Nyheder
2019-03-21
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-03-21
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-19
INFO: DBHU Super Cup-finalen 2019

2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

2018-09-24
DBHU Tour 2018 (9)

2018-09-24
DBHU KALENDEREN

2018-09-22
INFO: DM 2019 ELITE

Trophy of Denmark 2010 (turneringsreferat og resultater)

2010-04-17

Trophy of Denmark 2010:

Guld: Bjarne Axelsen (Fremad Eagles, Danmark)
Sølv: Frank Bruneske (Schlicktown, Tyskland)
Bronze: Anders Dodensig (Fremad Eagles, Danmark)

 

 

Referat:

DBHU arrangerede Trophy of Denmark 2010 lørdag den 17. april 2010.

Danske Bjarne Axelsen fra Fremad Eagles mødte i kvartfinalen Peter Mozhaev fra Rusland.
Sidstnævnte havde ellers i ugen op til turneringen tippet en finale mellem disse to spillere, men det blev altså en kvartfinale.
For at komme i kvartfinalen måtte russeren endda besejre sin klubkammerat fra Copenhagen Ice Breakers - Martin Kirchgässner - i ottendedelsfinalerne.

I en anden ottendedelsfinale blev det en flot sejr i play off til Michael Toft Nielsen fra BHK Lokomotiv over Eike Rompa fra Schlicktown Wilhelmshaven.

Anette Engel fra Fremad Eagles besejrede Jesper Madsen fra Copenhagen Ice Breakers, mens Gerrit Janssen fra Schlicktown Wilhelmshaven besejrede Berthram Jellesen fra Fremad Eagles 4-2 i kampe.

I kvartfinalerne udspillede flere dramaer sig.
Anette Engel vandt forholdsvis sikkert over sin klubkammerat Nico Lyksholm med 4-1 i kampe.

Derimod måtte Anders Dodensig fra Fremad Eagles ud i 6 kampe inden han havde besejret Gerrit Janssen fra Schlicktown Wilhelmshaven med 4-2 i kampe herunder 7-6 i den sidste kamp.

Michael Toft Nielsen pressede Frank Bruneske fra Schlicktown Wilhelmshaven ud i 7. og afgørende kamp hvor Frank Bruneske vandt 2-1.

 

I semifinalerne var der dømt klassiker mellem Bjarne Axelsen og Anette Engel i den ene kamp, hvor Bjarne Axelsen ganske vist vandt 4-0 i kampe men dog måtte have to forlængelser i brug i de sidste to kampe før den var hjemme.

I den anden semifinale sled Anders Dodensig i lang tid forgæves imod Frank Bruneske.
Det var utrolig tæt og spændende men til sidst vandt Frank Bruneske forlængelsen i den 6. kamp og dermed samlet 4-2.


Finalen blev ikke så spændende som ventet.
Bjarne Axelsen vandt de to første kampe med 4-0 og 6-0 og færdiggjorde sin 6. sejr på World Touren men den første nogensinde i Europa ved at vinde de to sidste kampe 6-3 og 6-2.

 

Anders Dodensig vandt bronzekampen mod Anette Engel.

 

Play off:


First round:
Anette Engel - Jesper Madsen = 4-5f, 8-0, 2-0, 4-0 og 3-1
Gerrit Janssen - Berthram Jellesen = 9-2, 9-1, 2-3f, 4-1, 2-4, 3-2f
Eike Rompa - Michael Toft Nielsen = 2-3f, 4-0, 3-4f, 3-4f og 0-1
Peter Mozhaev - Martin Kirchgässner = 4-3f, 5-1, 4-0 og 6-3

 

 

Quarterfinals:
Bjarne Axelsen - Peter Mozhaev = 3-0, 3-2f, 3-0, 2-1.
Frank Bruneske - Michael Toft Nielsen = 7-1, 4-1, 1-4, 2-1f, 1-4, 0-1, 2-1.
Anders Dodensig - Gerrit Janssen = 5-2, 3-4f, 3-2f, 4-9, 5-2, 7-6.
Nico Lyksholm - Anette Engel = 2-5, 2-3, 1-3, 5-4, 2-4.

 

Semifinals:
Bjarne Axelsen - Anette Engel = 5-0, 6-1, 3-2f, 2-1f.
Frank Bruneske - Anders Dodensig = 4-2, 0-2, 4-3f, 1-4, 3-2, 3-2f.

 

Bronzematch:
Anders Dodensig - Anette Engel = 2-1, 2-3f, 2-1, 2-1, 0-4, 2-1.



Final:
Bjarne Axelsen - Frank Bruneske = 4-0, 6-0, 6-3, 6-2.

1. Bjarne Axelsen
2. Frank Bruneske
3. Anders Dodensig
4. Anette Engel
5. Nico Lyksholm
6. Gerrit Janssen
7. Peter Mozhaev
8. Michael Toft Nielsen
9. Eike Rompa
10. Martin Kirchgässner
11. Berthram Jellesen
12. Jesper Madsen
13. Jacob Gade
14. Rasmus Gade

 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)