Nyheder
2019-01-23
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

2018-09-24
DBHU Tour 2018 (9)

2018-09-24
DBHU KALENDEREN

2018-09-22
INFO: DM 2019 ELITE

2018-09-21
FACTS: 4 Dage På Heden

2018-09-16
Axelsen vandt i Edmonton

2018-09-10
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-09-10
Bjarne Axelsen valgt til præsident

2018-09-07
Michael Toft Nielsen i jubilæum

2018-08-26
STATISTIK: Denmark Open 2008-2018

2018-08-25
VM-kvalifikation 2019 (1 af 5)

2018-08-25
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2018 (4 af 5)

2018-08-25
DBHU RANGLISTEN (26/8 2018)

2018-08-24
FACTS: Denmark Open 2018

2018-08-20
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-08-13
INFO: DM 2019 ELITE

2018-08-13
ÆNDRING: DM 2019 ELITE

2018-08-11
AFSTEMNING: Valg af turneringsby for DM 2019 Elite (RESULTATER)

2018-08-11
DBHU RANGLISTEN (12/8 2018)

2018-08-11
DBHU TOUR 2018 (6)

2018-08-10
DBHU Ranglisten (1/8 2018)

2018-08-08
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-08-06
Denmark Open 2018: Registered players - Final Division

2018-08-06
Denmark Open 2018: Registered players - Basic Groups

2018-07-29
VM-KVALIFIKATION 2018 2019

2018-07-29
INFO: DM 2019 Elite

2018-07-28
DM 2019: Valg af turneringsby

Ørne i Swedish Masters

2009-02-14

Ørn på podiet i SM 2009



Lars Fridell vandt en fornem bronzemedalje
Guld for 5. gang til Hans Österman
Sølv til Ivan Zakharov fra Rusland
Bronze til Stefan Edwall og Lars Fridell


7 ørne deltog i Swedish Masters 2009 i Överum.

Bjarne Axelsen, Nico Lyksholm, Lars Fridell, Jïmmy Eklund, Martin Arenlind, Andreas Andersson og Dan Engdahl.

Alle ørne klarede sig videre til semifinalegruppen.

Der bliver 4 semifinalegrupper med 20 spillerei hver, hvor de 10 bedste fortsætter søndag og kæmper videre i finalegrupperne.


Seifinalegrupperne:
Bjarne Axelsen slutter 10 og går lige nøjagtig med til finalegruppen søndag.

Jimmy Eklund slutter 7 og Andreas Anderson slutter 9 i samme gruppe som Bjarne Axelsen. De er dermed også videre til finalegruppen søndag.

Lars Fridell vandt sin gruppe.
I samme gruppe slutter Martin Arenlind som nummer 7. 
Dermed er de begge også videre til søndag.

Dan Engdahl slutter 15 i sin gruppe og går dermed ikke videre.
Dan slutter på en samlet plads som nr. 60

Nico Lyksholm slutter 16 i sin gruppe og ender på en samlet plads som nr 61

Dermed har vi stadig 5 ørne tilbage i kampen om at blive svensk mester.



Finalegruppe for de 40 bedste spillere:

Bjarne Axelsen slutter 12 i sin gruppe og ender dermed på en samlet 24. plads. Det højeste for en dansker nogensinde.
Lars Fridell som var i samme gruppe som Bjarne Axelsen og er videre til play off. Han slutter som nr. 3 i gruppen.
Jimmy Eklund som også var i den gruppe slutter som nr. 18 i gruppen som giver en samlet plads som nr. 36.

I den anden gruppe var Martin Arenlind og Andreas Andersson som slutter 15 og 16 og dermed samlet 29 og 32.

Dermed er ørnenes sidste håb Lars Fridell som er videre til Play off og skal møde Johan Gustafsson i ottendedelsfinalerne.


Play off:

1/8:
Lars Fridell - Johan Gustafsson:  2.3f, 2-1, 1-2, 4-1, 4-0, 4-3 = 4-2

1/4:
Lars Fridell - Kalle Bindekrans: 3-1, 4-3f, 4-7, 3-1, 3-2f  =  
4-1

1/2
Lars Fridell - Hans Österman:  4-3f, 2-1, 2-1, 0-6, 3-4, 3-4, 1-2 = 3-4

Finale
Hans Österman - Ivan Zaharov: 2-3, 4-3, 4-2, 1-2, 5-1, 5-1 =  4-2

Bronze Lars Fridell og Stefan Edwal
Der spilles ikke om bronzemedaljen i svenske turneringer.


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)