Nyheder
2019-12-16
DBHU Ranglisten (16/12 2019)

2019-12-14
DBHU KALENDEREN

2019-12-14
FACTS: TABK Grand Prix 2019

2019-12-14
DBHU Grand Prix 2019/20 (6)

2019-12-11
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-12-11
DM-kvalifikationen 2020

2019-12-08
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-12-08
FACTS: NM 2019 DOUBLE

2019-11-19
DBHU Ranglisten (1/12 2019)

2019-11-17
DM-Kvalifikationen 2020

2019-11-16
INFO: Vendsyssel Masters 2020

2019-11-16
DBHU Ranglisten (18/11 2019)

2019-11-16
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (5)

2019-11-16
EM-kvalifikation 2020 (3)

2019-11-16
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (5 af 5)

2019-11-16
FACTS: Danish Masters 2019

2019-11-07
DBHU Ranglisten (1/11 2019)

2019-10-28
DM-kvalifikationen 2020

2019-10-28
DBHU KALENDEREN

2019-10-28
FACTS: Danish Masters 2019

2019-10-28
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-10-12
FACTS: DM 2019 DIVISION 1

2019-10-09
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-10-09
FACTS: DM 2019 Double (12/10 2019)

2019-10-06
STATISTIK: Coppa Angela 2007-2019

2019-10-05
INFO: Danish Masters 2019

2019-10-05
DBHU GRAND PRIX 2019 2020 (4)

2019-10-05
STATISTIK: NM 2004-2019

2019-10-05
FACTS: Nordjysk Mesterskab 2019

2019-09-05
DBHU KALENDEREN

2019-09-05
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-26
DBHU Ranglisten (26/8 2019)

2019-08-24
INFO: Coppa Angela 2019

2019-08-24
EM-kvalifikation 2020 (2)

2019-08-24
FACTS: DENMARK OPEN 2019

2019-08-24
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (4)

2019-08-20
INFO: Denmark Open 2019

2019-08-13
DBHU Ranglisten (12/8 2019)

2019-08-12
DM 2020: Kvalifikationen

2019-08-12
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-08-12
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-08-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-08-12
DBHU KALENDEREN

2019-08-05
INFO: Denmark Open 2019

2019-07-12
DBHU KALENDEREN

2019-06-30
FACTS: Herning Masters 2019

2019-06-29
DM 2021 Elite: Nyborg

2019-06-29
EM-kvalifikation 2020 (1)

2019-06-29
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (3)

2019-06-29
DBHU Tour 2019 (4)

Dansk Bronze i Tallinn Open

2008-05-03

I Tallinn Open deltager 3 danskere: Bjarne Axelsen, Michael Toft Nielsen og Peter Madsen.

Alle 3 spillere har kæmpet sig igennem indledende med det resultat at alle 3 danske spillere kom i A gruppen.

Bjarne Axelsen vandt alle sine 11 kampe og vandt derved gruppen og fik derfor max points 22
Michael Toft Nielsen gik videre på en 7 plads med 12 points
Peter Madsen fik også en 7 plads og 10 points

I alt er der 42 spillere videre til A gruppen fordelt på 2 puljer

Bjarne Axelsen blev nr. 2 i sin finale gruppe.



Playoff:

Ottendedelsfialen:
Bjarne Axelsen slog Igor Saveljev med =m 3-1, 4-3, 5-1 og 6-1

Kvartfinalen:
Bjarne Axelsen - Sandis Kalnins = 2-1f, 2-3, 3-1, 3-0, 1-5 og 1-0f

Semifinalen:
Bjarne Axelsen - Edgars Caics = 3-2,3-5, 2-6, 6-4, tabte i 7. kamp
Atis Silis - Karlis Balodis =

Bronze:
Bjarne Axelsen - Karlis Balodis = 3-2f, 2-3f, 3-2 og 3-0

Finale:
Edgars Caics - Atis Silis =  Caics vandt 4-0 i kampe




Michael Toft Nielsen slutter på en flot plads som nr. 36 og Peter Madsen slutter lige efter på en 37. plads.

Med de flotte resultater venter der points til alle 3 danskere....


 

Anette Engel


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)