Nyheder
2019-06-11
DBHU Ranglisten (11/6 2019)

2019-06-10
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-06-05
FACTS: Sommer Cup 2019

2019-06-03
DM 2021: valg af turneringsby

2019-05-29
DM 2020: kvalifikationen

2019-05-29
DBHU KALENDEREN

2019-05-25
EM 2020: kvalifikationen

2019-05-14
DM 2021: valg af turneringsby

2019-05-09
DBHU Ranglisten (1/5 2019)

2019-05-08
DBHU Tour 2019 (3)

2019-05-08
INFO: Herning Masters 2019

2019-05-08
INFO: Sommer Cup 2019

2019-05-08
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-05-02
DBHU KALENDEREN

2019-04-16
DBHU Ranglisten (15/4 2019)

2019-04-12
FACTS: Påske Cup 2019

2019-04-11
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-04-10
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-04-10
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-26
FACTS: DBHU Super Cup-finalen 2019

2019-03-24
Grathien Niyonshuti vandt U18 Mesterskabet 2019

2019-03-21
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

Pikl vandt Slovenia Open 2008

2008-11-22

Lørdag afvikles 5. afdeling af denne sæsons ITHF World Tour.
Det foregår i Kranj i form af Slovenia Open 2008.

Finalegruppen for de 20 bedste blev vundet af Kristijan Curkovic fra Kroatien foran Vaclav Pikl fra Tjekkiet og Jaka Skrlep fra Slovenien.


De 16 bedste går til ottendedelsfinalerne: (bedst af 7 kampe)

01-16: Kristijan Curkovic - Bernard Skrlep = 8-0, 4-3, 7-0 og 4-2.
02-15: Vaclav Pikl - Rok Skrlep = 10-0, 7-1, 6-3 og 10-1.
03-14: Jaka Skrlep - Sebastian Rechberger = 4-2, 5-0, 1-0, 3-2.
04-13: Nejc Skrlep - Anze Bozic = 6-4, 6-3, 5-4f og 2-1.
05-12: Armin Camdzic - Rolf Locher = 4-5f, 1-4, 3-0, 6-2, 6-4, 2-4 og 4-3
06-11: Uros Matanovic - Marko Curkovic = 3-4, 4-5, 5-1, 4-1, 2-1, 2-3 og 4-2
07-10: Tim Weisseisen - Bernard Rjavec = 2-1, 2-3f, 4-3, 2-1 og 3-2
08 - 09: Magor Papp - Vjekoslav Kufrin = 1-2f, 3-2f, 5-4, 2-3, 2-6, 3-1 og 3-4.


Kvartfinaler:
Kristijan Curkovic
- Vjekoslav Kufrin = 3-4, 2-3, 6-0, 4-3f, 6-2, 2-3f og 4-3.
Vaclav Pikl - Tim Weisseisen = 4-5, 4-2, 4-1, 4-1 og 5-1.
Jaka Skrlep - Uros Matanovic = 0-5, 3-7, 1-6 og 4-5
Nejc Skrlep - Armin Camdzic = 3-4f, 2-4, 5-2, 6-7f, 3-2 og 1-4.

 

Semifinaler:
Kristijan Curkovic
 - Armin Camdzic = 3-7, 3-2, 6-3, 9-4, 1-5 og 3-4.
Uros Matanovic - Vaclav Pikl = 6-1, 4-2, 1-5, 2-3f, 0-7 og 3-4.


Kampen om tredjepladsen:
Armin Camdzic - Uros Matanovic = 6-5f, 3-4, 3-2f og 3-1.


Finalen:
Kristijan Curkovic - Vaclav Pikl = 3-4f, 2-4, 5-6 og 1-8.


Guld: Vaclav Pikl - Tjekkiet
Sølv: Kristijan Curkovic - Kroatien
Bronze: Armin Camdzic - Slovenien


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)