Nyheder
2019-03-24
Grathien Niyonshuti vandt U18 Mesterskabet 2019

2019-03-21
DBHU Sæsonkontingent 2019 2020

2019-03-21
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-19
INFO: DBHU Super Cup-finalen 2019

2019-03-06
INFO: Herning Masters 2019

2019-03-06
INFO: Denmark Open 2019

2019-03-05
DBHU Ranglisten (4/3 2019)

2019-03-03
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-03-02
DBHU TOUR 2019 (3)

2019-03-02
DBHU KALENDEREN

2019-03-02
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (2)

2019-03-02
Bjarne Axelsen vandt DM 2019 Elite

2019-02-26
VM-kvalifikation 2019 (5 af 5)

2019-02-06
DBHU Ranglisten (1/2 2019)

2019-01-27
TABK ER DANSK MESTER 2019

2019-01-27
VM-kvalifikation 2019 (4 af 5)

2019-01-27
DBHU KALENDEREN

2019-01-27
INFO: Herning Masters 2019

2019-01-26
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019 (1)

2019-01-23
FACTS: Vendsyssel Masters 2019

2019-01-22
DBHU Ranglisten (22/1 2019)

2019-01-22
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-14
DBHU Ranglisten (14/1 2019)

2019-01-12
DBHU TOUR 2019 (2)

2019-01-08
STATISTIK: DM 2004-2019

2019-01-07
DBHU Ranglisten (7/1 2019)

2019-01-03
VM 2019: kvalifikationsturnering

2019-01-03
INFO: DBHU Tour 2019

2019-01-03
DM 2020: valg af turneringsby

2018-12-10
TABK U18 Mesterskabet 2018 2019

2018-12-10
DBHU Ranglisten (10/12 2018)

2018-12-08
VM 2019: kvalifikationsturnering

2018-12-08
INFO: Vendsyssel Masters 2019

2018-12-08
DBHU KALENDEREN

2018-12-08
FACTS: Foreign Cup 2018

2018-11-06
DM 2020: Valg af turneringsby

2018-11-05
DBHU Ranglisten (5/11 2018)

2018-11-05
DBHU KALENDEREN

2018-11-04
STILLING: DBHU Tour 2019 (1)

2018-11-04
FACTS: Sindal Open 2018 (NM 2018)

2018-10-31
DBHU Ranglisten (1/11 2018)

2018-10-24
DBHU Sæsonkontingent 2018 2019

2018-10-19
FACTS: Danish Masters 2018

2018-10-18
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2019

2018-10-16
INFO: DBHU Tour 2019

2018-10-08
INFO: DM 2019 Elite

2018-10-08
DBHU Ranglisten (8/10 2018)

2018-10-07
VM-kvalifikation 2019 (2 af 5)

2018-10-06
DBHU Tour 2018 (10 ud af 10)

2018-10-04
INFO: Sindal Open 2018 (NM)

2018-10-04
DBHU Ranglisten (1/10 2018)

2018-09-27
FACTS: Coppa Angela 2018

Petr Tmej vandt i Plzen Stenovice

2008-02-24

For første gang i denne sæson og for kun anden gang i sin bordhockeykarriere vandt Petr Tmej en afdeling af den tjekkiske grand prix-serie - Cesky Pohar - da han lørdag sejrede i Plzen Stenovice.

Petr Tmej som de tilstedeværende ørne i Swedish Masters så tabe til sin landsmand Michal Hvizd i ottendedelsfinalerne i 7 og afgørende kamp.

Sejren varsler måske nye tider i tjekkisk bordhockey, der jo hvad angår deres rankingturneringer har været voldsomt domineret af Lukas Turon.

Lukas Turon vandt således de 5 første tjekkiske rankingturneringer i sæson 2007/2008, men måtte i januar måned i Pardubice se den rutinerede Jan Drýak løbe med sejren og altså denne gang Petr Tmej.

Det er første gang siden april-maj måned 2007 at Lukas Turon må se andre løbe med sejren i to tjekkiske grand prix-turneringer i træk.

Dengang var det dog det finske stjerneskud Ahti Lampi der snuppede sejren i den ene af turneringerne nemlig World Touren Czech Open 2007.

I alt 80 spillere deltog i den tjekkiske rankingturnering fra alle dele af Tjekkiet.

Læs evt. mere på www.trefik.cz/stiga

Nedenfor resultater fra play off:

Finals Hvižď Michal - Tměj Petr 1:2 P   4:0   4:5 P   2:3        
Semifinals Hvižď Michal - Hvižď ml. Leoš 5:4   5:2   5:3          
Semifinals Turoň Lukáš - Tměj Petr 2:5   1:2   4:1   1:2        
Quarterfinals Hvižď Michal - Matoušek ml. Zdeněk 3:2   4:2   3:6   4:2        
Quarterfinals Saulitis Edgars - Hvižď ml. Leoš 3:4   1:2   3:4 P          
Quarterfinals Turoň Lukáš - Dryák Jan 1:2   4:1   4:1   5:1        
Quarterfinals Sládek Kuba - Tměj Petr 2:6   4:5 P   7:5   3:1   2:4      
1/8 finals Hvižď Michal - Kubica Miloslav 5:2   7:2   2:3   6:4        
1/8 finals Plešák Pavel - Matoušek ml. Zdeněk 1:3   2:5   3:5          
1/8 finals Saulitis Edgars - Tměj Ladislav 2:1   0:2   4:0   1:0 P        
1/8 finals Hvižď ml. Leoš - Šurýn Antonín 4:1   1:3   1:2   7:1   2:1      
1/8 finals Turoň Lukáš - Pikl Václav 8:2   7:3   5:1          
1/8 finals Šmíd David - Dryák Jan 2:5   1:2   2:3          
1/8 finals Kraus Stanislav - Sládek Kuba 6:3   2:4   3:5   4:3   3:5      
1/8 finals Tměj Petr - Cibulka David 3:1   7:0   2:3  

5:0  

     

 

B Finals

 

Turoň Petr

 

- Ležík Matěj

 

4:0  

 

4:3  

         
B Semifinals Turoň Petr - Kubernát Jan 3:1   3:2 P            
B Semifinals Ležík Matěj - Krása Dušan 6:1   3:4   4:2          
B Quarterfinals Turoň Petr - Příhoda Luděk 8:3   1:2 P   3:2 P          
B Quarterfinals Konečný Karel - Ležík Matěj 5:4   3:5   3:4 P          
B Quarterfinals Kraus Vladimír - Krása Dušan 4:1   1:4   0:4          
B Quarterfinals Kubernát Jan - Linka Petr 4:2   2:3   5:1  


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2019 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)