Nyheder
2019-12-14
DBHU KALENDEREN

2019-12-14
FACTS: TABK Grand Prix 2019

2019-12-14
DBHU Grand Prix 2019/20 (6)

2019-12-11
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-11
DM-kvalifikationen 2020

2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

2019-10-09
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-10-09
FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

2019-10-06
STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

2019-10-05
INFO: Danish Masters 2019

2019-10-05
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

2019-10-05
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-10-05
FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

2019-09-05
DBHU KALENDEREN

2019-09-05
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-26
DBHU Ranglisten (26/8 2019)

2019-08-24
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-24
EM-kvalifikation 2020 (2)

2019-08-24
FACTS: DENMARK OPEN 2019

2019-08-24
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-08-20
INFO: Denmark Open 2019

2019-08-13
DBHU Ranglisten (12/8 2019)

2019-08-12
DM 2020: Kvalifikationen

2019-08-12
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-08-12
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-08-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-08-12
DBHU KALENDEREN

2019-08-05
INFO: Denmark Open 2019

2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

World Tour Montreal, Canada 2010

2010-06-06

World Tour Rose Bowl Classic 2010 in Montreal:
Saturday the 5th of June 2010
(Lørdag den 5. juni 2010)

 

 

Round of 16/Ottendedelsfinaler:

Bjarne Axelsen – Tim Walker = 4-0, 2-3, 4-0, 6-2

Denis Maillé – Francois Xavier Jetté = 3-4, 3-2, 5-4, 2-1pp

Bernie Kunzler – Patrick Duplessis = 4-6, 4-2, 4-3, 6-1
Arne Johannes Holmin – Kent Richter = 0-1, 4-2, 5-2, 5-1

Reggie Stefaniszyn – Michel Decarie = 7-6pp, 3-2, 0-2, 3-2
Alain Gamache – David Decrozant = 2-3pp, 2-3pp, 3-2, 2-1pp, 2-0
Dany LeClerc – Michael Toft Nielsen = 4-1, 3-2, 4-1
Eric Desjardins – Patrick Côté = 5-3, 1-2, 7-0, 6-1

 

 

Quarterfinals/Kvartfinaler:
Bjarne Axelsen – Eric Desjardins = 8-3, 4-3, 3-4, 3-7, 2-1pp
Denis Maillé – Dany LeClerc = 3-1, 3-2pp, 3-2pp

Bernie Kunzler – Alain Gamache = 3-1, 3-2, 4-1
Arne Johannes Holmin – Reggie Stefaniszyn = 5-3, 4-3pp, 3-1

 

 

Semifinals/Semifinaler:

Bjarne Axelsen – Arne Johannes Holmin = 5-4, 3-2, 3-2pp, 4-3pp

Denis Maillé – Bernie Kunzler = 1-4, 4-2, 3-2, 3-1, 0-5, 0-3, 3-2pp

 

 

Bronze match/Bronzekampen:

Arne Johannes Holmin – Bernie Kunzler = 1-3, 2-0, 4-2

 

 

The final/Finalen:

Bjarne Axelsen – Denis Maillé = 5-2, 6-2, 3-4pp, 3-1, 1-3, 6-3

 

 

 

B Quarterfinals/B-kvartfinaler:

Patrick Côté – Tim Walker = 5-4pp, 3-4pp, 5-4, 2-5, 6-1

Michael Toft Nielsen – Francois Xavier Jetté = 3-2, 6-1, 6-2

David Decrozant – Patrick Duplessis = 5-2, 1-0, 6-3

Michel Decarie – Kent Richter = 1-5, 2-3, 4-1, 5-7

 

 

B semifinals/B-semifinaler:

Patrick Côté – Kent Richter = 5-2, 5-1, 3-4, 5-4

Michael Toft Nielsen – David Decrozant = 6-2, 4-5pp, 3-2, 1-4, 3-1

 

 

B-bronze match/B-bronzekampen:

Kent Richter – David Decrozant = 6-2, 3-2, 2-0

 

 

B-final/B-finalen:

Patrick Côté – Michael Toft Nielsen = 4-0, 3-1, 1-6, 1-2pp, 4-3pp

 

 

 

 

Final standings/Slutstillingen:

Guld: Bjarne Axelsen (Danmark)

Sølv: Denis Maillé (Canada)
Bronze: Arne Johannes Holmin (Norge)

4: Bernie Kunzler (Canada)

5: Reggie Stefaniszyn (Canada)

6: Alain Gamache (Canada)

7: Dany LeClerc (Canada)
8: Eric Desjardins (Canada)

9: Patrick Côté (Canada)
10: Michael Toft Nielsen (Danmark)

11: Kent Richter (Canada)

12: David Decrozant (Canada)

13: Michel Decarie (Canada)

14: Patrick Duplessis (Canada)

15: Francois Xavier Jetté (Canada)
16: Tim Walker (USA)

17: Ron Chesick (Canada)

18: Francois Larivée (Canada)

19: Dan Casciati (Canada)

20: Francois Prevost (Canada)

21: Steve Harvey (Canada)

22: John Cooke (Canada)

23: Samuel Allen (Canada)
24: Pierre Chastenais (Canada)

 

 

Bjarne Axelsen won World Tour in Montreal, Canada
Denis Maille (Canada) got the silver
Arne Johannes Holmin (Norge) won the bronze medal.


From the left:
Denis Maillé, Bjarne Axelsen and Arne Johannes Holmin

 

 

Patrick Côté (Canada) won the B-group and ended 9th.
Michael Toft Nielsen (Denmark) got the silver
Kent Richter (Canada) won the bronze


From the left:
Michael Toft Nielsen, Patrick Côté and Kent Richter


The final in Rose Bowl Classic 2010 i Montreal
Denis Maille (Canada) - Bjarne Axelsen (Danmark)
Bjarne Axelsen won 5-2, 6-2, 3-4pp, 3-1, 1-3 and 6-3

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)