Nyheder
2022-08-13
FACTS: NM 2022 Double (+statistik)

2022-08-13
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-07-18
DBHU Sæsonkontingent 2022 2023

2022-06-27
Skoleafslutningen 2022

2022-06-26
DBHU Grand Slam 2010-2021

2022-06-25
DBHU Grand Slam 2022 (2 af 4)

2022-06-25
FACTS: Sommer Cup 2022

2022-06-08
DBHU Super Cuppen 2022

2022-06-04
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
FACTS: DM 2022 Double

2022-05-20
DBHU Challenge Tour 2022 2023

2022-04-30
STATISTIK: DM 2004-2022

2022-04-30
STATISTIK: NM 2004-2022

2022-04-28
NM Holdfinalen 2022

2022-04-02
DBHU Challenge Touren 2021/22 (8)

2022-03-22
DBHU KALENDEREN

2022-03-22
DM 2023 Elite (kvalifikation)

2022-03-22
FACTS: DM 2022 Elite

2022-03-22
FACTS: DM 2022 V35

2022-03-20
EM-KVALIFIKATIONEN 2022 (slutstilling)

2022-03-20
DBHU Grand Slam 2022 (1 ud af 4) (VM-kvalifikationen 2023)

2022-03-05
DBHU Challenge Tour 21/22 (7) FORÅRS CHALLENGE 2022

2022-02-17
INFO: Sommer Cup 2022

Bjarne Axelsen vandt i Schweiz

2008-01-12

Vi kan være stolte af vores ørne, som netop har forsvaret de danske farver i Schweiz.
Bjarne Axelsen vandt turneringen foran Vaclav Pikl fra Tjekkiet og Michael Toft Nielsen kæmpede sig fra en 8. plads i indledende op på en 5. plads da man spiller placeringskampe.

Se nærmere nedenunder.

.......................................................

Det blev en fantastisk round robin for Bjarne Axelsen der blev 2 efter 17 kampe. Bjarne tabte kun 1 kamp, nemlig til vinderen af indledende Vaclav Pikl og spillede 2 uafgjorte mod Etienne Flore og Rolf Locher.
Michael Toft Nielsen blev nummer 8 efter round robin, men spændende play off kampe venter forude for vores 2 ørne.

 

Kvart finalen ser således ud:

1-8 Vaclav Pikl - Michael Toft Nielsen = 6-0 5-1, 4-0 og 3-1
4-5 Simon Hasler - Rolf Locher = Rolf vandt 4-1 i kampe
3-6 Christoph Blatti - Etienne Flore = Etienne vandt 4-0 i kampe
2-7 Bjarne Axelsen - Beat Lüginbühl = 3-2, 3-2, 5-3 og 2-0

 

Semifinalerne ser således ud:

Vaclav Pikl - Rolf Locher = Pikl vandt 4-0 i kampe
Bjarne Axelsen - Etienne Flore = 5-2, 4-1, 1-2f, 4-3, 2-3 og 3-2

 

Finale
Vaclav Pikl - Bjarne Axelsen = 3-1, 2-1f, 0-1, 3-5, 2-3f, 6-2 og 0-1

3. plads
Rolf Locher - Etienne Flore = Rolf vandt 3-1 i kampe

Michael skal spille om 5-8 pladsen.

Michael mødte først Simon Hasler i play off som han vandt.
Derefter mødte han Christoph Blatti i kampen om 5. pladsen som han vandt med 4-3, 3-1, 2-5 og 3-2

 


 


Få nyhederne som RSS feed. Læs mere her


Copyright © 2022 Fremad Eagles Bordhockey Brønderslev - (Læs her/read this)