jakub Sladek
27. 8 Edgars Saulitis
28. 39 Maxim Borisov
29. 45 Arturs Vercins
30. 41 Sergejs Mihejevs
31. 35 Dmitriy Belavin
32. 36 Jimmy Mardell
33. 22 Janis Kalnevics
34. 56 Milos Sevr
35. 13 Alexandr Kosyrev
36. 60 Toni Koivula
37. 34 Artjoms Zaharovs
38. 53 Martin Zenisek
39. 38 Jari Sahlgren
40. 65 Irina Belavina
41. 37 Timo Toivonen
42. 30 Dmitry Soloviev
43. 16 Raivis Sternats
44. 63 Salvis Skarainis
45. 73 Andryy Lapchenko
46. 52 Espen Moe
47. 27 Ladislav Tmej
48. 54 Bernard Rjavec
49. 21 Alexandr Zaytsev (Vinder af B-gruppen)
50. 10 Dmitriy Petrov
51. 57 Edgars Mucenieks
52. 31 Juho Rautio
53. 33 Sandis Kalnins
54. 59 Igor Saveljev
55. 49 Vitaly Skorobogatov
56. 40 Otto Pesala
57. 29 Vaclav Pikl
58. 82 Rihards Gals
59. 55 Valeriy Samsonov
60. 74 Roberts Kupcs
61. 79 Niko Tuominen
62. 76 Janis Karlovskis
63. 128 Maxim Starkov
64. 71 Aleksandrs Zernovojs
65. 88 Jani Herlevi
66. 84 Ilze Zuce-Tenca
67. 85 Arnis Vitols
68. 83 Konstantin Mishurinskikh
69. 93 Valts Grinbergs
70. 61 Andrejs Kuznecovs
71. 96 Viesturs Lapins
72. 94 Vladislav Trofimov
73. 81 Vafa Hamdamov (Vinder af C-gruppen)
74. 90 Maria Saveljeva
75. 101 Anton Lampi
76. 80 Vesa Huotelin
77. 89 Gints Lasmanis
78. 70 Serhiy Tsyba
79. 95 Eriks Kuharjonoks
80. 51 Truls Mansson
81. 98 Kaspars Dubavs
82. 66 Netta Jousi
83. 77 Anette Engel (næstbedste dansker)
84. 120 Jorens Leskovics
85. 75 Vyacheslav Potehin
86. 92 Mariss Emerbergs
87. 44 Alexandr Zhulyabin
88. 100 Rudolfs Kreicbergs
89. 64 Petr Mozhaev
90. 87 Eduards Pakis
91. 110 Rudolfs Kamzols
92. 106 Kaspars Vilums
93. 123 Andris Liepins
94. 172 Marcis Andersons
95. 47 Kirill Storchak
96. 78 Romans Falkensteins
97. 72 Rudolfs Valainis (Vinder af D-gruppen)
98. 69 Antti Suojanen
99. 67 Sandis Kadakovskis
100. 58 Kirill Rudnev
101. 99 Kristaps Zarinieks
102. 104 Guntis Karlovskis
103. 62 Haralds Gals
104. 105 Elvijs Silins
105. 86 Ilgvars Pavlovskis
106. 117 Aivars Vavers
107. 68 Teuvo Moisa
108. 102 Guntis Ernsteins
109. 124 Filips Buhtujevs
110. 114 Arnis Gustins
111. 97 Lauris Abols
112. 119 Edzus Kaneps
113. 91 Baiba Dace Ozolina
114. 135 Andrei Kniaziuk
115. 116 Roberts Behmanis-Bergmanis
116. 103 Darta Ozolina
117. 132 Evgeniy Goloviznin
118. 127 Alexander Makushkin
119. 129 Sandis Lagzdins
120. 121 Rimants Mironovics
121. 115 Valeri Trofimov (Vinder af E-gruppen) 
122. 112 Elians Edelis
123. 118 Kaspars Kuharjonoks
124. 113 Edgars Vitols
125. 139 Emils Liepins
126. 107 Gundega Pake
127. 108 Vilnis Zoldners
128. 111 Elina Gala
129. 134 Per E. Weckhorst
130. 109 Intars Zubeckis
131. 122 Alen Shekarev
132. 126 Kaspars Puikevics
133. 145 Viesturs Berzins
134. 150 Oleg Bublikov
135. 133 Aleksandrs Goba
136. 138 Tomass Keiss
137. 148 Konstantins Ruckis
138. 140 Janis Rektins
139. 125 Sergey Isaev
140. 136 Einars Dreimanis
141. 162 Kestutis Bagonas
142. 130 Laima Kamzola
143. 153 Georgijs Semjonovs
144. 158 Toms Stupele
145. 141 Sandis Krasts (Vinder af F-gruppen)
146. 142 Roberts Tiluks
147. 144 Jan-Olof Hansson
148. 151 Janis Zalite
149. 137 Jali Salo
150. 147 Oskars Smiltenis
151. 149 Karlis Abols
152. 169 Tautvydas Bagonas
153. 168 Zygimantas Bagonas
154. 152 Roberts Bomis
155. 157 Aksels Henrihsons
156. 143 Rainers Kalnins
157. 165 Sigitas Zakarevicius
158. 156 Gunta Lankovska
159. 170 Valeriy Kuznetsov
160. 155 Reinis Sestakovskis
161. 171 Alexander Plotnikov
162. 161 Toms Daniels Osins
163. 175 Ingus Knopkens
164. 167 Alens Kalnins
165. 164 Juha-Matti Juntunen

 

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)