Nyheder
2020-04-08
DBHU KALENDEREN

2020-03-23
OBS: DBHU Grand Prix 2019/20 (8)

2020-03-23
DBHU Grand Slam F5 (2 af 5)

2020-03-23
EM 2020: kvalifikation (Slutstillingen)

2020-03-22
DM 2022 ELITE: valg af turneringsby

2020-03-04
REGLEMENT: DM 2021 Elite

2020-03-02
FACTS: DM 2020 U25

2020-02-29
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-02-25
DM 2022: valg af turneringsby

2020-02-13
DBHU KALENDEREN

2020-02-12
TABK Brønderslevmesterskabet 2020 (1)

2020-02-04
FACTS: DBHU Cuppen 2020

2020-01-26
DBHU Ranglisten (27/1 2020)

2020-01-25
DBHU Grand Prix 2019 2020 (7)

2020-01-25
EM-kvalifination 2020 (4 af 5)

2020-01-25
DM 2020: kvalificerede

2020-01-22
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (1 af 5)

2020-01-20
DM 2020: V35 og U18

2020-01-20
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-01-20
DBHU Grand Prix 2019 2020 (6)

2020-01-20
DM-kvalifikationen 2020

2020-01-20
FACTS: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-18
Formandens beretning 2019

2019-12-16
DBHU Ranglisten (16/12 2019)

2019-12-14
DBHU KALENDEREN

2019-12-14
FACTS: TABK Grand Prix 2019

2019-12-14
DBHU Grand Prix 2019/20 (6)

2019-12-11
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-11
DM-kvalifikationen 2020

2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

Swedish Masters (opdateret)

2010-02-15

6 ørne deltog lørdag d. 13 februar i Swedish Masters 2010 i Stockholm.

Lars Fridell, Jimmy Eklund, Bjarne Axelsen, Andreas Andersson, Martin Arenlind og Dan Engdahl.

De fem første gik videre til semifinalegrupperne.


I semifinalegrupperne ville kun 7 af de 18 i gruppen gå videre til finalegrupperne søndag.

Jimmy Eklund og Lars Fridell kvalificerede sig videre.
Martin Arenlind, Bjarne Axelsen og Andreas Andersson røg ud.
Andreas Andersson og Bjarne Axelsen blev dog nr. 8.


I Bjarne Axelsens gruppe var der pointslighed mellem 4 spillere.
Det ændrede sig dog efter arrangørerne fandt en fejl efter en time.

Desværre havde nr. 7 Martin Zenisek også 19 points og Bjarne Axelsen måtte vie pladsen til Martin Zenisek pga. scorede mål.
Bjarne Axelsen havde selv slået Martin Zenisek så var ikke helt tilfreds med udfaldet.
Specielt ikke fordi det i en time så ud til at pladsen i finalegrupperne var sikret.
Et forkert indtastet resultat for norske Jørn Moldvær havde dog den betydning at Bjarne Axelsen ikke kom videre.

Dermed blev Bjarne Axelsen nr. 43 i Swedish Masters 2010.
Andreas Andersson tabte i sin sidste kamp til ungarske Gergely Regula og mistede dermed pladsen til Kristijan Curkovic fra Kroatien.


Lars Fridell og Jimmy Eklund kom videre til søndag og spiller i finalegrupperne.

Martin Arenlind og Andreas Anderson samt Dan Engdal er desværre også ude af kampen om at vinde turneringen.



Søndag:
Jimmy Eklund sluttede 18 i finalegruppen med 15 points og er desværre ude.
Lars Fridell sluttede 4 i finalegruppen med 26 points og er dermed videre til play off.



Play off:
1/8:
Lars Fridell - Alexandr Kosyrev: 6-1, 3-1, 7-1, 4-3

1/4:
Lars Fridell - Roni Nuttunen:1-4, 2-3, 2-3f, ,1-7

Turneringen blev vundet af Roni Nuttunen foran Petr Tmej med:
5-1, 2-1, 4-2, 4-3



Ørnenes placeringer:
 6: Lars Fridell
35: Jimmy Eklund
43: Bjarne Axelsen
55: Andreas Andersson
78: Martin Arenlind
144: Dan Engdahl

 

 


Vil du se flere resultater kan de findes på:
http://www.bordshockey.net/tavlingar/tavlingar.asp?TID=1207&tno=1&stage=0&from=1&to=205


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2020 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)