Nyheder
2021-01-16
DM 2023 Elite: valg af turneringsby

2020-12-29
DBHU KALENDEREN

2020-12-29
STATISTIK: DM 2004-2021

2020-12-29
FACTS: DM 2020 DOUBLE

2020-12-17
DBHU Kontingenter 2020 2021

2020-12-13
FACTS: DM 2020 DOUBLE

2020-12-12
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021

2020-12-12
FACTS: Danish Masters 2020

2020-12-11
STATISTIK: DM 2004-2020

2020-12-10
DBHU KALENDEREN

2020-12-10
VM-kvalifikation 2020 2021 (3 af 5)

2020-12-10
DBHU Grand Prix 2020/21 (6)

2020-12-10
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (5 af 5)

2020-12-09
DM 2022: kvalifikation

2020-11-27
DBHU Ranglisten (1/12 2020)

2020-11-05
DM 2022: kvalifikation

2020-11-05
DM 2021: kvalifikation

2020-09-07
DBHU KALENDEREN

2020-09-07
DBHU Ranglisten (7/9 2020)

2020-09-05
DBHU Grand Prix 2020 2021 (5)

2020-09-05
FACTS: Aalborg Open 2020

2020-08-25
DBHU Ranglisten (24/8 2020)

2020-08-22
DM 2021: kvalifikationen

2020-08-22
DBHU Grand Slam Fantastic Five 2020 (4 af 5)

2020-08-22
DBHU Grand Prix 2020 2021 (4)

2020-08-22
VM-kvalifikation 2020 2021 (2 af 5)

2020-08-22
FACTS: Denmark Open 2020

2020-08-18
INFO: DBHU Grand Slam Fantastic Five 2021

2020-08-04
DBHU KALENDEREN

2020-08-04
DBHU Ranglisten (5/8 2020)

2020-08-04
DBHU Grand Prix 2020 2021 (3)

2020-08-04
FACTS: Coppa Angela 2020

2020-07-26
INFO: Vendsyssel Masters 2021

Bembel Cup 2008

2008-02-03

Bjarne Axelsen og Anette Engel deltog i Bembel Cup 2008 i Frankfurt i Tyskland og blev hhv. nummer 2 og 5 ud af 24 spillere fra 7 lande.

(Tyskland, Östrig, Danmark, Sverige, Kasakhstan, Rusland, Ukraine)

Bjarne Axelsen tabte i skadet tilstand finalen til Tim Tigges fra Tyskland med 2-4 i kampe men slog den femdobbelte tyske mester Joachim Klang (Der Joe) med 3-0 i semifinalen.

Netop Joachim Klang der blev nummer 5 ud af 24 spillere efter en dobbelt round robin med 46 kampe slog nummer 4 efter dobbelt round robin Anette Engel med 3-0 i kampe i kvartfinalerne godt bakket op af en jublende tysker der selv brokkede sig da det tidligere skete mod ham selv.

Anette Engel slog i ottendedelsfinalerne Jürgen Riese (Sitting Bull), der ganske vist vandt kamp 1 men derefter gik ned mod en velspillende Anette Engel hvilket fik ham til at true med at stoppe turneringen hvis Bjarne Axelsen jublede over Anette scorede.

Sejren til Tim Tigges kan der ikke siges noget til.
Han var bedst i finalerne og fik med en glimrende defensiv sikret sig en sejr i en DTEV-turnering efter at det mange gange har glippet i slutkampene.


Nedenfor slutstillingen for de 16 bedste:

1. Tim Tigges
2. Bjarne Axelsen
3. Frank Bruneske
4. Joachim Klang
5. Anette Engel
6. Christian Aden (Cowboy)
7. Gerrit Janssen (Bull Gerrit)
8. Vladimir Vedernikov

9. Eike Rompa (Fury)
10. Thomas Cornelius (Cocky)
11. Alexander Grumov
12. Rikard Sundström
13. Jürgen Riese (Sitting Bull)
14. Leon Lechner
15. Johann Ovcar
16. Igor Lechner




Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2021 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)